Detská svadba

Človek nežije iba z lásky, ktorú prijíma, ale hlavne z tej, ktorú daruje. V Kovačici, v organizácii Memoriálneho strediska Dr. Janka Bulíka, v tomto roku usporiadajú jubilejný desiaty ročník Detskej svadby. Organizátori a aktéri podujatia počas decénia húževnato pracovali a dnes sa už o kovačickej Detskej svadbe hovorí ako o slovenskom svetovom unikáte. Pavel Baláž, predseda Memoriálneho strediska Dr. Janka Bulíka v Kovačici s potešením kvituje, že napriek mnohým ťažkostiam, s ktorými zápasia, vždy sa im podarí získané prostriedky usmerniť na humanitárne účely. Tak svadobnú radosť a lásku šíria aj v ustanovizniach, ktoré finančnú pomoc potrebujú a v týchto radosť preniesli aj do zahraničia. Veselý krojovaný sprievod pochodoval ulicami Lučenca a Bratislavy a rozradostil okoloidúcich.

 

Foto: Novohradské múzeum a galéria

 

Foto: Novohradské múzeum a galéria

 

Predvčerom v slovenskom sídelnom meste svadobný sprievod vyštartoval spred BIBIANY, medzinárodného domu umenia a presúval sa ulicami Starého mesta na Hviezdoslavovo námestie, kde deti predstavili kovačické svadobné zvyky. Zároveň v BIBIANE usporiadali výstavu prác z tvorby kovačických žien, ktoré udržiavajú tradície našich predkov. Výstavu Šikovníčky z Dolnej zeme si možno obzrieť do konca júla.

 

Detská svadba

 

Vďaka Novohradskému múzeu mohli obyvatelia Lučenca spoznať starobylé svadobné zvyky Slovákov z Kovačice v Srbsku v stredu 13. júla 2016.

„Takýmto spôsobom sa hrávali malé deti na dedinách a spríjemňovali tým nedeľné popoludnia starším ľuďom, sediacim na priedomí," vysvetlila etnologička Novohradskému múzeu a galérie Emília Mázorová, ktorá bola organizátorkou akcie. Súčasťou podujatia bolo aj pozývanie na svadbu, vinše starejšieho a oddávača, tanec s mladuchou či káčerov tanec, ako aj tanec s metlou a svadobné piesne.

 

Foto: Novohradské múzeum a galéria

 

Foto: Novohradské múzeum a galéria

 

Ďalšou časťou podujatia bol symbolický sobáš medzi slovenským regiónom Novohrad a srbským krajom Banát. „Ženích je dokonca priamym potomkom Mateja Csányiho, prvého vysťahovalca z Novohradu, ktorý sa v roku 1745 usídlil na Dolnej zemi," dodala Mázorová.

Podľa nej tieto zvyky staré takmer 300 rokov boli voľakedy bežné aj v dedinách na území terajšieho Slovenska, avšak tam sa nezachovali.

Viac o tom TU:
http://lucenec.dnes24.sk/ukazka-starych-zvykov-dolnozemskych-slovakov-lucenec-zazil-detsku-svadbu-244294

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články