Slušne, ale predsa nie celkom potichu

V komentári internetového vydania nášho týždenníka Hlas ľudu, Zoroslav Spevák (podpísaný plným menom a priezviskom) reaguje na článok Juraja Bartoša, zverejnený koncom januára pod titulkom Tokanie? Nie!, ktorý sa vzťahuje na poslednú, ale snáď aj niektoré iné schôdze Národnostnej rady slovenskej národnostnej menšiny. Pravdou je, že sa na zasadnutiach nášho parlamentu niekedy príliš ostro a vášnivo reaguje, niekedy sa neslušne vymáha právo na slovo, neraz sa neargumentovane kritizuje aj to, čo by sa nesmelo a snáď ani nemalo, subjektívne a teda iste aj neobjektívne sa hodnotí... atď... Teda, kolega Juraj Bartoš, ktorého si veľmi vážim, iste dobre urobil, že na to poukázal a odsúdil také naše nové móresy, ktoré nám skutočne neslúžia na česť. Ale... „Predsedníčka NRSNM je bezpochyby najzodpovednejšou osobou za terajší vyostrený, až mimoriadny stav," – okrem iného napísal v komentári Dr. Zoroslav Spevák, ktorý dokonca uvádza, že „slušný človek sa musí hanbiť za našu Národnostnú radu".

 

Slušne, ale predsa nie celkom potichu

 

Zoroslav Spevák, ktorý je riadnym profesorom na Filozofickej fakulte v Novom Sade, ktorý je autorom viacerých učebníc a detských kníh, ktorého v literatúre poznáme aj pod pseudonymom Jesenský... a ktorý stál pri ZRODE nášho národnostného parlamentu, o ktorého založenie húževnato bojoval... ak bez okolkovania a priamo odsúdi Annu Tomanovú-Makanovú, – nad tým sa treba hlboko zamyslieť.

Článok Juraja Bartoša si možno prečítať TU:
http://hl.rs/tokanie-nie/

Komentár Zoroslava Speváka uvádzame v úplnom znení s autorovým súhlasom:

„Ahoj, Ďuri. Vieš, čo sme všetko spoločne prešli. Vysoko si vážim Tvoju snahu zachovať si ľudskú a profesijnú integritu. P. Surový hovorí síce zvýšeným tónom, ktorý môjmu uchu tiež možno nie vždy lahodí, ale nemyslíš si, že to je spôsobené predovšetkým trinásťročnou manipulatívnou diktatúrou jednej politickej strany, jednej záujmovej skupiny, ak chceš jednej osoby? Je pre Teba normálne, aby tá istá osoba, tá istá skupina vládla trinásť rokov? Namiesto aby odstúpili načas a dôstojne, držali sa kresiel a privilégií zubami-nechtami. Odpor a protitlak rástli a rástli...až po tento dnešný stav. Pani Predsedníčka NRSNM je bezpochyby najzodpovednejšou osobou za terajší vyostrený, až mimoriadny stav. Má vari ambície byť doživotnou prezidentkou vojvodinských Slovákov? Nevie sa uživiť normálnou, poctivou prácou? Veď ona je, tuším, novinárkou? Práve pani Predsedníčka aj jej najbližší pochlebovači prvorado vyvolali tento stav, vyvolali nezdravú polarizáciu a v podstate z najdôležitejšej národnostnej inštitúcie, namiesto aby ju vybudovali, urobili ju váženou a vieryhodnou, urobili z nej blší trh. Politický a finančný. Slušný človek sa musí hanbiť za našu Národnostnú radu. Podporujem kultúru dialógu, ale otázka či niekto, ak áno kto a koľko kradol, je mi v tejto chvíli prvoradá. Aby si bol spokojný, kladiem túto otázku slušne, ale predsa nie celkom potichu. Zdravím."

K uvedenému snáď treba ešte kratšie vysvetlenie. Dovolím si ho napísať, keďže som bola takpovediac očitým svedkom udalostí pri zakladaní NRSNM. Anna Tomanová-Makanová v tom čase bola zodpovednou redaktorkou Slovenskej redakcie Rádia Nový Sad a všetko sa dialo za pomoci členov tejto redakcie, ktorej som aj ja členom a v ktorej miestnostiach novozaložená NRSNM zo začiatku úradovala a sídlila. Zoroslav Spevák tam často nadchádzal, keďže on v hrsti držal väčšinu nanajvýš náročných prác spätých so zakladaním úplne novej, inej, neznámej, špecifickej inštitúcie. Anna Tomanová-Makanová bez jeho pomoci a pomoci členov redakcie, ktorí pomáhali pri technických prácach, vypracovaní štatútu a všetkého ostatného čo bolo nevyhnutné na založenie a fungovanie svojráznej kultúrnej samosprávy, by to sotva sama zvládla. V tom čase do redakcie často chodieval aj Juraj Bartoš, ktorý bol na štarte pôsobenia NRSNM poverený oblasťou informovania. Funkciu predsedu Výboru pre informovanie však nevykonával dlho, vlastne mohlo by sa povedať, že jeho prácu ignoroval, keďže možno nesúhlasil so spôsobmi a možno aj direktívami (ak sa mýlim, nech mi kolega odpustí, alebo nech ma dementuje). S nimi zrejme hneď na štarte pôsobenia NRSNM nesúhlasil Zoroslav Spevák, keďže sa od všetkého ihneď dištancoval a iba po trinásťročnom časovom odstupe sa odhodlal negatívne písať o vyše desaťročných praktikách Predsedníčky – túto funkciu si autor komentáru zaiste váži, keďže ju píše veľkým začiatočným písmenom, meno nositeľky funkcie však neuvádza. Prečo? V komentári píše o manipulačnej diktatúre našej Predsedníčky...

 

Katarína Pucovská

 

Komentárov  

+2 #8 PlatonizumMiroslav 2016-02-10 10:20
Ťažká filozofia o zmene ľudí ktorými sa stolička zalepila o riť a hlava o samých seba. Dosť je už manekenkov a kraľovných! Ľudí moji všade vo svete každé 2 roke alebo 4 je zmena veď nám je už dosť hľadieť stále iste farbenie fashion modelky. Nič nerobia len platonizmus a robota kde? Čo ste urobili okrem čo na každom zasadnutí meníte oblek a mantrate. Iste mantre radšej potom choďte do kostola pani Makanova tam naučíte voľačo čo je blízko nám obyčajným ľuďom
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
+2 #7 RE: Slušne, ale predsa nie celkom potichuLizika 2016-02-08 14:30
Nudna je dlhodoba predsednicka.Nerobil nic 14 rokov. Treaz ked kričia na nu a na jej nečinnost, ani nema argumanty...trapne.. . Ktokolvek namiesto nej pride nebude taky nudny...Zmena je život.
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
0 #6 RE: Slušne, ale predsa nie celkom potichuANTI KONTRA 2016-02-05 22:53
Sury - East 17 si nudný a nevychovaný nadovšetko. My z GJK sme nezabudli kto si bol a v čo si mutoval.
A netvrdte,že J.Červenák vykúka z chladničky, rovno vy to robíte, chcete vyliezť aj z wc misy.
Po prvé povráva sa, že ťa šutli z SK a do pasu dali streličku červenej farby v opačnom smere, a ak je pravda, že ti je manželka Srbka, ty si ozaj malý sLOVAk pod SNS dozorom.
Pozdravite vašu mamičku a family
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
+21 #5 RE: Slušne, ale predsa nie celkom potichuJán Sabo 2016-02-05 13:25
Sterilita pôsobenia členov NRSNM je prítomná viacej rokov. Jeden z neúspechov Výboru pre slúžobné používanie slovenského jazyka NRSNM, ktorému vtedy predsedal terajší predseda Obce Báčsky Petrovec, je aj zaniknutie Obecného súda v Petrovci. Návrh Zákona, podľa ktorého toto oddelenie zaniklo, vypracúvalo Ministerstvo spravodlivosti, ktoré vtedy patrilo Demokratickej strane. Sterílne bolo aj zbieranie podpisov občanov v tvare petície proti tomuto činu, pod patronátom terajšieho predsedu Obce, lebo da dodnes nevie, kde zakončili tie podpisy a ako sa tá akcia zakončila.
Čochviľa sa v Bruxellesi bude rokovať o ľudských a menšinových právach v Srbsku ("poglavlje" 23 a 24). Srbsko je známe po tom, že úroveň menšinových práv je ďaleko nad štandardmi EU, a že s tych pozícií by sa malo začať rokovať. Myslíte si, že NRSNM dala svoj príspevok pri vypracovaní tychto dokumentov? Obávam sa, že nie.
Hodne je príkladov, ktorými sa dá ilustrovať (ne)činnosť demokratov, ktorí sa mi všetko viacej podobajú na demokratov z románu Janka Jesenského. Ale, umieráčik im už nazvonil.
A nedajte si, aby vám o plavbe v poitickom mori (cit. J. Bartoša) hovorili a písali tí, ktorí ešte ani kotvu nezodvihli.
Ján Sabo
Ak príde k zátišiu v komentovaní, navrhujem upravovateľke domovskej, K. Pucovskej, aby uverejnila nejaký príspevok o samozdaneniach v obci B. Petrovec :-)
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
+12 #4 RE: Slušne, ale predsa nie celkom potichutitius 2016-02-04 23:01
Alebo asi nacim SLUSNE A HLASNO.
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
+10 #3 RE: Slušne, ale predsa nie celkom potichufuntik 2016-02-04 22:57
Zmeniť treba ten systém bez systému. Predsednicka nemá legitimitu ani legalitu. Povstať proti nepravde.
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
+11 #2 VIDEO SLUŠNE, ALE PREDSA NIE CELKOM POTICHU!Pavel Surový 2016-02-03 22:30
SLUŠNE, ALE PREDSA NIE CELKOM POTICHU!
VIDEO si môžete pozrieť TU: www.youtube.com/.../
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
+13 #1 Kto vniesol a vnáša politiku do NR a slovenských inštitúcii?Slováci vpred! 2016-02-03 14:39
Slováci vpred! súhlasia s prítomnými Slovákmi v obci Šíd, že treba vyhodiť politiku z Národnostnej rady. Nalejme si čistého vína a povedzme raz Slovákom pravdu.

Poďme od hlavy NR. Naša predsedníčka Anna Tomanová-Makanová vrcholový predstaviteľ Slovákov v neslovenskej Demokratickej strane vyhlásila pred voľbami za Dnevnik: "Među 29 kandidáta ima članova i DS-a, Stranke vojvođanskih Slovaka, Slovačke demokratske stranke, G17 plus i stranke Rasima Ljajića".

Kto vtiahol potom politiku do NR? Kto sú podpredsedovia NR? Podpredseda Miroslav Kožík člen Demokratickej strany, Ján Litavski člen LSV a tretí Juraj Červenák už ani nevieme sledovať v ktorej politickej strane je k dnešnému dňu.

A listina Liga Slovákov Vojvodiny čítaj LSV všetci 3 členovia v Národnostnej rade sú členmi Čankove LSV, z toho 2 členmi predsedovia obecných výborov LSV v Petrovci a Kovačici a mestská odborníčka za LSV.

Ďalej Výkonná rada NRSNM podpredsedovia Martin Zloch a Martin Marčok obi dvaja členovia Demokratickej strany. Členka Výkonnej rady NRSNM za kultúru manželka APV poslanca Jána Bohuša člena Demokratickej strany.

Tí čo vládnu Slovákmi 15 rokov vniesli politiku všade kde jej je miesto a kde nie je. Prítomní v Šíde mali predsedníčky odčítať lekciu z vnášania politiky do skoro každej slovenskej ustanovizne. Koho dosadila a zvolila NRSNM za riaditeľa Hlas ľudu agronóma Samuela Žiaka člena DS a za predsedu správnej rady Pavel Zimu DS a za predseda Dozornej rady Hlas ľudu znovu Juraja Červenák. Kto sú v dozornej rade tlačiarne HL Print Pavel Zima a Juraj Červenák. Koho ide navrhnúť do Galérie insitného umenia v Kovačici Jarmila Ćendićovú a Martina Zlocha znovu ovi dvaja členovia Demokratickej strany. A ako zvolili NR a Správna rada za riaditeľku Ústavu?

A potom mi povedzte kto vniesol a vnáša politiku do NR a slovenských inštitúcii?????????? ??????????
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

Daniel Pixiades (1931)

Pre budúce dni

A vody tečú, tečú, tečú
do rodiska, v krajinu ďalekú...

V krajinu najdlhších snov.

Z krajiny do krajiny
a nikde nemať krov.

Zvädnuté ruže v cudzej záhrade.
Zvädnuté oči na ceste.
Zvädnuté ruky na poduške!

 

Posledné komentáre

Posledné články