Veľkonočný rapkáč?

...predvolebný spektákl obyčajného človeka otrávi, rozmechrí mu krv (vyústiac niekedy do rodinných a priateľských svárov), vmetie pred oči dôsledky konzumnej spoločnosti a odcudzenosti, a to všetko v podaní „elitných hercov", predháňajúcich sa v umení klamať, zavádzať, urážať, pľuvať jeden na druhého , sľubovať krajšie zajtrajšky..." - okrem iného píše Pavol Dinka v marcovom čísle časopisu Spolku slovenských spisovateľov Literárny týždenník z Bratislavy. Cituje i básnika Milana Rúfusa, ktorý svojho času výstižne opísal prejavy politikov: „...rétorické výkony niektorých našich politikov pripomínajú veľkonočný rapkáč..." Predvolebný spektákel sa naplno rozbieha, Veľkú noc sme oslávili a veľkonočné rapkáče počas osláv nechýbali. A posvätné trojdnie ukrižovaného, pochovaného a vzkrieseného Krista by sa malo oslavovať v láske, s vierou a v pokoji.

 

Chcem sa Pene stať malým plamienkom (Foto: Evanjelická cirkev a.v. Selenča)

 

Chcem sa Pene stať malým plamienkom (Foto: Evanjelická cirkev a.v. Selenča)

 

Chcem sa Pane stať malým plamienkom. Svietiť v tme a hriať v chlade. Aby moje malé svetielko ukazovalo cestu a vlievalo nádej. Dojemne vyznievalo z detských úst v selenčskom evanjelickom kostole. Deti sa modlili o pokoj, vieru a lásku, ktoré sa vytrácajú z našich životov.

Vládne mamona - bohatstvo, peňažný zisk... Farizejov (falošníkov, pokrytcov) je stále viac. Medzi nami sa pohybujú aj Piláti. Pilát odsúdil Ježiša Krista, ale sa vyhovára, že dal ukrižovať Ježiša na veľké naliehanie ľudu. Z toho vzniklo porekadlo "umývam si nad tým ruky". Aj tí, čo chcú iba vládnuť a čo chcú peniaze, obetujú aj nás, aj budúcnosť tých malých detí a budúcich pokolení. Treba sa nad tým hlboko zamyslieť.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Letmo

Jozef Podhradský (1823 – 1915)

Tento náš smutný svet

Tento náš smutný svet je háj osikový,
nie je v ňom tichučkej hodiny života.
Obor zeme našej je veľký cintorín. –
Nič nie je peknejšie jak keď anjel v prachu
s osudom bojujúc na hroboch víťazí.

A v tom sveta jasne

A v tom sveta jasne
v tom plamennom mori
čo vlastne je krásne?
....
Večne krásne jest:
Život! V živote – perla večnosti sôvesť:
jediná nemrie, nehasne...

 

Posledné komentáre

Posledné články