Radujte sa!

Dnes je nedeľa radosti. Zapálili sme tretiu adventnú sviecu, ktorá prináša lásku. Láska je človeku potrebná. Ľudstvo neudrží hnev, zloba, nenávisť, závisť... Zlo plodí zlo. Evanjelium podľa Jána uvádza: „No dávam vám nové prikázanie: Milujte sa navzájom, ako som vás ja miloval." Aj Hans Christian Andersen nám do vena zanechal (Zlatý) Zákon lásky, ktorý znie: "Miluj a budeš milovaný!" Lebo láska plodí lásku, dobro plodí dobro... O tej láske k blížnemu a množení dobra je aj akcia kulpínskych mládežníkov, ktorí už piatykrát pred Vianocami spoluobčanov potešili vyzdobeným stromčekom uprostred dediny. Z ďalšieho stromčeka, ako aj z bohatých balíčkov budú mať veľkú radosť kulpínske deti na Štedrý večer. Evanjelický cirkevný zbor zdarma rozdelí 250 balíčkov v hodnote 1000 dinárov deťom do 11 rokov.

 

Foto Martin Pucovský

 

Dnes v Kulpíne prebiehala akcia zdobenia vianočného stromčeka pod názvom Nech sa Kulpínom rozsvietia novoročné sviatky. Potom v dome kultúry nasledoval kultúrno - umelecký program, po ktorom všetci vyšli do centra, kde vypúšťali lampióny želaní. Podujatie zorganizovali: Združenie občanov Terra, Spolok kulpínskych žien, Základná škola Jana Ámosa Komenského a Muzeálny komplex v Kulpíne.

 

Foto Martin Pucovský

 

Všetky fotografie si môžete pozrieť v našej galérii TU: http://www.kulpin.net/galeria/category/43-tretia-adventna-nedela-v-kulpine-2015

Presbyterstvo CZ ECAV v Kulpíne sa rozhodlo obdarúvať deti , keďže reštitúciou cirkevnému zboru bolo vrátených necelých 77 jutár pôdy. Tento zbor teraz úhrne vlastní asi 85 jutár, keďže má ešte 5 kj pôdy na ktorej je evanjelický cintorín a 3 kj pôdy v troch dedinských jamách. Tých 77 jutár už dali do prenájmu a licitáciou dosiahli cenu 381,5 eura za kj . Peniaze teda sú, ale sú aj plány. Kiežby sa vydarili (!) a kiežby sa zboru podarilo zrealizovať projekt výstavby gerontologického strediska. V tom smere začínajú podnikať prvé kroky, avšak najprv chcú potešiť svojich najmladších členov. V Kulpíne je 168 pokrstených detí do 11 rokov a všetky tieto deti balíčky dostanú. Dostať ich môžu aj nepokrstené deti a tie, ktorým sú starí rodičia členmi kulpínskeho cirkevného zboru, len sa treba prihlásiť do 19. decembra na farskom úrade. Ide o balíky Swisslion váhy 1,100 kg, za ktoré zbor vyčlení 250 000 dinárov.

 

Archívny záber z kulpínskeho kostola

 

Archívny záber z kulpínskeho kostola

 

Tretia adventná nedeľa sa nesie v znamení radosti. Hoci je pre advent typická fialová farba, práve v tretiu adventnú nedeľu, ktorá sa nazýva Gaudete, ju nahrádza veselšia ružová. Akoby už táto farba zvestovala a nabádala k oslavám a radosti. Silnejúce svetlo adventného venca pripomína Ježiša Krista, ktorý povedal, že je Svetlom sveta.

 

Katarína Pucovská

Foto Martin Pucovský

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články