Veľký báčsky kanál naháňa strach

Je to najznečistenejší vodný tok v Európe. Takéto zhodnotenie ešte pred pár rokmi zverejnil Nórsky ústav pre ochranu vôd. Obyvateľstvu žijúcemu v blízkosti Veľkého báčskeho kanála hrozia ochorenia. Svedčia o tom údaje z nemocnice vo Vrbasi. Podľa odborníkov, v kanálovom blate je viac ako 2000 toxických látok, z ktorých niektoré sú kancerogénne. Doktor Božidar Mirković, pulmolog-onkolog z nemocnice vo Vrbasi upozorňuje na nárast počtu onkologických pacientov, čoho dôvodom je podľa neho práve znečistenie kanálovej vody. Veľký báčsky kanál je súčasťou systému Dunaj-Tisa-Dunaj. V jeho dolnom toku voda je výrazne znečistená, keďže sa do neho vlievajú odpadové vody z priemyselných centier Vrbas, Kula a Crvenka.

 

25. augusta 2015 Malý báčsky kanál sa zelenal (Foto: Miroslav Menďan)

 

25. augusta 2015 Malý báčsky kanál sa zelenal (Foto: Miroslav Menďan)

 

Malý báčsky kanál spája Veľký báčsky kanál s Dunajom od Staparu do Nového Sadu. Čiže, on odvádza znečistenú vodu Veľkého báčskeho kanála do Dunaja. Tento Malý báčsky kanál preteká povedľa viacerých našich slovenských dedín v Báčke. Zalievajú sa z neho polia a znečistenie sa tak rozširuje aj na pôdu a dostáva sa do podzemných vôd, ale aj do potravinového reťazca.

Problém silného znečistenia kanálovej vody začali riešiť pred šiestimi rokmi výstavbou centrálnej čističky odpadových vôd vo Vrbasi . Avšak, tento projekt, pre ktorý Európska únia vyčlenila 15 miliónov eur, sa môže aj nevydariť. Najnovšie sa totiž ukázalo, že je čistička predimenzionovaná a Vrbas, paradoxne, nevyprodukuje dostatok odpadových vôd na jej prácu. O projekte výstavby centrálnej čističky viac TU: http://www.kulpin.net/archiv/22-aktuality/aktuality/4531-veky-basky-kanal-oraz-isteji

Podľa niektorých ukazovateľov Veľký báčsky kanál, ekologický čierny bod Európy, bol pri Vrbase donedávna zanesený s asi 400.000 metrov kubických kancerogénneho bahna, ktoré obsahuje veľké množstvá ťažkých kovov a rôznych škodlivín. Bahno bolo treba odstrániť, čo bol dodatočne veľký problém, keďže išlo o veľké množstvo. Keďže sa znečistená voda z tohto kanála vlieva do Dunaja a odtiaľ sa šíri aj do krajín cez ktoré preteká Dunaj, projekt prečisťovania odpadových vôd a očistenie kanálového bahna podporuje aj EU.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články