Popolcová streda a Bele poklade

Podľa nášho gregoriánskeho kalendára fašiangy, čiže obdobie karnevalov, sa dnes končí, avšak podľa juliánskeho kalendára zábavy ešte potrvajú, keďže pravoslávna Veľká noc bude až 1. mája. Podľa nášho kalendára zajtra je už Popolec, čiže Popolcová streda, alebo aj Škaredá streda. Názov Popolcová streda pochádza z dávnych čias, keď na znak smútku sedávali Židia v popole. Je to deň keď sa „pochováva basa", ktorú do Veľkej noci nebudeme potrebovať, keďže sa dovtedy zábavy a karnevaly, a ani sobáše nemajú organizovať. Pre kresťanov sa začína pôst, ktorý je prípravným obdobím pred Veľkou nocou a trvá 40 dní. Veriaci si v tomto období pripomínajú utrpenie Ježiša, ktoré smeruje k jeho smrti na kríži. Avšak zmyslom tejto doby nie je predovšetkým hladovať, zmyslom tejto doby je konať pokánie. V evanjelickej cirkvi sa pôstom začína veľkonočný kruh cirkevného roka. V kostoloch sa spievajú pôstne piesne.

 

Popolcová streda a Bele poklade

 

Popolcová streda a Bele poklade

 

Dnešným dňom sa teda končí obdobie zábav, maškarných sprievodov a karnevalov – čiže fašiangy. U pravoslávnych veriacich toto obdobie ešte potrvá, keďže podľa pravoslávneho kalendára Veľká noc, čiže Uskrs v tomto roku bude až 1. mája, teda až 5 týždňov po Veľkej noci podľa gregoriánskeho kalendára (27. marca). Pravoslávni veriaci organizujú maškarády v ústrety sviatku Bele poklade - v tomto roku Bele poklade budú v nedeľu 13.marca a vtedy sa končia zábavy a pri tej príležitosti sa v Novom Sade už niekoľko rokov Múzeum Vojvodiny organizuje maškarný sprievod.

 

Katarína Pucovská

 

Komentárov  

0 #1 pôstx 2016-02-11 10:28
Dobré pripamätáte.... O poste sa mnoho v mainstreame nehovorí, hoci sú rôzne diéty chudnutia, neprestane v móde ?
Lež,keď už sa spomína aj pravoslávie, nám čo v Srbsku žijeme, môže byť známa aj inakšia prax postenia ?
Ak jedna "ruka" nemusí vedieť čo druhá činí, neznamená, že to aj - môže vedieť ?
Rozvážme si, koľko rodičia a učitelia majú rada súčasný zvyk mnohých žiakov keď namiesto celých kníh, radšej čítajú rôzne "mini" verzie ?
Tvrdia, podľa starej empírii Cirkvi, že je pôst - malým ale predsa - Božím prikázaním ?
19 Kto by teda zrušil čo len jedno z týchto najmenších prikázaní a učil by tak ľudí, bude označený za najmenšieho v nebeskom kráľovstve. Kto ich však bude zachovávať a učiť, bude označený za veľkého v nebeskom kráľovstve. ( Mt. 5.19)
a o poste:
" Keď sa postíte, netvárte sa zachmúrene ako pokrytci " (Mt.6.16)... "Keď", znamená, a ako (postiť) a nie, " ak chcete-chcete" ? A čo vôbec vieme o poste ? Ako krotiť jazyk a neviditeľné vášne, ak ani brucho stlmiť nevieme ?
Okrem toho, Veľká noc nebýva pred Paschou, a tá podľa židovského, lunárneho kalendára pre rok 2016 padá od 23. do 29 apríla.... ?!
Jesto tvrdenia že "Sviatok práce" 1.Máj,- vskutku je - deň satanistov, - "daný" robotníkom, nie skrze požehnania ?
A nesvätiť najväčší sviatok Pánov alebo oslavovať niečo Bohu protivné je - zlá vec ?! Rozvažujme o tom...
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Čo všetko sa ešte treba dozvedieť o prírode
Čo všetko treba poobjavovať v zozname
jej zázrakov
Nech ťa ochraňuje táto dobrá zem
I rastlinky nech ti pomôžu
Tí matrikári časov
Si v polohe vtáka Vo všetkých bodoch
jeho príčinlivého letu odrazu

Nízko a celkom blízko
Akoby v sebe Prúdi vzduch v človeku
V zastavenom víchre celkového diania
V ohlášaní sa snehu
v snehu

Posledné komentáre

Posledné články