Štúr vo svete bez Štúrova

Hanebné znevažovanie kultovej osobnosti slovenského národa, Slovanov, demokratickej Európy a sveta v Štúrove – Ľudovíta Štúra opätovne otvára pandorinu skrinku skrytej iredenty, plazivo usadenej na politickom i nepolitickom poli na Slovensku, možne aj v jeho tesnom susedstve.

 

Štúr vo svete bez Štúrova

 

Ráno v deň odhalenia základného kameňa Ľudovítovi Štúrovi členovia Miestneho odboru Matice slovenskej v Štúrove zistili, že kameň bol zasypaný kopou konského hnoja

 

Pamätlivým ešte slúži reflexia na matičný zápas o cyrilo-metodské súsošie v Komárne, bustu S. Tešedíka v Tešedíkove, a v tomto prípade opäť opanúva duch drzosti, nepríčetnosti a svojvôle menšinovú samosprávu na území Slovenskej republiky ako suverénneho a samostatného štátu. Toho štátu, kde o. i. sa porušujú medzinárodné práva aj v prípade Jobbiku v Dunajskej Strede, jeho satelitov na južnom Slovensku napriek tomu, že platné závery Parížskej mierovej konferencie po II. svetovej vojne (1946) zakazujú porazeným národom, t.j. susednému Maďarsku zakladať na území bývalého Československa, dnes Slovenska akékoľvek politické i nepolitické subjekty, ktoré otvorene volajú po iredente, úprave hraníc, narúšanie zvrchovaného územia samostatného štátu, čo priam prikazuje duch európskeho práva a slovenskej legislatívy okamžite subjekty tohto typu zo Slovenska vyhostiť . Žiaľ, nikto nevie prečo takto Slovensko nekoná. Aj na tomto pozadí treba všetkým opätovne pripomenúť: Ľudovít Štúr má okrem Slovenska svoje stopy v Spolku Ľ. Štúra v Melbourne – Austrália, v spolkových miestnostiach Slovákov na Ukrajine. Štúr „svieti" na Slovanskom ostrove v Prahe , jeho busta a ulica ozdobujú parkový priestor v Halle. Busta a škola Ľ. Štúra má svoje miesto v Kysáči – Srbsko, v Štúrovskom spolku a Dome Ľ. Štúra v Iloku - Chorvátsko. Rakúšanom neprekáža, že sme osadili pamätnú tabuľu Prvej SNR a štúrovcom vo Viedni. Významné diela k Štúrovi vyšli v Argentíne, USA, Srbsku, Chorvátsku, Prahe. Ulice – na rozdiel od Štúrova ( v minulosti premenovali Štúrovu ulicu na Hasičskú) – po ňom pomenované zdobia obce v Rumunsku, vo Vojvodine. Dielo a posolstvo Ľ. Štúra má svoje akademické a vedecké umiestnenie na univerzitách v Budapešti, Segedíne, Novom Sade, Belehrade, Bukurešti, Záhrebe, Ottawe, Moskve, Kyjeve, Užhorode, v slavistických katedrách a seminároch po celom svete. Dokonca aj jedna kométa obiehajúca okolo Slnka je pomenovaná po Ľ. Štúrovi. V miliónovom náklade vstupujú do Európy a sveta štúrovské euro mince NBS. Ľ. Štúr hovoril po maďarsky možno lepšie než mnohí spoluobčania – Maďari v Štúrove a možno aj na celom, južnom Slovensku... Štúrovský samosprávny „aparát" akoby oslepol a zoslabol v základnej logike. Verme, že bežní spoluobčania, aspoň vo väčšine, nie. Na tejto slabosti sa dokonca priživujú bývalí i súčasní politici maďarskej národnosti pôsobiaci v samostatne suverénnej SR. Zvrchovaný, samostatný slovenský národ, ktorého - aj – Štúrovské stopy ozdobujú Európu a svet, stratil na území svojho štátu – v Štúrove základné demokratické, štátne, občianske, ľudské práva. Napokon z akademického Vlastivedného slovníka obcí na Slovensku 1. , 1977 k pomenovaniu lokality Štúrova: od r. 1075 – Kokot (pardon- S.B). Cocot, Chokot, Kokat, Kakat, Nána, od r. 1543 Cigerdeln Parkáni... Kde zlyháva samospráva, nesmie zlyhať štát... Chce to byť opäť „Slovo na čase", aby konal. Múdremu stačí.

Za stálych signatárov Stretnutí Slovákov z južného Slovenska v Šuranoch.

 

Stanislav Bajaník

 

O udalosti v Štúrove TU: http://www.slovenskezahranicie.sk/sk/udalost/1635/imrich-fuhl-prosim-tessek---stur-a-hnoj-

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články