Menšinový akčný plán

Zhromaždenie Srbska musí v priebehu niekoľkých týždňov schváliť akčný plán pre menšiny, oznámil šéf poslaneckej skupiny Zväzu vojvodinských Maďarov v republikovom parlamente Pásztor Bálint. Podľa jeho názoru v akčnom pláne sú najdôležitejšie dve témy: zmeny v zákone o národnostných radách a proporcionálne zamestnávanie.

 

Menšinový akčný plán

 

Podľa kapitoly 23 Srbsko je povinné vypracovať menšinový akčný plán v rámci rokovaní o pripájaní sa do EÚ. Pásztor zhodnotil, že je to veľký úspech, pretože nie každá kandidátska krajina bola povinná prijať akčný plán o tom, čo je potrebné urobiť v oblasti práva menšín pred vstupom do EÚ.

Šéfka tímu pre rokovania s EÚ Tanja Miščevićová pred dvomi mesiacmi na konferencii o postavení národnostných menšín vo Vojvodine usporiadanej v súvislosti s predbežným návrhom tohto akčného plánu ozrejmila, že v ňom treba špecifikovať otázky ako je vzdelávanie, menšinová účasť v politike a zamestnávaní vo verejných inštitúciách, ekonomické postavenia, ochrana jazyka a médií v rečiach národnostných menšín, vzdelávanie a ďalšie. Podľa nej, akčný plán sa týka tiež aj ochrany kultúrnych hodnôt a v ňom treba jasne definovať opatrenia, príslušnosti, lehoty a kroky ktoré budú viesť k realizácii tých opatrení.

Zástupkyňa ombudsmana Eva Vukašinovićová mieni, že je právny rámec na ochranu národnostných menšín v Srbsku dobrý, ale problém je v uplatňovaní zákonov. Preto očakáva, že sa v akčnom pláne zavedú niektoré nové mechanizmy, ktoré zabezpečia realizáciu právnych predpisov.

Predbežný návrh TU:

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Letmo

Paľo Bohuš
Jesenná duma (úryvok)
...
Ja mám rád Sejky,
tekvice žlté, ako slnká,
jesennú hrču smútku
v hrdle,
peniaze listov, čo sa
míňajú
topole pri Begeji
a sladkú, šíru tichosť...

Strácanie hľadám
v kukuričných lesoch,
šuchotavé strácanie
v krvavej vinici
hrozná zabudnutia.
Dym môjho ohňa
po zemi sa stelie.
...

 

Posledné komentáre

Posledné články