IN MEMORIAM – za Jurajom Pálenkášom

Vo veku 84 rokov dnes umrel náš popredný odborník z oblasti veterinárstva, zverolekár z Báčskeho Petrovca Juraj Pálenkáš. Zanechal hlbokú stopu po svojej obetavej práci a na neho si s úctou a láskou budú spomínať nielen dobytkári a chovatelia domácich zvierat z Petrovca, ale aj čitatelia jeho odborných kníh a článkov. Pohreb Juraja Pálenkáša bude zajtra 16. mája 2015 o 15,00 v Dome smútku v Báčskom Petrovci.

 

IN MEMORIAM – za Jurajom Pálenkášom

 

Dipl. vet. Juraj Pálenkáš sa narodil 5. decembra roku 1931 v Petrovci. Maturoval na petrovskom gymnáziu (1949) a v Belehrade zakončil Zverolekársku fakultu (1956). Pracoval ako terénny zverolekár v Báčskom Petrovci.

Jeho profesionálna činnosť zapadala do obdobia, keď naša spoločnosť a poľnohospodárstvo vstupovali do víru technicko-technologickej revolúcie, keď sa stáročné tradície začali lámať a zanikať. Preto aj on celkový intelektuálny potenciál zacielil na odborné vzdelávanie poľnohospodárskych výrobcov. Každodenným stykom s chovateľmi domácich zvierat sa snažil pomôcť našim poľnohospodárom zvládnuť novú technológiu odchovu domácich zvierat a prešíriť poznatky zo zdravotnej ochrany zvierat.

Knižne vydal Základy chovu hospodárskych zvierat, Obzor Nový Sad 1968 a Choroby domácich zvierat, Obzor, ZOZP Tvorba v Novom Sade 1986, ktorá vyšla v náklade 2000 výtlačkov. Vydal vyše 1500 vedecko-populárnych prác zverejnených v Hlase ľudu, Poľnohospodárskych rozhľadoch, Ľudovom kalendári (neskôr Národnom kalendári), Našich pionieroch, Jednote, Veterinarskom glasniku, Vetserume, Dnevniku, Poljoprivredniku, novinách Misao, ZOIL Vojvodine... spolupracoval s našimi rozhlasmi a televíziami a novinári ho veľmi radi navštevovali. Vždy im mal čo povedať.

Nech mu je ľahká rodná petrovská hruda.

 

Komentárov  

+1 #2 in memoriamsamuel 2015-05-16 22:08
Jeho starostlivost o zvieratká bola väčšia než nekoho o ĺudí. Nech mu je ľahká rodná petrovská zem.
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
+2 #1 In memoriam Juraj PálenkášViera Benková 2015-05-16 19:43
Ako sa zdá, opúšťajú nás významné osobnosti nášho spoločenského a kultúrneho života. Jurka som dobre poznala, ľúto mi je, hoci sme sa pri stretnutí srdečne a úprimne porozprávali, že ho choroba zdolala. Nech mu je ľahká petrovská zem, ktorej sa i on obetoval...vdaka mu za starotslivosť o štvornožcov a svet prírody!
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články