11. november

Martin a Maroš. Ale aj Deň prímeria, Deň veteránov, Deň vojnových veteránov, Deň pamäti, Deň pamiatky, Deň červených makov, Deň nezávislosti, Deň prímeria v I. svetovej vojne...Pod takýmito pomenovaniami sa v jednotlivých krajinách označuje 11. november. Ide o oslavu konca I. svetovej vojny, resp. podpísania prímeria (11. 11. 1918) a tento pamätný deň je venovaný vojnovým veteránom. Pripomína sa celosvetovo 11. novembra. V Srbsku ho zajtra oslávime tretíkrát ako štátny sviatok. Národné zhromaždenie Srbska ho schválilo na sklonku roku 2011. Klaniame sa obetiam - bilancia prvej svetovej vojny: osem miliónov zabitých vojakov a 21 miliónov zranených a zmrzačených.

 

11. november

 

Symbolom Dňa veteránov sa stal kvet vlčieho maku. Symbol má pôvod v básni „In Flanders fields" („V poliach Flámska"), ktorú v roku 1915 napísal kanadský chirurg John McCrae, ktorý slúžil na západnom fronte v Belgicku.

„Na poliach Flámska vlčie maky rastú, tam medzi krížmi, rad za radom. Značia miesta, kde ležíme. Tam hore počuť udatný spev škovránka, uprostred revu kanónov tu dolu..."

I. svetová vojna sa začala 28. júla 1914. Rozpútal ju sarajevský atentát na habsburského následníka trónu Františka Ferdinanda. Po vojne došlo k vzniku nových štátov, Rakúsko-Uhorsko sa rozpadlo a okrem iných vzniklo aj Kráľovstvo Srbov, Chorvátov a Slovincov a Československá republika.
Deň prímeria sa v Európe oslavuje od roku 1919.

11. novembra meniny má Martin a Maroš.

Pranostika hovorí: Ak príde Martin na bielom koni, metelica metelicu honí. Martin posledne k nám zriedkakedy prifujazdí na bielom koni. Aj zajtra a v nasledujúcich dňoch o snehu ani chýru, bude skôr Michalské leto. Teplota až do 20°.

Do konca roka zostáva 50 dní.

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články