Správa odbornej poroty 45. FF Tancuj, tancuj...

Vojvodinskí Slováci nemusia mať obavu, že v najbližšej dobe zanikne ich kultúrne dedičstvo, či prinajhoršom, že sa všetci asimilujú. Nie. Počet účastníkov a taktiež aj návštevníkov, bol na tohtoročnom festivale v Hložanoch obdivuhodný. Takéto množstvo ľudí predstavuje až niekoľko generácií, ktoré si úspešne prenášajú svoje tradície na mladšie pokolenia.

 

Foto KOS Jednota Hložany

 

Foto KOS Jednota Hložany

 

V minuloročnej správe sa odborná porota, ktorá hodnotila tanec, zhodla, že celková úroveň prednesov tanečných súborov bola o čosi slabšia ako v minulom ročníku tohto festivalu. Tento jav sa opakuje a s najlepším úmyslom upozorňujeme na tento fakt, a zároveň apelujeme na organizátorov, aby sa seriózne zamysleli nad touto skutočnosťou a reálne niečo podnikli na túto tému. Už viackrát to bolo napísané v správe odbornej poroty, ale evidentne nemalo žiadnu odozvu. Nestačí iba potvrdiť a súhlasiť s tým, že to nie je najlepšie, ale tento problém aj kvalitatívne riešiť. Pozitívnym faktom je, že sa každoročne organizujú tanečné semináre, ale to ako odpoveď na túto problematiku nestačí. Nebudeme opätovne uvádzať konkrétne návrhy na riešenie tohto viacročného problému. Touto témou by sa mali zaoberať organizátori a konkrétne komisie v rámci Národnostnej rady Slovenskej národnostnej menšiny, ktorí by mali spolupracovať so vzdelanými odborníkmi z oblasti ľudového tanca.

 

Foto KOS Jednota Hložany

 

Víťazmi tanečnej časti 45. Folklórneho festivalu Tancuj, tancuj... boli zaslúžene domáci tanečníci. Mladšia tanečná skupina z Hložian predviedla choreografiu „Maškarná zábava" autora Jaroslava Krišku. Tento choreograf sa opätovne nechal inšpirovať lokálnym prostredím a ukážkovo scénický upravil tance, ktoré sa tancovali v hložianskom hasičskom dome, na tradičnej maškarnej zábave. KOS Jednota má dlhodobo silnú generáciu tanečníkov, ktorí sú motivovaní a navzájom súperia, čo prináša dobré výsledky. Tanečníci presvedčivo nastúpili od samého začiatku a v súhre s kvalitným orchestrom dominovali na doskách amfiteátra. Hložančania naposledy boli laureátmi tohto festivalu v roku 2011, ktorý sa uskutočnil vo Vojlovici.

SKUSu hrdinu Janka Čmelíka zo Starej Pazovy bolo udelené druhé miesto. Tento súbor bol Hložančanom najväčšou konkurenciou a iba tesne im utiekol titul víťaza. Zlatko Ruman je choreografom a autorom spracovaných svadobných obyčají, ktoré predviedli tanečníci pod názvom „Stratila som pártu, zelený veniec". Pazovský spolok taktiež dlhodobo preukazuje svoju kvalitu, ktorú si dokázal udržať aj napriek čiastočnej zmene generácií v tanečnej zložke. Diváci si mohli vychutnať výbornú súhru speváckej, tanečnej, hudobnej a divadelnej zložky, ktoré spoločne predviedli ukážkové kvalitné predstavenie.

Slovenský kultúrno-umelecký spolok Jánošík preukazuje každoročné zlepšenie nielen v speváckej, ale i v tanečnej zložke. Autorka choreografie Katarína Mosnáková – Bagľašová sa už dlhšiu dobu systematicky venuje výskumnej činnosti a inšpiráciu pre choreografie čerpá z pôvodného, Jánošíckeho materiálu. Jánošíčania využívajú odporúčania porotcov z minulých ročníkov a evidentne im to aj prináša dobré výsledky. Okrem kvalitnej choreografie, tanečníci mali od začiatku suverénny prednes, pekne spolupracovali s hudbou a efektívne využívali priestor na javisku, k čomu im výrazne pomohli aj výborné pomocné speváčky.

Okrem troch uvedených súborov, zasúženú pochvalu dostávajú aj súbory, ktoré neboli v tomto ročníku odmenené. Pivničania patria už pomaly tradične k špičke dolnozemských folklórnych súborov, aj keď tento rok si vytancovali iba pochvalu. Erdevíčania boli výborní aj v minulom roku a tentokrát potvrdzujú, že to nebola náhoda. Lug prekvapil s dvomi choreografiami, čo naznačuje ich veľmi aktívnu činnosť. Podobne boli povšimnutí a pozitívne hodnotení aj Šíďania a Boľovčania. Všetkým ostatným súborom tiež ďakujeme za snahu a účasť, a prajeme veľa kreativity pri tvorení nových choreografií.

Do celkového hodnotenia boli zahrnuté i postrehy porotcov, ktoré sa týkali hudobných zložiek, ich prevedenia, obsadenia inštrumentov a súhry s tanečníkmi. Evidentné bolo, že niekoľko kvalitných orchestov (či hudobníkov) hralo viacerým súborom (napríklad Vojlovičania a orchester z festivalu V Pivnickom poli), čo v konečnom dôsledku pridalo na kvalite prednesov. Negatívnu skúsenosť, ktorá sa počas celého festivalu opakovane zjavovala, zapríčinili zvukári, mnohé nedostatky a zlá kvalita ozvučenia. Škoda.

Tanečnú časť 45. ročníka Folklórneho festivalu Tancuj tancuj..., ktorý sa konal na amfiteátri v Hložanoch, hodnotila odborná porota v zložení: Tatiana Kriváková – Amidžićová, Milorad Lonić a Marijan Pavlov (predseda poroty). Celkový dojem bol pozitívny, aj keď s rozpačitou mienkou o kvalite tanečných prednesov, ktorú definovali ako stagnujúcu, či až s miernym úpadkom v porovnaní s minulými ročníkmi. Na viacerých miestach bola vyslovená tiež mienka o možnosti zvýšenia atraktivity festivalu. Týmto máme na mysli napríklad lepšie využitie vonkajšieho javiska a presunutie speváckej časti programu do príjemného prostredia Hložianskeho amfiteátru.

 

Marijan Pavlov

 

Komentárov  

0 #1 RE: Správa odbornej poroty 45. FF Tancuj, tancuj...Zajac 2015-06-22 12:52
Najlepsie bi bolo ked bi TT bol kazdy rok v inom meste... toto uz zacina bit nudne v Hlozanoch... Je to slovensky festival vo vojvodine, tak ze bi bolo pekne ked by vsetci navstevovali aj druhe slovenske dedinke a nie lem Hlozany a Petrovec!!!
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články