Máme vám čo povedať o Slovensku...

Na túto tému na podujatí Deň Slovenska včera v plnom amfiteátri Vysokej turistickej školy v Belehrade študentom, profesorom, turistickým pracovníkom, záujemcom a novinárom celkom slušnou srbčinou hovoril veľvyslanec Slovenskej republiky v Belehrade Ján Varšo. Zmienil sa o krásach krajiny, ale aj o srbsko-slovenských vzťahoch. V tom kontexte, a ako vzor aj do budúca, ktorý môže byť ovenčený najkrajšími vavrínmi, spomenul vynikajúcu spoluprácu nášho tenistu Novaka Djokovića a jeho slovenského trénera Mariána Vajdu. Riaditeľ školy Milan Skakun tiež podčiarkoval dobrú spoluprácu a priateľské vzťahy Srbov a Slovákov.

 

Ján Varšo

 

Ján Varšo

 

S cieľom dôkladnejšieho oboznámenia prítomných s charakteristikami tejto krajiny strednej Európy, usporiadaný bol aj kultúrno-umelecký program. Predviedli ho členovia Slovenského kultúrno-osvetového spolku Šafárik z Dobanoviec , ktorí spevom a tancom priblížili krajinu svojich predkov. Aktív žien z Dobanoviec sa predstavil národopisnou výstavou a gastronómiou. Osobitnú pozornosť vzbudila výstava slovenských umelcov z Galérie insitného umenia z Kovačice.

 

Máme vám čo povedať o Slovensku...

 

Slovensko bolo predstavené ako krajina prírodných krás, kde 40 percent jeho územia pokrývajú lesy, má 9 národných parkov, 5 tisíc jaskýň a 250 vodopádov a vodných kaskád.

V posledných desaťročiach slovenský turizmus zaznamenáva úspech v činnosti. Najrozvinutejšími turistickými oblasťami sú Vysoké a Nízke Tatry a dominantné formy cestovného ruchu sú zimná turistika a horolezectvo. Významný zisk je realizovaný aj zo zdravotného cestovného ruchu, keďže je Slovensko krajinou s vyše 1500 termálnych prameňov, turisticky valorizovaných cez 25 kúpeľných a wellness centier. Podľa zoznamu Lonely Planet, známeho britského vydavateľa turistických sprievodcov, Piešťany boli vyhlásené za jeden z 20 najlepších kúpeľov na svete. Turisti prejavujú záujem aj o bohaté historické dedičstvo. Slovensko má viac ako 180 hradov a zámkov, podľa čoho patrí medzi krajiny s ich najväčším počtom na svete.

Krajina s 5,5 milióna obyvateľov rozprestierajúca sa na území 49.000 štvorcových kilometroch je pevne vbudovaná do Európy a do atlantických integrácií a prostredníctvom série kapitálových reforiem výrazne zlepšila národné hospodárstvo. Členom eurozóny sa stalo v roku 2004 a je jednou z mála krajín v Európskej únii (EÚ), ktoré neutrpeli veľké škody v globálnej ekonomickej kríze roku 2009. Vzhľadom na silný hospodársky vývoj v období od roku 2000, Slovensko dostalo meno "Tiger z Tatier".

 

Aktív žien z Dobanoviec sa predstavil etnografickou výstavou ručných prác a gastronómiou

 

Aktív žien z Dobanoviec sa predstavil etnografickou výstavou ručných prác a gastronómiou

 

Na Dni Slovenska v belehradskej vysokej turistickej škole predseda SKOS Šafárik Žeľko Čapeľa hovoril o činnosti a aktivitách tohto spolku a insitné umenie vojvodinských Slovákov priblížila riaditeľka Galérie insitného umenia Mária Raspírová.

Obecná kovačická televízia RTV OK vyrobila zaujímavý štyri minútový príspevok z tohto podujatia:

 

 

Katarína Pucovská

Foto Žeľko Čapeľa

 

Komentárov  

+3 #1 Výborná správaop-ský 2015-05-22 20:46
Správa o vynikajúcej prezentácii Slovenska veľvyslancom SR p. J. Varšom, ale aj sympatickým, dynamický a komplexne vybaveným slovenským spolkom z Dobanoviec a samozrejme jedinečnou kovačickou maliarskou školou. Celkový dojem nezatieni ani sem-tam malá chybička, ktorá sa vkradla do textu. Opraviť by sa malo asi znenie 4. vety od konca, pretože Slovensko sa stalo v r. 2004 členom Európskej únie a eurozóny (so spoločnou menou "euro") až od 1. 1. 2009.
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Čo všetko sa ešte treba dozvedieť o prírode
Čo všetko treba poobjavovať v zozname
jej zázrakov
Nech ťa ochraňuje táto dobrá zem
I rastlinky nech ti pomôžu
Tí matrikári časov
Si v polohe vtáka Vo všetkých bodoch
jeho príčinlivého letu odrazu

Nízko a celkom blízko
Akoby v sebe Prúdi vzduch v človeku
V zastavenom víchre celkového diania
V ohlášaní sa snehu
v snehu

Posledné komentáre

Posledné články