Oblievačka

Krojovaní mládenci, vedrá vody a muzika. Zapriahnuté dva hnedáky a dvaja ochotní pohoniči. Náladu si zaraz urobili. A vybrali sa hor ulicou za dievkami. Tak ako to robievali naši voľakedy. Huncútsky sa na nich usmievali tí starší, iste si pritom spomenuli na voľakedajšie časy. A nechýbalo ani to príslovečné: „Keď sme my boli mladí..." Práve tie spomienky zachytené fotografickým aparátom z niekdajšej oblievačky v Kulpíne, ktoré Združeniu občanov Terra poskytol Spolok kulpínskych žien, inšpirovalo členov mládežníckej organizácie usporiadať oblievačku v Kulpíne. Hovorí predsedníčka združenia Terra Jasmina Kuštrová. Záhadne sa pritom usmieva, veď aj sama pocítila, aká je voda z vedra studená.

 

Oblievačka

 

Oblievačka

 

Ján a Pavel Chalupkovci zapriahli kone, Vladimír Melich naladil harmoniku, mládenci si obliekli slovenské košele, prichystali vedrá, vodu a pálenku a vybrali sa na oblievačku. Každá dievka, ktorej pred domom alebo vo dvore zaspievali, vpustila ich dnu. Šok z chladnej vody rýchlo zabudla a každému dala maľované vajíčko. Aby vraj bola zdravá a krásna, musí tento nie veľmi príjemný zvyk absolvovať. Lebo, voda má podľa tradície očistný charakter a dotyk s čerstvou tečúcou vodou zaručuje krásu dievčat.

 

Oblievačka

 

Oblievačka

 

V mládežníckom združení Terra sú s touto prvou veľkonočnou oblievačkou spokojní. Smiechu bolo neúrekom, mládenci veselí. Dievky sa vopred tešia z omladnutia . Keď oblievači poliali aj dievkinu matku, – tú ale len s voňavkou – každá ich ponúkla pálenkou.

„Kto vie možno i oblievačka na takýto spôsob sa stane našou tradičnou akciou..." – uvažuje Jasmina Kuštrová.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Letmo

Tomáš Čelovský (1958)

Objavy

Bola to zaujímavá hra
Nakúkať zvedavo
životu do karát
sám
Priúčať sa pravidlám hry
s pocitom dieťaťa
čo prvýkrát vyšlo na povalu
A nakoniec zistiť
že môžeš získať hociktorú kartu
Iba jednu nie

Tým posledným tromfom
čo si ho skrýva v rukáve
so sebavedomým úsmevom
tým ťa nakoniec dorazí

No predsa hráš
Inak nemožno
Hráš
teda si

 

Posledné komentáre

Posledné články