S ASSŽ po Západnom Slovensku

„Povedz mi niečo a ja to zabudnem,
ukáž mi niečo a ja si to zapamätám,
dovoľ mi, aby som si to vyskúšal na vlastnej koži a ja to budem ovládať,
dovoľ mi, aby som to prežil a ja to budem cítiť a chápať."

Ján Amos Komenský

 

S ASSŽ po Západnom Slovensku

 

Aj tohto roku členky Asociácie slovenských spolkov žien zaviedol osobitný vzdelávaco poznávací projekt na Slovensko, do pravlasti, krajiny tisíc krás a zaujímavosti. Týmto je uzatvorená trojdielna edícia pútnicko edukačného cyklusu, dalo by sa povedať Slovenskom krížom-krážom, Zájazd teda bol zorganizovaný už tretí rok po sebe. Tentoraz v posledné dni októbra až prvého novembra. Jeho autorkou bola predsedníčka Asociácie slovenských spolkov žien Viera Miškovicová. Aj tentoraz trojdňový pobyt poznačil pestrý program. Po zájazde na Stredné Slovensko v roku 2013, o rok neskoršie na Východné Slovensko, do tretice zájazd bol upriamený na konečnú destináciu - na Západné Slovensko. Aj tohto roku výprava členiek ASSŽ pobudla vo viacerých mestách.

 

S ASSŽ po Západnom Slovensku

 

Keďže sa tento rok nesie v znamení dvojstého výročia narodenia významnej slovenskej ikony Ľudovíta Štúra, vojvodinská výprava Sloveniek zakotvila najprv v Modre. Týmto spôsobom si aj predstaviteľky Asociácie slovenských spolkov žien uctili vedúcu osobnosť v slovenskej romantickej literatúre a slovenského národného života v období národného obrodenia. V Modre sprievodcom dejinami a pamiatkami bol veľký nadšenec Ľudovíta Štúra najmä jeho spojitosti so srbským štátom a kniežatskou rodinou Obrenovićovcov, historik so záľuby Modran Karol Kantek. Naše Slovenky ďakujúc jemu bližšie sa zoznámili s Modrou, ako s dejinami mesta, tak aj s dielami historikov, sídelnými a s cirkevnými dejinami, modranskými remeslami a nadovšetko zoznámili sa s významnými osobnosťami Modry, kde okrem Ľudovíta Štúra a jeho rodiny významné miesto zaberajú aj Dositej Obradović a Jovan Jovanović Zmaj. Prítomné spolu so sprievodcom Kantekom navštívili aj evanjelický cintorín a hrobky Štúrovej rodiny a nemecký evanjelický chrám o ktorom viac hovoril aj Miroslav Šimko, zostavovateľ publikácie o Sirotinci v Modre.

 

S ASSŽ po Západnom Slovensku

 

S ASSŽ po Západnom Slovensku

 

Modriansky historik Karol Kantek daroval Asociácii slovenských spolkov žien aj publikácie späté s Modrou. Druhý deň zájazdu smeroval do Bratislavy do malebného mestečka Vajnory, čiže dediny v meste. Vajnory sú dedina s bohatými tradíciámi a starými remeslami, ktoré si v mnohých podobách hrdo uchováva dodnes. Rovno tu prebiehali aj viaceré dielne (v priestoroch Domu kultúry otvoreného pred rokom), ktoré našim Slovenkám zorganizovala Jarmila Rybanská spred Ústredia ľudovej umeleckej výroby spolu s lektormi v spolupráci s predstaviteľmi ročného občianskeho združenia Podobenka. Inak veľmi milými ľudmi.

Teda prebiehala tu ústredná časť projektu v pracovnom a tvorivom ovzduší, v rámci ktorého naše ženy tu objavovali v sebe ukryté zručnosti a učili sa novým technikám ľudového umenia, akými sú vyšívanie krivou ihlou, pletenie tkaníc, tkanie na doštičke, okrášľovanie veľkonočných vajíčok...

 

S ASSŽ po Západnom Slovensku

 

S ASSŽ po Západnom Slovensku

 

S ASSŽ po Západnom Slovensku

 

Vo Vajnoroch žije a pôsobia v OZ Podobenke aj známa rodina Renáta a Igor Hraškovci, ktorí redigujú najväčší portál na svete o slovenskom folklóre, ktorí tiež srdečne pozdravili krajanov. Okrem spomenutých dielní hostitelia pripravili aj bohatú výstavu vajnorského ľudového umenia, predovšetkým keramiky a prekrásnych farebných výšiviek. Bolo tu aj množstvo suvenírov, ktoré vzbudili záujem účastníčok zájazdu. Najstaršiu výšivku mali z roku 1925 ako výstavný exponát a dozvedeli sme sa, že tradičný vajnorský motív zdobiaci keramické predmety je pelikán kŕmiaci svoje mláďatá vlastným mäsom z hrude. Kvapky krvi vytekajúce z jeho pŕs znázorňujú Kristove rany. Členky združenia Podobenka počas dielne prezentovali aj paličkovanie. Vo Vajnoroch na záver vojvodinský zájazd žien pozdravil aj tamojší starosta Ján Mrva a tvorivý deň uzatvorili hostitelia kratším programom. Slovenky zo Srbska si nenechali ujsť možnosť navštíviť aj tamojší vajnorský kostol Sedembolestnej Panny Márie.

Sobotné popoludnie zájazdu pokračovalo obchádzkou Bratislavského, kde si okrem iného ženy pozreli aj bohatú expozíciu čiže najvýznamnejšie archeologické nálezy z obdobia Veľkej Moravy. Nevystala ani obchôdzka stredu mesta. Záverečný deň zájazdu pokračoval do mesta Smolenice v Trnavskom kraji. Členky Asociácie si tam pozreli jednou z najväčších turistických atrakcií východného úpätia Malých Karpát, „rozprávkový" Smolenický zámok niekdajšie vlasníctvo aj grófovskej rodiny Palfyovej. Na Smolenickom zámku dominuje mohutná veža s vyhliadkovou terasou z ktorej sa naše Slovenky kochali na čarokrásnu panorámu okolia, nevšedného prírodného bohatstva. Nedeľné predpoludnie v Smoleniciach ženy využili aj na návštevu miestneho cintorína, kde sa nachádza Kaplnka sv. Vendelína s rodinnou hrobkou Pálfyovcov. Výstavba miestneho zámku bola práve ich zásluha. V Smoleniciach sme navštívili aj múzeum Molpír, sídliaci v budove starej fary. V šiestich miestnostiach stráži poklady dávnej minulosti. Tu je stála expozícia venovaná smolenickému rodákovi Štefanovi Baničovi (1870 -1941), ktorý sa preslávil objavom padáka.

 

S ASSŽ po Západnom Slovensku

 

S ASSŽ po Západnom Slovensku

 

S ASSŽ po Západnom Slovensku

 

Zájazd sa ukončil v Trnave v centre dolného Považia. Tu sme mali možnosť za pomoci sprievodkyne sa zoznámiť s jedinečnosťou kultúrno-historických pamiatok a predovšetkým bohatstvom cirkevných stavieb. Sú to hlavné znaky starobylej Trnavy, jedného z najatraktívnejších miest na Slovensku. Perla medzi slovenskými mestami často označovaná aj ako „malý slovenský Rím". Po stáročia víta pútnikov i jej návštevníkov, a možnosť vidieť vzácne poklady mesta mali aj naše ženy.

Táto cesta či zájazd obohatil o nové poznatky, zážitky, skúsenosti a nové známosti 61 žien z 15 občianskych združení zhromažďujúcich ženy - členiek Asociácie slovenských spolkov žien. Zájazdu sa zúčastnili predstaviteľky spolkov z Báčskeho Petroveca, Báčskej Palanky, Dobanoviec, Hajdušice, Hložian, Kovačice, Kulpína, Kysáča, Lalite, Padiny, Vojlovice, Pivnice, Selenče, Silbaša a Starej Pazovy.

Projekt podporila Národnostná rada slovenskej národnostnej menšiny tým, že uhradila cestovné trovy a účastníčky zájazdu si ostatné trovy hradili same.

Veľká vďaka patrí najmä predsedníčke ASSŽ V. Miškovicovej a všetkým tým, ktorí sa podieľali či pričinili na realizácii tohto zájazdu.

 

S Asociáciou slovenských spolkov žien po Slovensku cestovala fotoslovom aj Jasminka Činčuráková Galambošová

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články