Láska je výhrou života

„...je to znova o tej láske... ja mám asi nakódované, že mám písať o láske... v prvom rade preto, že som ju dostala hojne od mojich rodičov a som šťastná, že ju môžem opätovať," trochu s rozpačitým úsmevom sa vyznáva Viera Benková, ktorá si v tomto roku na plecia nakladá 77. krížik. Dve sedmičky, – sedmička je vraj číslica lásky a naša poetka jej má teda dvojnásobok. Z toho dvojnásobku, do veršov nedávno poskladala jednu svoju lásku a svoje tajné sny, ktoré zverejnila vo svojej sedemnástej básnickej zbierke Studňa a voda. O inej láske, láske k svojeti, o láske k človeku, k blížnemu... je ďalšia kniha, ktorá takmer v rovnakom čase a v tom istom vydavateľstve (SVC v Báčskom Petrovci, koncom roka 2015) vyšla s autorským podpisom Viery Benkovej a Etely Farkašovej. V knihe Zbližovanie /Dvojrozhovory sa autorky spoločne snažili priblížiť naše dva svety: Srbsko, resp. Vojvodinu a Slovensko.

 

Etela Farkašová a Viera Benková v matičnom ústredí v Báčskom Petrovci na literárnom večierku roku 2010

 

Etela Farkašová a Viera Benková v matičnom ústredí v Báčskom Petrovci na literárnom večierku roku 2010

 

Po úspešnej spolupráci na troch antológiách (poézia, próza a eseje a štúdie), ktoré boli s feministickým aspektom a po špecifickom dialógu dvoch autoriek, čiže výbere z ich tvorby prezentovanej ako celok, ktorý vyšiel po srbsky (U zatišju sna, Prometej, Nový Sad 2012), Viera Benková a Etela Farkašová ako spoluautorky pripravili ďalšie, tentoraz trochu iné dialógy. Kniha Zbližovanie / Dvojrozhovory prináša viac ako dve desiatky rozhovorov, ktoré uvedené autorky urobili s osobnosťami slovenského literárneho života z Dolnej Zeme a Slovenska.

 

Láska je výhrou života

 

Nová kniha Zbližovanie/ Dvojrozhovory zachytáva živé spony medzi slovenskými spisovateľmi na Dolnej zemi a na Slovensku; v dialógoch, ktoré autorky viedli so spisovateľmi v oboch literatúrach, zarezonujú mnohé ohlasy a snahy lepšie sa poznať. Spisovateľka, filozofka a prekladateľka Etela Farkašová urobila rozhovory s autormi, z Dolnej zeme a naša poetka Viera Benková s tými na Slovensku. Ich rozhovory boli 4 roky uverejňované na Slovensku v Literárnom týždenníku a Slovenských pohľadoch a u nás v Novom živote.

Táto jedinečná spolupráca dvoch významných spisovateliek svedčí o zaujímavých paralelách a živých sponách medzi slovenskými literatúrami v materskej krajine a na Dolnej zemi. Podobnosť tém, ktoré v poézii ako aj v próze bývajú často zastúpené potvrdzujú, že sme si veľmi blízki, že sú naše korene spoločné. Tiež názory zaznačené v esejistike zarezonujú neraz podobnými subjektívnymi pohľadmi na súčasnosť ale i na minulosť... V najnovšej knihe rozhovorov autorky preto v predslove vyjadrujú spoločné želanie, vnímať slovenskú literatúru v materskej krajine a v diaspóre, ako organický celok.

 

Láska je výhrou života

 

Studňa a voda je spoveď Viery Benkovej, osobná lyrika. „Asi sú ľudia prekvapení, že ja v tomto veku píšem o láske... ale láska môže mať neslýchané rozmery a rôzne podoby: medzi mužom a ženou, priateľská, k deťom, vnúčatám, zvieratám... Láska vo mne ešte prebýva, avšak ľudia sa pomaly vytrácajú z môjho života. Lásku, ktorú tým odišlým nemôžem priamo dať, vyhrniem aspoň na papier. V básňach uvažujem aj o tom, čo prežívam, o mojich blízkych, o najväčšej láske priateľskej, ktorá je u mňa asi sublimáciou všetkých doterajších!... " vysvetľuje ďalej V. Benková, ktorá tiež prezrádza, že do zbierky zaradila aj krátke haiku námety a zenové variácie. Do tých, akoby miniatúrnych obráštekov vpratala veľa. Trochu však odstúpila od prísnych pravidiel tejto zhustenej formy poézie. V nej by mala dominovať príroda, kým človek by mal byť len pozorovateľom, alebo jej obdivovateľom. U nás, v západnejšej časti sveta, to ale nebýva tak: my seba staviame do centra a príroda je tu, aby sme mali kde byť.

 

Viera Benková (Foto: Martin Pucovský)

 

Viera Benková (Foto: Martin Pucovský)

 

Studňa a voda je poézia o láske, ale naviazaná na čosi zemské, tunajšie..."Už v predchádzajúcich zbierkach som si všímala našu rovinu, panónsku zem, o ktorej aj Michal Babinka veľakrát písal. Tá naša hruda má odtiene sivej, striebornej, bielej, sivo-hnedo-fialovej...a spolu s hmlou vytvárajú prekrásne farby...Aj láska má tie odtiene a tie mám aj ja v mojej poézii...Z toho dôvodu aj tá studňa (trochu som aj nostalgická), z ktorej sa cez lásku môžeme dosýta napiť zdravej, čírej, živnej vody. Preto sú aj zviazané tie dva symboly: láska – studňa a voda v nej," takto hovorí Viera Benková o svojej najnovšej básnickej zbierke. V básňach sa zdôveruje, ale aj radí. Láska ešte v nej prebýva... láska je výhrou života...

 

Smútok
Ľudia sa pomaly vytrácajú z môjho okolia,
miznú sťa suché listy na strome z jesene...

Kam sa len podeli blízke známosti,
dni, mesiace, roky,
vzácni priatelia a dôverné chvíle?

Sťaby sa všetko zosúvalo do prepadliska tmy
zanechávajúc po sebe len smútok a clivé žiale,
ale i mnohé nejasné otázky a neúplné odpovede...

Ľudia sa pomaly vytrácajú z môjho života
čas mi do srdca vpichuje ostnaté tvrdé žiale,
avšak navzdory všetkému láska ešte prebýva vo mne...

...ona je výhrou života...

V zbierke Studňa a voda sú básne z najnovšej tvorby Viery Benkovej, z ktorej iba niekoľko bolo knižne publikovaných vo výbere z poézie Herbár zeme, ktorý v roku 2015 vydal Spolok slovenských spisovateľov na Slovensku.

 

Katarína Pucovská

 

Komentárov  

0 #1 galeria poeticap. 2016-02-22 12:30
Človeče, prečo si vzpriamený ?
Nazerať do neba
Pravej domovine
Úprimne, nevinne...
Či chváliť potešený
iba
blahá nižím
Ako bytosť štvornohá
Čo len zemské dozerá
O svoje brucho dbá
jedine
Samoľubosť tá láska
Prevrátene sladká
v márnosti
Sebecký naozaj,opravdu buďme
A svoju dušu ľúbme si
- rozvážne
Anjelsku sestru čo nestarne
A zrieť môže do večnosti
dokonale
Trhajme laná, tulácke nite
Korene dočasné tlejúce pachom pých
Nedriemme, nespite
Poďme do hôr, do výšin
vrchov, krížových, svätých
....................
psd, feb. 2016
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

ANDREJ SLÁDKOVIČ
(1820 – 1872)
200 rokov od narodenia

Marína

Marína moja! teda tak sme my
ako tie božie plamene,
ako tie kvety na chladnej zemi,
ako tie drahé kamene;
padajú hviezdy, aj my padneme,
vädnú tie kvety, aj my zvädneme,
a klenoty hruda kryje:
Ale tie hviezdy predsa svietili,
a pekný život tie kvety žili,
a diamant v hrude nezhnije!

 

Posledné články