SNS, streda a štvrtok

V Petrovci, v stredu, v rámci SNS 2016, usporiadali dve vernisáže: dokumentárnu o divadelníctve a výstavu najnovšej tvorby petrovských maliarov. Vo štvrtok otvorili ďalšie dve výstavy, fotografickú Noc vo Vlkolínci a panelov pod názvom Fenomén divadla alebo divadelný fenomén. Milovníci výtvarného umenia sa však mohli zúčastniť aj na tretej vernisáži: Prebiehala v Novom Sade, v miestnostiach ÚKVS a venovaná bola akademickému maliarovi Michalovi Ďurovkovi a jeho najnovšiemu maliarskemu opusu Lesy a roviny. Vo štvrtok bola i slávnostná schôdza NRSNM (o čom TU: http://www.kulpin.net/22-aktuality/aktuality/9442-slavnostna-schodza-nrsnm) a v Slovenskom dome v Báčskej Palanke bolo Stretnutie slovenskej študujúcej mládeže (http://www.kulpin.net/22-aktuality/aktuality/9445-xvi-stretnutie-slovenskej-studujucej-mladeze).

 

SNS, streda a štvrtok

 

Výstavu v Knižnici Štefana Homolu pod názvom Divadelná knižnica vojvodinských Slovákov pripravili zamestnankyne tejto inštitúcie a venovaná je výročiu 150 rokov divadla v Petrovci. Na stredajšej vernisáži sa najprv prihovorila riaditeľka Jarmila Stojimirovićová a o vojvodinskom divadle a divadelníctve text prečítal Miroslav Babiak. Prihovoril sa aj predseda Báčskopetrovskej obce Srđan Simić a výstavu otvorila predsedníčka Matice slovenskej v Srbsku Katarína Melegová Melichová. Hrou na husliach vernisáž spestrila Marína Cerovská.

Výstava obrazov Petrovské pohľady VIII. je nainštalovaná je v miestnostiach Turistickej organizácie Obce Báčsky Petrovec (v bývalej Štátnej škole) v Báčskom Petrovci, vchod z Ulice Maxima Gorkého č. 17. Na slávnostnom otvorení sa najprv prihovorila predsedníčka Združenia petrovských maliarov Mária Ivičiaková a v mene Organizačného výboru SNS 2016 prítomných pozdravil predseda Báčskopetrovskej obce Srđan Simić a predsedníčka MSS Katarína Melegová-Melichová. Výtvarný kritik Vladimír Valentík sa zmienil o tejto už tradičnej výstave, na ktorej sa predstavuje doteraz rekordný počet maliarov, až 32, a to z Petrovca, Magliću, Kulpína, Hložian, Pivnice, Čerevića, Nemecka a Spojených štátov Amerických. Na vernisáži zaspievali členky speváckej skupiny pri Spolku petrovských žien a výstavu otvorila Anna Tomanová-Makanová, predsedníčka NRSNM. V Združení petrovských maliarov zároveň ponúkajú obzrieť si aj výstavu detských obrazov, ktoré vznikli na výtvarnom tábore počas Dňa Petrovca.

FOTOGRAFIE VO VYSOKOM ROZLÍŠENÍ ZO STREDAJŠÍCH PODUJATÍ PONÚKAME V NAŠEJ FOTOGALÉRII TU:
http://www.kulpin.net/galeria/category/53-3-august-streda

Vo štvrtok v Kultúrnom stredisku v Petrovci otvorili výstavu fotografií Juraja Vohnouta zo Slovenska pod názvom Noc vo Vlkolínci. Juraj Vohnout za svoju prácu získal viacero významných domácich a medzinárodných ocenení. Fotografie z cyklu Noc vo Vlkolínci vznikli počas 15 rokov, fotografované sú prevažne v noci a bez blesku. O nich hovoril predseda Klubu UNESCO Slovakia Marcel Koleštík. Prihovoril sa aj autor fotografií JurajVohnout a predseda Matice slovenskej na Slovensku Marián Tkáč. Pri tejto príležitosti bolo podpísané Memorandum o spolupráci Združenia petrovských výtvarných umelcov a Klubu UNESCO Slovakia.

Päť minút pred 18.00 h, v parku Zuzky Medveďovej pred Knižnicou Štefana Homolu, členovia Divadla VHV otvorili výstavu panelov pod názvom Fenomén divadla alebo divadelný fenomén.

FOTOGRAFIE VO VYSOKOM ROZLÍŠENÍ ZO ŠTVRTKOVÝCH PODUJATÍ PONÚKAME V NAŠEJ FOTOGALÉRII TU:
http://www.kulpin.net/galeria/category/54-4-august-stvrtok

Zo všetkých podujatí pripravujeme fotografické záznamy, ktoré postupne zverejňujeme v našej Fotogalérii:
http://www.kulpin.net/galeria

Navštívte Báčsky Petrovec, v sobotu tradične býva matičné stretnutie, jarmok umenia, gala koncert, programy,... rozvoniavajú klobásky, paprikáše... vyhráva hudba...

 

Katarína Pucovská

Foto Martin Pucovský

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Čo všetko sa ešte treba dozvedieť o prírode
Čo všetko treba poobjavovať v zozname
jej zázrakov
Nech ťa ochraňuje táto dobrá zem
I rastlinky nech ti pomôžu
Tí matrikári časov
Si v polohe vtáka Vo všetkých bodoch
jeho príčinlivého letu odrazu

Nízko a celkom blízko
Akoby v sebe Prúdi vzduch v človeku
V zastavenom víchre celkového diania
V ohlášaní sa snehu
v snehu

Posledné komentáre

Posledné články