Farebnosť Jána Agarského v Prijepolji

Výstavu Farby krajinky akademického maliara Jána Agarského zo Starej Pazovy otvorili včera v Múzeu v Prijepolji, kde si ju návštevníci budú môcť obzrieť do konca decembra. Agarský pobudol v Prijepolji roku 2006 na výtvarnej kolónii "Sandžak inšpirácia umelcov" a po takmer desaťročí sa do tohto prostredia vrátil so samostatnou výstavou obrazov. Vystavuje tam svoje a naše farebné krajinky ale aj krajinomaľby inšpirované Slovenskom, ktoré vznikli na sympóziu Hontianske inšpirácie 2015. Na všetkých jeho obrazoch príroda je spestrená a v zaujímavých pastelových kompozíciách maliar vytvára zvláštne farebné odklony. Farba je nositeľom emócie.

 

Z včerajšej vernisáže (Foto: Meša Brničanin)

 

Z včerajšej vernisáže (Foto: Meša Brničanin)

 

Z včerajšej vernisáže (Foto: Meša Brničanin)

 

Agarského výtvarná tvorba sa začínala s figurálnou maľbou, od ktorej upustil po asi desaťročí a dnes je jeho výtvarný svet umiestnený do hraničného pásma medzi abstraktným výtvarným prejavom a mimetickým konceptom umenia. Ide o takmer abstraktný expresionizmus, je to modernejší smer, ktorý inklinuje k abstraktnému výtvarnému výrazu, ale ho nemožno zaradiť celkom medzi abstrakciu. Základná jeho téma, čiže motív je príroda, príroda ako zákonitosť, ako pravda ako život. V transformáciách krajiny zotrváva dodnes.

 

Farebnosť Jána Agarského v Prijepolji

 

 

Farebnosť Jána Agarského v Prijepolji

 

Farebnosť Jána Agarského v Prijepolji

 

Akademický maliar Ján Agarský sa narodil 30. november 1962 v Starej Pazove, kde i dnes žije. Skončil strednú umeleckú školu Bogdana Šuputa v Novom Sade a Vyššiu pedagogickú školu, výtvarný odbor v Belehrade. Maliarstvo študoval v Rijeke a skončil ho na Akadémii umenia v Novom Sade u profesora Jovana Rakidžića. Na vysokej škole výtvarných umení v Bratislave absolvoval doplnkové štúdium u profesora Jána Bergera. Pracuje ako výtvarný pedagóg na základnej škole Hrdinu Janka Čmelíka a prednáša výtvarnú kultúru aj v staropazovskej škole Antuna Skalu.

 

Foto Martin Pucovský

 

Foto Martin Pucovský

 

Foto Martin Pucovský

 

Pred tromi rokmi k 50. narodeninám mu v Galérii Zuzky Medveďovej usporiadali 11. samostatnú výstavu. V petrovskej galérii vystavoval viackrát a úspešne sa samostatne prezentoval aj v rodnej Starej Pazove, v Belehrade a Sriemskej Mitrovici.

 

Katarína Pucovská

 

Komentárov  

+1 #1 RE: Farebnosť Jána Agarského v PrijepoljiDaniel Piksiades 2015-11-23 02:02
Divno ste nam to predstavili,Katarina i Martine!
Puno hvala.
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Čo všetko sa ešte treba dozvedieť o prírode
Čo všetko treba poobjavovať v zozname
jej zázrakov
Nech ťa ochraňuje táto dobrá zem
I rastlinky nech ti pomôžu
Tí matrikári časov
Si v polohe vtáka Vo všetkých bodoch
jeho príčinlivého letu odrazu

Nízko a celkom blízko
Akoby v sebe Prúdi vzduch v človeku
V zastavenom víchre celkového diania
V ohlášaní sa snehu
v snehu

Posledné komentáre

Posledné články