IN MEMORIAM - János Berényi

Na Poľnohospodárskej fakulte v Novom Sade dnes prebiehalo komemoračné zhromaždenie, na ktorom sa zamestnanci tejto našej významnej vysokoškolskej inštitúcie rozlúčili so svojim kolegom prof.dr Jánosom Berényim (1954-2015). Umrel po dlhej a ťažkej chorobe 3. mája 2015 v 61. roku života. Zanechal hlbokú stopu aj v Báčskom Petrovci, kde vyše 20 rokov stál v čele Ústavu pre chmeľ, cirok a liečivé rastliny.

 

IN MEMORIAM - János Berényi

 

Prof.dr Ján Kišgeci si v dnešnej kondolencii zaspomínal na Jánosa Berényiho ako na svojho študenta, potom asistenta, kolegu, spolupracovníka a priateľa. Spolupracovali na mnohých projektoch a jedným z posledných bola výstava o špecifickej starej poľnohospodárskej plodine z čeľade tekvicovitých –fľaškovci, pod názvom "Čudesný svet fľaškovca" usporiadaná v Budapešti v roku 2009.

 

IN MEMORIAM - János Berényi

 

Výstava bola nainštalovaná v prekrásnom starobylom zámku vybudovanom začiatkom minulého storočia pre potreby Poľnohospodárskeho múzea Uhorska, známom podľa mena Vajdahunyadvár, ktorý sa nachádza v strede Budapešti. Organizátormi tejto hosťujúcej výstavy zo Srbska boli Inštitút pre roľníctvo a zeleninárstvo z Nového Sadu, resp. jeho Ústav z Báčskeho Petrovca, Poľnohospodárske múzeum z Kulpína a Múzeum Vojvodiny z Nového Sadu. O tom viac TU:
http://www.kulpin.net/archiv/22-aktuality/aktuality/723-udesny-svet-tekvic

Vo svojom rozlúčkovom príhovore Ján Kišgeci zaradil Jánosa Berényiho medzi najlepších študentov všetkých čias novosadskej Poľnohospodárskej fakulty. Hovoril o ňom ako o špičkovom odborníkovi a človeku silného ducha. Celý príhovor uvádzame TU:

 

 

Česť jeho pamiatke.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

ANDREJ SLÁDKOVIČ
(1820 – 1872)
200 rokov od narodenia

Marína

Marína moja! teda tak sme my
ako tie božie plamene,
ako tie kvety na chladnej zemi,
ako tie drahé kamene;
padajú hviezdy, aj my padneme,
vädnú tie kvety, aj my zvädneme,
a klenoty hruda kryje:
Ale tie hviezdy predsa svietili,
a pekný život tie kvety žili,
a diamant v hrude nezhnije!

 

Posledné články