XX. Jarné nôty

V Slávnostnej sieni Gymnázia Jána Kollára v Petrovci včera 19. júna 2016 prebiehal XX. ročník festivalu vážnej hudby Jarné nôty. Na začiatku sa prihovorila riaditeľka petrovského gymnázia Anna Medveďová. V mene organizátora podujatia – Miestneho odboru Matice slovenskej v Petrovci všetkých privítala predsedníčka MOMS a MSS Katarína Melegová-Melichová. Zmienila sa aj o jeho dvadsaťročnej nepretržitej púti, ktorou ich vždy viedlo presvedčenie, že mladé hudobné talenty treba podporiť a sledovať kontinuitu ich prácu. Prihovorila sa aj Slovenka Benková-Martinková zaspomínajúc si na prvý ročník festivalu, ktorý pred dvomi desaťročiami založila jej matka Kvetoslava Benková spolu s Katarínou Melegovou-Melichovou a na ktorom vystupovala spolu so sestrou Margarétou. Ona tento jubilejný festival aj otvorila zaželajúc skvelý výkon účastníkom a opravdivý umelecký zážitok všetkým prítomným. Potom zazneli vycibrené tóny našich dvanástich mladých hudobníkov, ktorí dosahujú výnimočné výsledky na poli hudby.

 

Jarné nôty

 

Festival moderovala Viera Dorčová-Babiaková, ktorá úvodom vyzdvihla, že na tomto našom jedinom tradičnom festivale vážnej hudby Jarné nôty, ktorý v tomto roku oslavuje dvadsaťročnicu, organizátori v priebehu rokov uvítali celý rad vynikajúcich inštrumentalistov, či sólistov vážnej hudby, ktorí sú dnes afirmovaní aj na medzinárodnej hudobnej scéne. Podujatie sa organizuje s podporou Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, Pokrajinského sekretariátu pre vzdelávanie, predpisy, správu a národnostné menšiny a Obce Báčsky Petrovec. Na festivale privítala účastníkov – laureátov ocenených na oblastných, pokrajinských, republikových a medzinárodných festivaloch a súťažiach.

 

Jarné nôty

Jarné nôty

Jarné nôty

Jarné nôty

Jarné nôty

Jarné nôty

Jarné nôty

Jarné nôty

Jarné nôty

Jarné nôty

Jarné nôty

Jarné nôty

Jarné nôty

Jarné nôty

Jarné nôty

Jarné nôty

Jarné nôty

Jarné nôty

Jarné nôty

 

XX. Jarné nôty

 

Na tohtoročnom festivale vystúpili: Ela Balážová, Anna Domoniová, Daria Kabasová, Iveta Kováčová, Martin Ján Javorník, Vladimír Zima, Marína Cerovská, Marína Domoniová, Anna Havranová, Marijana Marčeková, Ivana Ivanovičová a Marek Stupavský.

Viac o účastníkoch sa možno dozvedieť aj z predošlých edícií:

XVII. ročník
http://www.kulpin.net/archiv/22-aktuality/aktuality/5895-xvii-ronik-festivalu-vanej-hudby-jarne-noty

XVIII. ročník
http://www.kulpin.net/component/content/article/22-aktuality/aktuality/7054-lahodny-krok-do-dospelosti

 

Katarína Pucovská

Foto Martin Pucovský

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články