Lesy a roviny

Alebo: Stretnutie neba a zeme. Alebo aj: Michal Ďurovka úplne iný... A celkom inakší od toho nám dobre známeho, sa akademický maliar Michal Ďurovka na sklonku roka 2015 predstavil na svojej 15. samostatnej výstave v Galérii SND v Kysáči. Pred necelým mesiacom na bienále v Báčskom Petrovci, kde ešte vystavoval svoje abstraktné maľby, sa tento náš maliar mladšej generácie iba záhadne usmieval a naznačil, že chystá niečo nové.

 

Michal Ďurovka

 

Michal Ďurovka

 

Pred dvomi rokmi na svojej predposlednej samostatnej výstave, ktorú usporiadal v Galérii Zuzky Medveďovej v Báčskom Petrovci akoby nám Michal Ďurovka tiež avizoval nejakú zmenu. Vtedy vystavoval až 50 svojich abstraktných olejomalieb a 51. stála tam trochu bokom nedokončená, akoby mala návštevníkom niečo napovedať. Azda snáď to, že 15 rokov bolo dosť, že dosť dlho bol autor zahľadený do seba a abstraktným prejavom a farbou vyjadroval svoj vnútorný svet , je načase rozhľadieť sa aj na farby vôkol seba, vyjsť do prírody. Výstava Lesy a roviny svedčí, že únik z vlastného farebného sveta do sveta skutočných farieb prírody, bol úspešný.

 

Lesy a roviny

 

Lesy a roviny

 

Lesy a roviny

 

Lesy a roviny

 

Výstavu otvorili včera a návštevníci si ju budú môcť obzrieť do konca januára. K výstave vydali aj katalóg, ktorý graficky upravil správca galérie SND Michal Madacký. V ňom sa recenziou pod názvom Stretnutie neba a zeme nanajvýš pozitívne o najnovšej Ďurovkovej tvorbe zmienila akademická maliarka Rajna Kruljová. Text prečítala Annamária Boldocká-Grbićová a výstavu otvoril Vladimír Valentík.

 

Báčsky Petrovec, 19. 05. 2013 (Foto Martin Pucovský)

 

Báčsky Petrovec, 19. 05. 2013 (Foto Martin Pucovský)

 

O predchádzajúcej samostatnej výstave Michala Ďurovku TU:
http://www.kulpin.net/archiv/22-aktuality/aktuality/5790-poznate-ma-a-michal-urovka

 

Katarína Pucovská

Foto Michal Ďurovka

 

Komentárov  

+1 #1 RE: Lesy a rovinyDaniel Piksiades 2015-12-28 23:18
Krasa!
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články