Jazykové práva v Srbsku

Slovenský jazyk sa v Srbsku úradne používa v 11 obciach: Alibunar, Báč, Báčsky Petrovec, Báčska Palanka, Báčska Topola, Zreňanin, Kovačica, Nový Sad, Odžaci, Plandište a Šíd a tiež aj v 2 miestnych spoločenstvách a to v obci Beočin sa používa v sídlisku Lug a v obci Stará Pazova sa slovenčina ako úradný jazyk používa iba v samotnej Starej Pazove. V obci Bela Crkva je úradným jazykom aj český. Vo všetkých týchto prostrediach občania vo verejných orgánoch môžu používať v hovorenej a písanej podobe slovenčinu, resp. v Belej Crkve češtinu. Okrem iného aj toto sa možno dozvedieť z brožúrky Jazykové práva v Srbsku, ktorú vydal Výbor pre úradné používanie jazyka a písma NRSNM.

 

Jazykové práva v Srbsku

 

Každý občan má právo používať svoje vlastné meno a priezvisko v materinskom jazyku a podľa pravopisných pravidiel tohto jazyka. Matrikár je povinný informovať rodičov o tomto práve a na ich žiadosť zapísať meno novorodenca v slovenskom jazyku. Uvádza sa to v tejto príručke, kde tiež píše, že je lokálna samospráva povinná umožniť úradné používanie slovenského jazyka, ak medzi obyvateľmi konkrétnej obce alebo sídliska je najmenej 15 % Slovákov. Údaje o tom, ktorý jazyk sa úradne používa v jednotlivých obciach/sídliskách, si možno preveriť na stránke Pokrajinského sekretariátu pre vzdelávanie, predpisy, správu a národnostné spoločenstvá TU: www.puma.vojvodina.gov.rs/mapa.php

 

Jazykové práva v Srbsku

 

Všeobecným pravidlom je, že občania v orgánoch, ktoré vykonávajú verejné funkcie, teda pracujú pre spoločnosť, môžu používať svoj materinský jazyk v hovorenej a písanej podobe, resp. majú právo dostať odpoveď v slovenskom jazyku, ak sa úradne používa na území celej obce alebo jej časti (napr. miestneho spoločenstva).

 

Jazykové práva v Srbsku

 

V utorok na zasadnutí Výboru pre úradné používanie jazyka a písma NRSNM, predseda výboru Branislav Kulík predostrel návrh plánov činnosti na tento rok a prezentoval brožúrku Jazykové práva v Srbsku, pravidlá, rady a prax v oblasti úradného používania jazykov národnostných menšín v Srbsku. Brožúrka bude distribuovaná do miestnych spoločenstiev, v ktorých je slovenčina v úradnom používaní, ale aj do tých, v ktorých nie je jedným z úradných jazykov, ale žije tam značný počet Slovákov.

Brožúrku vydala Národnostná rada slovenskej národnostnej menšiny na sklonku roka 2015 a v nej na 30 stranách ozrejmuje mnohé zo zákona či štatútu vyplývajúce práva v súvislosti s používaním slovenčiny.

 

Katarína Pucovská

 

Komentárov  

+3 #3 RE: Jazykové práva v Srbskupin & cool 2016-02-04 17:36
Zaujimavý vám je portál, podnes som o ňom ani nevedel, a potrebné je také niečo, pre otvorené rozhovory, pozz psd
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
+5 #2 BoljovciJanko 2016-01-23 14:11
A dat aj slovakov v meste Boljovci ?
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
+5 #1 VojlovocaJarko 2016-01-22 20:24
zabudli ste v hornej mapi dat aj slovakov v vojlovici, istocno od Pancevo. aj tam jesto aj dost Slovakov aj Madjarov v vojlovici
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články