Konope, konope... a do vena mladej neveste

Spomienky na zašlé časy, nostalgia, ktorú v nás vyvolávajú, úcta ku všetkému čo je ľudové, čo tvorí tradíciu, zvyky a obyčaje, nevdojak nás zavedú ku konope, rastline, od ktorej sme stáročia tvrdo záviseli a ktorej sme sa v malom úlomku života len jednej generácie, ľahko zriekli. Neúprosný pokrok nemal pochopenie pre bylinu, ktorá kedysi verne sprevádzala panónskeho človeka, od prvého plaču, na čistej, bielej, doma vyrobenej konopnej plachtičke v kolíske, až do posledného výdychu na zodranej, ale ešte stále bielej, z konopnej priadze utkanej, slamenici. Okrem iného napísal aj tieto riedky v úvode svojej knihy Konope, konope... Dr. Ján Kišgeci.

 

Konope, konope... a do vena mladej neveste

 

Predsedníčka Spolku petrovských žien Mária Gašparovská sa včera podvečer, po uvítacích slovách na vernisáži výstavy o konopách, poslúžila uvedeným citátom J. Kišgeciho, ktorými prítomným priblížila dôležitosť konôp v živote našich predkov. Zároveň nimi ohlásila ďalšiu výstavu v Spolku petrovských žien pod názvom Konope, konope... a do vena mladej neveste inštalovanej na počesť tohtoročných Slovenských národných slávností. Výstava bola doplnená živou ukážkou pestovania a dorábania konôp, čo sa predvádzalo na nádvorí.

 

Konope, konope... a do vena mladej neveste

 

To petrovskvo pole, na peknej rovine...a potom aj Topole, topole, neskôr ešte Konope, konope a potom aj Močila konope, močila, žaba jej do čižme skočila...všetky tie starodávne ľudovky zaspievali členky speváckej skupiny Spolku petrovských žien za hudobného sprievodu Jána Andrášika.

 

Konope, konope... a do vena mladej neveste

 

Cannabis sativa, alebo konopa obecná, tak veľmi ľutujem túto byľku a jej povesná... napísal Paľo Sabo Bohuš. Konopa, báseň o rastline, ktorej „čisté vlákna nehodný človek zneužíva", vyrábajúc z nej aj povrazy na popravu obesencov. Na druhej strane, ako protiklad takému deštrukčnému činu, básnik hovorí, že:
„aj mater moja konopnú priadzu pradie,
obrusy biele konopné sú v mojom dome všade".

A významový záver básne vyznieva v prospech mravne čistého tvorivého činu:
„no v čistých rukách čistá vidí sa
konopa ponížená medzi siatinami".

Túto známu báseň Paľa Bohuša prečítala Nataša Rybárová. Priliehavým prednesom o spojitosti konôp a života našich predkov, sa prihovorila aj Anna Hansmanová.

 

Konope, konope... a do vena mladej neveste

 

„Bez konôp by náplň života našich predkov bola oveľa chudobnejšia." Vysvetlil Ondrej Brna ozrejmujúc, že výroba a spracovanie konôp tvorili významnú zložku života starých Petrovčanov.

„Všetky tie práce s pestovaním konôp: ťažké, únavné, príjemné aj menej príjemné, boli nakoniec korunované takou dôležitou záležitosťou, akou je ukladanie výbavy do skríň a u starších generácií do ládov." Ozrejmila Anna Dudášová a dodala, že jednu takú ládu, po starodávne naplnili aj na tejto výstave.

 

Konope, konope... a do vena mladej neveste

 

Výstava je nainštalovaná v Spolku petrovských žien a budú si ju môcť obzrieť aj návštevníci SNS 2015. My v našej Foto galérii ponúkame vyše 40 kvalitných fotografií vo vysokom rozlíšení, ktoré si možno pozrieť TU:
http://www.kulpin.net/galeria/category/34-sns-2014-02-august-nedela

 

Katarína Pucovská

Foto Martin Pucovský

 

Komentárov  

0 #2 a čo sa stalo?Ján Lipták 2015-12-26 20:17
Zomrel ten Kišgeci či nie? Meno nemá zrovna slovenské :-).
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
0 #1 ahojMartin Prebudila 2015-08-04 00:33
Každá čess, obdivujem načatú-samú-veľmi zabudnutú tému - konope, konope... viem mali by sa písať veškým písmenom, ale naše Konope nezomreli ani vo filme MIšo (1985 r.) ani o desať rokov neskoršie , keď rytier chmeľu dr. Ján Kišgeci bol ministrov pre poľnohospodárstvo vo vláde či už R4ambomana Božovića, alebo trocha neskoršie Mirka Marjanovića... Voľača sa osobne neamätám, že by ste majitelia chmeľu a chmešníc vešmi nariekali.... Ešte bolo dobre, kým ste mali prezidenta Slob o aj dobrý vývoz.... Apko, bolo tak?! A odvtedy nemáme ani dva kŕče chmeľové... Aj keby ich aj bolo, tak málo kto by sa do toho chytiv... Aj Vladuša mi už len na Slávností chodí... Stále mladšia...
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články