Začali sa petrovské oslavy

Deň Petrovca otvorili maliari piatym ročníkom výstavy Čaro štetca. Petrovskí výtvarníci spoločnou výstavou pravidelne prispievajú k oslavám Dňa Petrovca. Tohto roku sa na nej predstavuje rekordní počet výtvarníkov, až 29, a to nielen z Petrovca , ale aj Petrovčaniek z Nemecka a USA a maliarov z Kulpína, Hložian, Maglića, Pivnice a z Čerevića. Zastúpená je nielen rozmanitosť maliarskych žánrov lež aj použitých výtvarných techník. Dni filatelie Petrovca sa tiež usporiadali piatykrát. Tematickými výstavami filatelisti sa pripájajú k oslavám tiež aj 25-ročnice MOMS v Petrovci a 150 rokov divadelníctva v Petrovci. Krásnu bodku na tento prvý deň petrovských osláv položili divadelníci z Brezna.

 

Foto Martin Pucovský

 

Foto Martin Pucovský

 

Foto Martin Pucovský

 

Na výstave maliarov prítomných privítala predsedníčka združenia Mária Ivičiaková. Text k Čaru štetca 2016 Vladimíra Valentíka prečítala Vlasta Triašková. Petrovčanom k oslavám zablahoželala konzulka Slovenskej republiky v Belehrade Oľga Beňová a prihovorila sa aj predsedníčka MSS a MOMS Petrovec Katarína Melegová-Melichová. Výstavu otvoril predseda Miestneho spoločenstva Petrovec Ján Rybovič. Musica viva dvomi pesničkami spestrila program.

 

Foto Martin Pucovský

 

Foto Martin Pucovský

 

Foto Martin Pucovský

 

Spolok filatelistov Báčsky Petrovec dnes otvorenou výstavou pokračuje v oslavách 40 ročnej organizovanej činnosti, ktorú si pripomenuli vlani. K jubileu vydali knihu Známka – okno do sveta autora Mgr. Pavla Lomianskeho s podtitulom 40 rokov Spolku filatelistov v Báčskom Petrovci 1975 – 2015, ktorej krst usporiadali pred niekoľkými dňami. Výstavu otvorila Katarína Melegová-Melichová a predtým sa prihovorila riaditeľka knižnice Štefana Homolu Jarmila Stojimirovićová a Pavel Lomianský. Hudobné predely patrili mladej Ivete Kováčovej.

 

Foto Martin Pucovský

 

Foto Martin Pucovský

 

Foto Martin Pucovský

 

V mene oslavného výboru 150 rokov divadelníctva v Petrovci, pred začiatkom divadelného predstavenia, prihovorila sa Katarína Melegová-Melichová, ktorá sa zmienila o dlhých dejinách petrovského divadelníctva a zároveň avizovala začiatok celoročných osláv tohto významného jubilea.

 

Foto Martin Pucovský

 

Foto Martin Pucovský

 

Foto Martin Pucovský

 

Divadelný súbor Jána Chalupku z Brezna skutočne potešil milovníkov divadla nielen z Petrovca, ale aj okolia, ktorí z predstavenia odchádzali s akýmsi záhadným úsmevom na tvári. Všetko závisí od uhla pozorovania a všetko môže byť relatívne. Hra srbského autora Miloša Nikolića Kováči je absurdom, miestami trpkou komédiou, ktorá vedela poriadne rozosmiať početné publikum, ale zároveň ho nútila aj uvažovať o nezmysloch „čistých rás" a „veľkých národov". Režisér Ľuboslav Majera ani tentokrát nesklamal obecenstvo vo svojom rodisku, ktoré od neho vždy veľa očakáva.

Petrovské oslavy pokračujú zajtra a pozajtra.

 

Katarína Pucovská

Foto Martin Pucovský

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Čo všetko sa ešte treba dozvedieť o prírode
Čo všetko treba poobjavovať v zozname
jej zázrakov
Nech ťa ochraňuje táto dobrá zem
I rastlinky nech ti pomôžu
Tí matrikári časov
Si v polohe vtáka Vo všetkých bodoch
jeho príčinlivého letu odrazu

Nízko a celkom blízko
Akoby v sebe Prúdi vzduch v človeku
V zastavenom víchre celkového diania
V ohlášaní sa snehu
v snehu

Posledné komentáre

Posledné články