O samozdanení a báčskopetrovskom parlamente

Na zamyslenie úvodom ponúkame výňatky z článku uverejneného ešte 10. 07. 2010 pod titulkom V báčskopetrovskom parlamente zotrváva famózne manželstvo bez lásky... Citát:

 

Foto: Facebook

 

Foto: Facebook

 

„Žeby sa blížil rozvod...? Za rok bolo zrealizovaných ďalších 13 schôdzí a veru ani 2x13, čiže dvojnásobok „smoly" našim lokálnym národným poslancom nemohlo uškodiť. K rozvodu (žiaľ?) nedošlo. V báčskopetrovskom politickom hrnci tak aj po roku vrie, kypí a hlavne PRIHÁRA. A občania tejto obce už príliš dlho a veľmi draho platia neschopnosť či zaúčanie sa výborníkov demokracii.

Nevážnosť a potom aj nezodpovednosť akoby boli zakreslenými stanovami obecných poslancov. Na jednej schôdzi sa podľa tých pravidiel jednotlivým osobám odnímajú funkcie a už na ďalšej, alebo jednej z ďalších schôdzí sa odňaté mandáty a funkcie vracajú. A tak sa život v obci točí v uzavretom kruhu, nič významné sa nezačína, nik sa veľmi netrápi, že obec upáda, nikto sa nepohoršuje nad tým, že aj to začaté či urobené sa už pomaly zruinovalo... Veľké kapitálne investície, ktoré pred pár rokmi boli takpovediac bežnými, sa akoby - údajne pre ekonomickú krízu - stali tabu témou.

...Z druhej strany a z vyšších inštancií počuť však úplne inú rozprávku. Lokálne samosprávy sa totiž otvorene obviňujú, že málo využívajú prostriedky z predprístupových fondov EU.

...A ešte skôr sme boli aj poúčaní, že rovno z tých predprístupových fondov EU možno všeličo urobiť – len treba žiadať. ...Ale...aby sa tie prostriedky získali, treba vypracovať dobré projekty. To ďalej znamená, že treba aj robiť.

...Naši obecní poslanci nestačia pracovať a nestačia ani len rokovať o investíciách, projektoch, zveľadení obce... – veď aj rozpočet iba s „nadľudskou" námahou napokon koncom júna schválili – keďže sa musia nadýmať. Zaoberajú sa prevažne sebou a svojimi politickými stranami a život a problémy obce sa ich neveľmi dotýkajú. O ZODPOVEDNOSTI voči občanom sa im zrejme ani neprisnie. Veď oni nikomu nezodpovedajú a nikto im nič nemôže. Oni sú dokonca „vyšší" aj od štátnych orgánov.

Ministerstvo financií Republiky Srbsko zrušilo totiž rozhodnutie o samozdanení v Kulpíne, avšak na poslednej 26. schôdzi obecného parlamentu sa toto rozhodnutie republikového ministerstva, jednoduchými slovami povedané - vyhlásilo za neplatné. Kulpínčania teda samozdanenie budú platiť!"... Koniec citátu, celý článok TU:
http://www.kulpin.net/archiv/22-aktuality/aktuality/2446-v-baskopetrovskom-parlamente-zotrvava-famozne-manelstvo-bez-lasky

 

O samozdanení a báčskopetrovskom parlamente

 

Naši obecní poslanci sa teda neobťažovali s rozhodnutím Ministerstva financií Republiky Srbsko, ktoré ešte roku 2010 povedalo, že je samozdanenie neregulárne. Nerešpektovali ani riešenia Ústavného súdu vynesené ešte roku 2013, ktorými boli zrušené samozdanenia v Petrovci, Hložanoch a Kulpíne, čo možno vidieť TU:
http://www.ustavni.sud.rs/page/view/sr-Latn-CS/80-101897/saopstenje-sa-31-sednice-ustavnog-suda-odrzane-24-oktobra-2013-godine-kojom-je-predsedavao-dr-dragisa-b-slijepcevic-predsednik-ustavnog-suda
http://www.ustavni.sud.rs/page/view/sr-Latn-CS/80-101798/saopstenje-sa-10-sednice-ustavnog-suda-odrzane-21-marta-2013-godine-kojom-je-predsedavao-dr-dragisa-slijepcevic-predsednik-ustavnog-suda

A tak sme sa dostali do slepej uličky. Sme najchudobnejšia obec v Srbsku, s najnižším priemerným osobným dôchodkom, a našej Obci hrozí bankrot. Občanom by ona mala vyplatiť najmenej 100 miliónov dinárov, avšak mnohí poškodení si svoje peniaze žiadajú súdnou cestou, čo zvyšuje sumu o aspoň 30 percent a možno ju aj viacnásobne zvýši. Obec na splatenie dlžoby zo samozdanenia nateraz určila 15 miliónov dinárov.

Nad touto lokálnou problematikou sa pozastavujú takmer všetky médiá. RTV takto informuje:

 

 

Čo teraz, ako ďalej?

Podľa nepreverených údajov práve tí naši obecní poslanci medzi prvými podali žiadosť o vrátenie peňazí. Sú pri hrnci...

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články