Umlčaní novinári?

Dnes je Svetový deň slobody médií. Slobodne preto v dnešný deň chcem hlasno vysloviť dva svoje otázniky. Vo Svetový deň slobody médií roku 1999 v leteckých NATO útokoch na Juhoslovanskú zväzovú republiku zbúraná bola budova Rádio-televízie Nový Sad, čiže terajšieho verejného mediálneho servisu Vojvodiny. V tej ustanovizni som pracovala aj v tom čase a dodnes stále tam pracujem a ani po 16. rokoch nemôžem pochopiť prečo sa to stalo. A vôbec, prečo Vojvodinu búrali?

„Humanitárna" intervencia svetových veľmocí bola údajne nevyhnutná, aby sa urobil „poriadok" na Kosovo a paradoxne: bomby najprv začali padať vo Vojvodine. Bombardovali sa mnohé civilné ciele, okrem iného aj nová, moderná televízna budova. Cielený útok na civilistov predstavuje vojnový zločin. Smie niekto povedať, že aj tu išlo o vojnový zločin? Možno nás vtedy aj umlčali a bez slov sme dodnes zostali. Väčšina pochopila, že kde moc, tam aj pravda a inú pravdu hľadať netreba. Je vlastne vôbec žiaduca skutočná sloboda médií?

V osobitných vyhláseniach pri príležitosti Svetového dňa slobody médií pokrajinský a republikový ochrancovia občanov zhodnotili, že novinári v Srbsku v súčasnosti nemajú možnosť na slobodný spôsob sa zaoberať svojou profesiou. Pokrajinský ochranca občanov pri príležitosti dnešného svetového dňa slobody médií, od republikovej vlády žiada utvoriť podmienky na nezávislé a slobodné informovanie. Hodnotí, že v opačnom prípade rôzne nátlaky a už znepokojujúca prítomnosť cenzúry a autocenzúry v úplnosti znehodnotí funkciu médií a kritické novinárstvo, ktoré v úplnosti vystrieda neprimerané nadŕžanie vládnucej garnitúre.

Ministerstvo kultúry a informovania Srbska pri príležitosti dnešného svojrázneho sviatku médií vyjadruje bezpodmienečnú podporu slobode médiám (???) podčiarkujúc, že sa silne protivia všetkým formám nátlakov, hrozieb a ohrozovania bezpečnosti novinárov. Blahoželajúc médiám minister kultúry a informovania Ivan Tasovac zdôraznil, že je príznačnosťou každej, dokonca aj tej najvyspelejšej demokratickej spoločnosti, vždy a bez prestátia bojovať za slobodu médií a za vysoké štandardy v mediálnej oblasti.

 

Katarína Pucovská

 

You have no rights to post comments

urad

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné články