Minulosť pre budúcnosť

V selenčskom dome kultúry v nedeľu 6. marca o 15. h bude otvorená ďalšia výstava venovaná blížiacemu sa sviatku 8. marcu, Medzinárodnému dňu žien. Nainštalovaná bude v etno priestore, kde si zároveň pripomenú aj pätnásť rokov jestvovania etno múze v Selenči. Mottom výstavy je: Minulosť pre budúcnosť.

 

Minulosť pre budúcnosť

 

Etno múzeum v Selenči jestvuje od roku 2001 a za ten čas sa podarilo členkám etno sekcie do múzea zoskupiť veľký počet hodnotných exponátov z minulosti Selenče a Selenčanov. Jedna časť múzea je venovaná aj rodine Čajakovcov, čiže Jánovi Čajakovi ml., ktorý sa narodil v Selenči.

 

Minulosť pre budúcnosť

 

Výstava je pomenovaná Hýrenie farieb na štrikancoch a štrikančekoch a umenie Selenčaniek. Štrikance a štrikančeky, ako pre dospelých tak aj detské, sú súčasťou selenčského ľudového kroja. Bývali príležitostné, na všedné dni a sviatky a keď ide o farby, môžu byť jednofarebné ale aj viacfarebné.

 

Minulosť pre budúcnosť

 

Niekoľko Selenčaniek predstaví verejnosti aj svoje výrobky. Túto expozíciu pre Selenčanov už tradične pripravili neúnavné členky etno sekcie, ktorú dlhé roky úspešne vedie Viera Streháska. Ako hostky sa na výstave predstavia aj predstaviteľky spolkov žien z Pivnice, Silbaša a Hložian. V programe, ktorý bude venovaný jubileu a ktorý odznie po otvorení výstavy, vystúpia deti z predškolskej ustanovizne, žiaci základnej školy, ako aj mládežníci.

Milovníci ľudových tradícii a ručných prác si aj teraz prídu na svoje.

 

Juraj Berédi-Ďuky

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Letmo

Paľo Bohuš
Jesenná duma (úryvok)
...
Ja mám rád Sejky,
tekvice žlté, ako slnká,
jesennú hrču smútku
v hrdle,
peniaze listov, čo sa
míňajú
topole pri Begeji
a sladkú, šíru tichosť...

Strácanie hľadám
v kukuričných lesoch,
šuchotavé strácanie
v krvavej vinici
hrozná zabudnutia.
Dym môjho ohňa
po zemi sa stelie.
...

 

Posledné komentáre

Posledné články