Kniha plná chutí a vôní

V knihe fejtónov vinárskeho univerzitného profesora Fedora Malíka zo Slovenska Ukus i miris slovenskog juga (Chuť a vôňa slovanského juhu) sa okrem o víne a labužníctve dočítate aj o zážitkoch z putovania za vínom a jedlom po významných vinohradníckych regiónoch od Macedónska, cez Srbsko, Čiernu Horu, Bosnu a Hercegovinu až po Chorvátsko a Slovinsko. Autor v knihe píše aj o harmónii vína a jedla a nájdete v nej dokonca aj návody na prípravu niektorých špecialít. Knihu do srbčiny preložil Miroslav Demák a jej prezentáciu usporiadajú zajtra (14. februára) o 18.h v staropazovskom Slovenskom národnom dome. Keďže je zajtra v Srbsku dvojnásobný sviatok: Valentín a Trifun (patrón zamilovaných a patrón vinárov), prítomným na večierku s láskou ponúknu nielen úryvky z knihy, ale aj víno.

 

Kniha plná chutí a vôní

 

Enológ, biotechnológ, skúsený svetobežník, cestovateľ, vášnivý kuchár prof. Ing. Fedor Malík, DrSc. o víne hovorí ako o šesť tisíc rokov starom a inteligentnom nápoji, ktorý nás vraj presviedča, že ak sa pije s mierou, prospieva nielen duši, lež i telu. Odporúča 2-3 dcl vína denne (nie viac!), ktoré neuškodia ale pomôžu. Hovorí, že vo víne je množstvo prospešných, pozitívnych látok, ktoré vedia vychytávať voľné radikály, prečisťujú telo a vyčisťujú i rozum a dušu človeka. Aj tú slovanskú, mnoho razy rozorvanú, mnoho razy citlivú, ale hlavne krásnu.

 

Fedor Malík, tvorca moderného vinárskeho povedomia Slovákov, má v Modre vinohrady a rodinné vinárstvo

 

Fedor Malík, tvorca moderného vinárskeho povedomia Slovákov, má v Modre vinohrady a rodinné vinárstvo

 

Fedor Malík napísal viac než 25 kníh z oblasti vinárstva a „snúbenia" vín s jednotlivými jedlami. Do knihy Ukus i miris slovenskog juga zaradil výber svojich textov, ktoré publikoval v priebehu niekoľkých desaťročí, po návšteve jednotlivých krajín bývalej Juhoslávie. Kniha má 110 strán, z čoho Srbsku patrí 18 strán. Sústredil sa na sriemsky vinohradnícky región, kde navštívil niekoľkých vinohradníkov a vinárov, ale labužnícky píše aj o staropazovských špecialitách a sriemskej pohostinnosti, o srnčom guláši, rybacej polievke, klobáske s ajvarom, gibanici, pindžúre... ako aj o gastronomických zvyklostiach ľudí tohto kraja. Kniha vyšla v tvrdej väzbe a vydalo ju vydavateľstvo SAVPO v Starej Pazove.

Súčasťou zajtrajšej premiéry bude aj predaj knihy profesora Malíka a degustácia vín pazovských vinárov.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Letmo

Paľo Bohuš
Jesenná duma (úryvok)
...
Ja mám rád Sejky,
tekvice žlté, ako slnká,
jesennú hrču smútku
v hrdle,
peniaze listov, čo sa
míňajú
topole pri Begeji
a sladkú, šíru tichosť...

Strácanie hľadám
v kukuričných lesoch,
šuchotavé strácanie
v krvavej vinici
hrozná zabudnutia.
Dym môjho ohňa
po zemi sa stelie.
...

 

Posledné komentáre

Posledné články