Búrka, exodus, Oluja, vojnová hrôza...

Dnes a zajtra Chorvátsko slávi, Srbsko smúti. Dôvod rovnaký – akcia Búrka. Dnes si totiž pripomíname 20. výročie od začiatku chorvátskej vojenskej akcie Búrka (Oluja), ktorá spôsobila exodus, čiže hromadný odchod vyše 200.000 Srbov z Chorvátska. Chorváti ofenzívu považujú za oslobodenie svojej krajiny, keďže si štyri roky predtým Srbi na území Chorvátska, podporovaní Belehradom, založili separatistický útvar, nikým neuznaný štát Republiku Srbská Krajina. Chorvátsko akciu Búrka vyzdvihlo na štátny piedestál a oslavujú ju ako Deň víťazstva a tiež aj ako Deň ozbrojených síl. Srbsko však trvá na tom, že jej cieľom bolo vyhnať Srbov z krajiny. Kritici operáciu Búrka nazývajú dokonca najefektívnejšou etnickou čistkou na Balkáne. Tak ako vždy, pravda je asi niekde v polovici. To, čo však my už všetci dobre vieme: každá vojna je pre obyčajný ľud hrôza a pre politikov iba akcia. A skutočná pravda o každej vojnovej akcii je asi vždy nikde hlboko ukrytá v chránených zásuvkách.

 

Búrka, exodus, Oluja, vojnová hrôza...

 

Územie zasiahnuté chorvátskou ofenzívou opustilo takmer celkové srbské obyvateľstvo (Foto Tanjug)

 

O piatej hodine ráno 4. augusta 1995 sa začala najväčšia pozemná operácia v Európe od konca druhej svetovej vojny. Chorváti sa rozhodli vrátiť odštiepený útvar na svojom území. V ofenzíve na území Banie, Liky, Korduna a severnej Dalmácie, čiže na územiach Republiky Srbská Krajina, ktorá zaberala až pätinu chorvátskeho územia, účinkovalo asi 140.000 príslušníkov chorvátskych jednotiek. Pritom bolo zavraždených zo 2.000 srbských civilistov a asi 200.000 Srbov z Chorvátska utieklo do Srbska alebo Bosny. Nieto presných údajov o obetiach. Dokumentačno-informačné centrum Veritas vo svojej evidencii má zaznačené mená 1. 960 zahynutých a nezvestných Srbov, z čoho 1.205 boli civilisti a medzi nimi bolo 522 žien a 12 detí. V akcii bolo tiež vyrabovaných, spálených a zničených asi 40.000 obytných, hospodárskych a pomocných objektov. Na tieto temné stránky Búrky upozorňuje aj chorvátsky profesor filozofie Žarko Puhovski.

„Chorvátska akcia Búrka bola združeným zločineckým činom, ktorého cieľom bolo vyhnanie srbského národa z ich stáročného územia." Vyhlásil predseda Koalície združenia utečencov Miodrag Linta, ktorý poukazuje aj na také aktivity chorvátskeho vedenie a vynesenie balíka zákonov, ktorými sa vskutku znemožňuje návrat utečencov.

V Srbsku je 5. august vyhlásený za Deň smútku a za Deň spomienky na prenasledovaných a zavraždených Srbov v akcii Búrka. Predsedom Organizačného výboru je minister vo vláde Srbska Aleksandar Vulin, ktorý hovorí, že na tento spôsob naša krajina chce dať jasne najavo, že nie je ľahostajná a že veľmi trpí kvôli 250 tisíc Srbov vyhnaných zo svojich ohnísk a 2 tisíc obetí zavraždených v akcii Búrka. Inak, Aleksandar Vulin bol vysoko postavený stranícky funkcionár JUL-a, politickej strany Miloševićovej manželky, Mirjany Marković. Táto strana bola inšpirátorom mnohých ťahov Slobodana Miloševića.

Zajtra, v Deň smútku v Srbsku, zo všetkých pravoslávnych chrámov napoludnie budú zvoniť zvony v rovnakom čase budú zapojené aj sirény.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Čo všetko sa ešte treba dozvedieť o prírode
Čo všetko treba poobjavovať v zozname
jej zázrakov
Nech ťa ochraňuje táto dobrá zem
I rastlinky nech ti pomôžu
Tí matrikári časov
Si v polohe vtáka Vo všetkých bodoch
jeho príčinlivého letu odrazu

Nízko a celkom blízko
Akoby v sebe Prúdi vzduch v človeku
V zastavenom víchre celkového diania
V ohlášaní sa snehu
v snehu

Posledné komentáre

Posledné články