Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy)

Obdobie rokov 1938 až 1968. Doba poznačená prenasledovaním a utrpením. Ale aj príbeh troch kamarátov, bojujúcich o lásku jednej ženy. O tom je román Dogodilo se prvog septembra (ili nekog drugog dana)/Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy) Pavla Rankova, ktorý v preklade do srbčiny vlani v septembri vyšiel vo vydavateľstve Sezam book zo Zreňaninu. Prezentáciu knihy, za účasti autora a prekladateľky Zdenky Valentovej-Belićovej, usporiadali včera v Ústave pre kultúru vojvodinských Slovákov v Novom Sade.

 

Foto Martin Pucovský

 

Anna Chrťanová-Leksovac, riaditeľka Ústavu pre kultúru vojvodinských Slovákov privítala hostí: predovšetkým autora a prekladateľku, ale aj riaditeľa vydavateľstva Sezam book Branka Bukvića, predsedníčku Matice slovenskej v Srbsku Katarínu Melegovú-Melichovú, riaditeľa Slovenského vydavateľského centra Vladimíra Valentíka a početných hostí. Anna Margaréta Valentová v pokračovaní predstavila autora a prečítala jeho životopis.

 

Foto Martin Pucovský

 

Zdenka Valentová-Belić predstavila Pavla Rankova v rozhovore, ktorý s ním viedla a ktorý prekladala aj do srbčiny. Autor si mená hrdinov vymyslel, ale dej sa zakladá na skutočných udalostiach.

 

Foto Martin Pucovský

 

Dej sa odohráva v južnom Slovensku a strednej Európe. Tri desaťročia poznačené vojnami a politickým prenasledovaním a utrpením. Dielom predefiluje rad nedotknuteľných vodcov, autokratických zariadení a represívnych spoločností, vojenských rovnošiat... Od Miklosa Horthyho, Gustava Husáka, Jozefa Tisa, až po Dubčeka a Novotného, ktorých najvernejší sluhovia sú vždy tí istí ľudia. Uvádza v doslove knihy prekladateľka Zdenka Valentová-Belić, o čom širšie TU:
http://www.kulpin.net/22-aktuality/aktuality/8479-stalo-sa-prveho-septembra-alebo-inokedy

 

Foto Martin Pucovský

 

Pavol Rankov je laureátom dvoch významných európskych cien (Európskej ceny za literatúru a ceny Angelus Premio Letterario Internazionale Jean Monnet) Na Slovensku získal Cenu Ivana Krasku a Cenu denníka Sme ako aj iné významné literárne ocenenia. Historický román Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy) je preložený do desiatich jazykov. Je to prvá kniha tohto slovenského autora preložená do srbčiny.

 

Foto Martin Pucovský

 

Knihu pokrstili symbolom našej vojvodinskej roviny – žitom. Krstnou mamou tohto srbského knižného vydania sa stala novosadská režisérka Jelena Balaševićová.

 

Foto Martin Pucovský

 

Spisovateľ Pavol Rankov prvýkrát navštívil Srbsko. Pôsobí ako vysokoškolský profesor. Jeho diela sú preložené do desiatky jazykov.

 

V knihe Dogodilo se prvog septembra (ili nekog drugog dana)/Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy) Pavla Rankova je zachytené turbulentné obdobie od roku 1938 po rok 1968

 

V knihe Dogodilo se prvog septembra (ili nekog drugog dana)/Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy) Pavla Rankova je zachytené turbulentné obdobie od roku 1938 po rok 1968

 

Katarína Pucovská

Foto Martin Pucovský

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

ANDREJ SLÁDKOVIČ
(1820 – 1872)
200 rokov od narodenia

Marína

Marína moja! teda tak sme my
ako tie božie plamene,
ako tie kvety na chladnej zemi,
ako tie drahé kamene;
padajú hviezdy, aj my padneme,
vädnú tie kvety, aj my zvädneme,
a klenoty hruda kryje:
Ale tie hviezdy predsa svietili,
a pekný život tie kvety žili,
a diamant v hrude nezhnije!

 

Posledné komentáre

Posledné články