Bačúr a Chlpka v decembri v Bratislave

Slovenské insitné maliarstvo zo Srbska, zbierka galérie Babka z Kovačice bude predstavené v Bratislave v Dvorane Ministerstva kultúry Slovenskej republiky v dňoch 1. – 20. decembra 2015. Osobitne bude prezentovaná tvorba Jána Bačúra z Padiny a Jána Chlpku z Hložian. Záštitu prevzali: Marek Maďarič, minister kultúry Slovenskej republiky a Šani Dermaku, veľvyslanec Srbska na Slovensku.

 

Bačúr a Chlpka v decembri v Bratislave

 

O tvorbe Jána Bačúra a Jána Chlpku viac TU:

 

 

Ján Bačúr: „Myslím si, že insitné umenie má budúcnosť, lebo je teplé, úprimné, čisté. Vychádza z vnútra človeka a nie z nejakého učenia, zo škôl, či z fakúlt. Každý obraz rozpráva svoj príbeh. Každý maliar cíti, prežíva a vidí veci svojim spôsobom, a preto maľujeme rozlične. V Padine nás je pätnásť a každý maľuje inak. Nikto nechápe, prečo je v rámci takého malého prostredia tak veľa organizovaných maliarov. To je Boží dar, ktorý nám bol daný. Dostali sme úlohu zaznamenávať to." O predchádzajúcej výstave Jána Bačúra TU:
http://www.kulpin.net/22-aktuality/aktuality/8390-vona-a-tichost-padinskych-poli-v-belehrade

 

Bačúr a Chlpka v decembri v Bratislave

 

Ján Chlpka: „Nevydal som sa na komerčnú cestu. Nie som závislý od toho, čo si iní myslia a čo iní povedia. Vo všeobecnosti si myslím, že insitné umenie nemôže zaniknúť, lebo je to niečo, čo je v ľuďoch zakorenené. Prežije bez ohľadu na to, či ten človek študoval umenie alebo nie." Z výstavy Jána Chlpku v Báčskom Petrovci TU:
http://www.kulpin.net/22-aktuality/aktuality/6281-vystava-jana-chlpku-v-petrovci

 

Ján Chlpka: Náhliaci bicyklista, olejomaľba 70x100 (Foto Martin Pucovský)

 

Ján Chlpka: Náhliaci bicyklista, olejomaľba 70x100 (Foto Martin Pucovský)

 

Nadácia Babka z Kovačice má dlhoročnú spoluprácu aj s ostatnými insitnými maliarmi o čom viac TU: http://www.babka.rs/sk/index.php/knihy/16-slovenske-insitne-maliarstvo-v-srbsku-zbierka-obrazov-galerie-babka-z-kovacice. Tiež spolupracuje aj s medzinárodným domom umenia pre deti BIBIANA z Bratislavy a s memoriálnym strediskom Dr. Janka Bulíka z Kovačice, s ktorými spoločne vypísali súťaž v kreslení pod názvom Bola raz jedna Bibiana. Deti môžu svoje výtvarné práce zasielať do konca školského roku. Viac o podmienkach súťaže:

 

Bačúr a Chlpka v decembri v Bratislave

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

VIERA BENKOVÁ

Novoročná zrkadlová sieň
1. ...
večer predčitujem z nebeskej oblohy
nedosnívané príbehy o živote ľudí...

2. Novoročný vinš

úctivo pristúp k bráne na básni,
postoj pri nej, v pokore a bázni;
nech sa Ti aspoň vo sviatočné dni,
ak nie vždycky a všade,
z dôvery a lásky otvorí;

3. Nový rok...

dni sú sťa dlhý
korálkový náhrdelník,
ktorý nám podaroval čas...

(úryvok)

Posledné komentáre

Posledné články