Sv. Trifun a zhromaždenie vinohradníkov v Kulpíne

„Boh stvoril človeka, aby bol hospodárom, dobrým gazdom, aby sa staral o všetko, čo mu je zverené, aby použil všetko, ale nič nezneužil. Lebo Boh je správcom neba a človek spravuje tu na zemi," zdôraznil počas obradu posvätenia vinohradu prezviter Lazar Majstorović, ktorý najnovšie stojí v čele pravoslávneho cirkevného zboru v Kulpíne. Poďakoval sa všetkým, ktorí si prišli uctiť mučeníka Trifuna a osobitnú vďaku vyslovil Jaroslavovi Javorníkovi, kulpínskemu evanjelickému farárovi. Dodal, že sa navzájom treba podporovať a pomáhať si, čím dokazujeme, že sme skutočnými kresťanmi. Posvätenie vinohradu, pri príležitosti svätého Trifuna, patróna vinohradníkov, usporiadalo Združenie vinohradníkov a vinárov z Kulpína a v tomto roku prebiehalo vo vinohrade Daniela Čelovského. Následne prebiehalo valné volebné zhromaždenie, na ktorom za predsedu, na ďalšie dva roky, zvolili doterajšieho predsedu Michala Dovičina.

 

Foto: Martin Pucovský

 

Foto: Martin Pucovský

 

Podľa gregoriánskeho kalendára dnes je sviatok svätého Valentína a podľa juliánskeho, ktorého sa pridŕža Srbská pravoslávna cirkev, dnes je svätý Trifun.

 

Foto: Martin Pucovský

 

Foto: Martin Pucovský

 

Srbská pravoslávna cirkev si svätého Trifuna pripomína ako mučeníka, on je však predovšetkým ochrancom vinohradníkov. Vinohradníci si od pradávna uctievali tohto svojho patróna, snažili sa získať jeho podporu a modlitbami si vyprosiť u neho priazeň a najmä ochrániť úrodu vo viniciach. Aspoň jeden viničný ker treba orezať na svätého Trifuna, aby sa hrozna hojne urodilo. To dnes popoludní vykonali aj členovia Združenia kulpínskych vinohradníkov a vinárov vo vinohrade Daniela Čelovského.

 

Foto: Martin Pucovský

 

Foto: Martin Pucovský

 

Kult svätého Trifuna je oddávna rozšírený v srbských krajoch a vinohradníci v dnešný deň, často v sprievode kňaza, odchádzajú do vinohradov, začínajú s rezom krov a vinič zalievajú vínom. Po zimnom období, tie úkony majú viniču vrátiť vitalitu a zobudiť ho zo zimného pokoja.

 

Foto: Martin Pucovský

 

Foto: Martin Pucovský

 

V podvečerných hodinách sa členovia združenia, ako aj ich hostia, presťahovali ku kanálu, do objektu kulpínskych rybárov. Na výročnej schôdzi, ktorá tam prebiehala, analyzovali vlaňajší rok a svoju minuloročnú činnosť, s ktorou boli vcelku spokojní, a určili si plány na tento rok. Medzi ich priority patrí podujatie Veľká noc v Kulpíne, na ktorom sa hodnotí kvalita vín a klobás. Tohtoročnú akciu začnú 19. a 20. marca, kedy sa budú odovzdávať vzorky vín a hrubých údených klobás, cez týždeň sa usporiada ich hodnotenie a podujatie vyvrcholí 27. marca, vo veľkonočnú nedeľu.

 

Katarína Pucovská

Foto: Martin Pucovský

 

Komentárov  

0 #2 RE: Sv. Trifun a zhromaždenie vinohradníkov v Kulpínex 2016-02-16 13:03
...Mýlite sa, ani Vojvodina ( Srbsko Vojvodstvo, od r. 1848) nie je "odjakživa", a Sv. mučeník Trifun ( +250) sa ako patron vínarov a vinohradov storočiami oslavuje.... A ten "Vinko Lozić" je niečo iné...
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
+1 #1 RE: Sv. Trifun a zhromaždenie vinohradníkov v KulpíneMichalovsky 2016-02-15 20:37
Za ochrancu vinarov, vinohradov a vinohradníkov sa vo Vojvodine odjakziva oslavoval Svaty Vincent alebo Vinko. Oslava Svateho Trifuna je výmysel z politickych dovodov s vojnoveho casu.
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články