Umlčaní novinári?

Dnes je Svetový deň slobody médií. Slobodne preto v dnešný deň chcem hlasno vysloviť dva svoje otázniky. Vo Svetový deň slobody médií roku 1999 v leteckých NATO útokoch na Juhoslovanskú zväzovú republiku zbúraná bola budova Rádio-televízie Nový Sad, čiže terajšieho verejného mediálneho servisu Vojvodiny. V tej ustanovizni som pracovala aj v tom čase a dodnes stále tam pracujem a ani po 16. rokoch nemôžem pochopiť prečo sa to stalo. A vôbec, prečo Vojvodinu búrali?

„Humanitárna" intervencia svetových veľmocí bola údajne nevyhnutná, aby sa urobil „poriadok" na Kosovo a paradoxne: bomby najprv začali padať vo Vojvodine. Bombardovali sa mnohé civilné ciele, okrem iného aj nová, moderná televízna budova. Cielený útok na civilistov predstavuje vojnový zločin. Smie niekto povedať, že aj tu išlo o vojnový zločin? Možno nás vtedy aj umlčali a bez slov sme dodnes zostali. Väčšina pochopila, že kde moc, tam aj pravda a inú pravdu hľadať netreba. Je vlastne vôbec žiaduca skutočná sloboda médií?

V osobitných vyhláseniach pri príležitosti Svetového dňa slobody médií pokrajinský a republikový ochrancovia občanov zhodnotili, že novinári v Srbsku v súčasnosti nemajú možnosť na slobodný spôsob sa zaoberať svojou profesiou. Pokrajinský ochranca občanov pri príležitosti dnešného svetového dňa slobody médií, od republikovej vlády žiada utvoriť podmienky na nezávislé a slobodné informovanie. Hodnotí, že v opačnom prípade rôzne nátlaky a už znepokojujúca prítomnosť cenzúry a autocenzúry v úplnosti znehodnotí funkciu médií a kritické novinárstvo, ktoré v úplnosti vystrieda neprimerané nadŕžanie vládnucej garnitúre.

Ministerstvo kultúry a informovania Srbska pri príležitosti dnešného svojrázneho sviatku médií vyjadruje bezpodmienečnú podporu slobode médiám (???) podčiarkujúc, že sa silne protivia všetkým formám nátlakov, hrozieb a ohrozovania bezpečnosti novinárov. Blahoželajúc médiám minister kultúry a informovania Ivan Tasovac zdôraznil, že je príznačnosťou každej, dokonca aj tej najvyspelejšej demokratickej spoločnosti, vždy a bez prestátia bojovať za slobodu médií a za vysoké štandardy v mediálnej oblasti.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články