Hraškova insita v Kovačici

Dnes o 19. hodine v Galérii Babka Kovačica slávnostne otvoria štvrtú samostatnú výstavu Miroslava Hraška pod názvom: Úprimnosť – Skromnosť – Nevinnosť – Pokora... O maliarovej tvorbe bude hovoriť výtvarný kritik Vladimír Valentík a výstavu otvorí Peter Susko, zástupca veľvyslankyne Slovenskej republiky v Srbsku." Mirovo maliarstvo nie je naivné, ono je nevinné. To, čoho sa už veľká väčšina strednej generácie slovenských insitných maliarov v Srbsku dávno vzdala, z Mirových obrazov stále dýcha: je to úprimnosť, pokornosť, blízkosť , nevinnosť." Takto hodnotí tvorbu Miroslava Hraška majiteľ Galérie Babka Pavel Babka. Na vernisáži vystúpi operná speváčka Lenka Turčanová.

 

Hraškova insita v Kovačici

 

Miroslav Hraško sa narodil vo Vršci v roku 1990, vyrástol a žije v Hajdušici. Vo Vršci ukončil strednú elektrotechnickú školu, avšak zaoberá sa včelárstvom. Vo voľnom čase maľuje a od roku 2011 sa najviac venúva olejomaľbe. Jeho obľúbené maliarske motívy sú príroda, rovina, rieka. Tento maliar mladšej generácie sa vyznáva, že mu maľovanie prináša vnútorný pokoj.

 

Hraškova insita v Kovačici

 

Miroslav Hraško je jedným z maliarov, ktorí sú na zozname slovenského insitného umenia v Srbsku a ktorý je súčasťou zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Srbska. O tom viac TU: http://www.babka.rs/sk/files/slovenske_insitne_maliarstvo.pdf

 

Hraškova insita v Kovačici

 

Lenka Turčanová pochádza zo slovenského mesta Žilina. Spevu sa venovala už od detstva na ZUŠ v Žiline a úspešne ho absolvovala na Žilinskom konzervatóriu a v štúdiách ďalej pokračovala na Janáčkovej Akadémii Múzických Umění Brně. Zameriava sa najmä na operný repertoár, piesne a taktiež diela pre koncertné prevedenie.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

ANDREJ SLÁDKOVIČ
(1820 – 1872)
200 rokov od narodenia

Marína

Marína moja! teda tak sme my
ako tie božie plamene,
ako tie kvety na chladnej zemi,
ako tie drahé kamene;
padajú hviezdy, aj my padneme,
vädnú tie kvety, aj my zvädneme,
a klenoty hruda kryje:
Ale tie hviezdy predsa svietili,
a pekný život tie kvety žili,
a diamant v hrude nezhnije!

 

Posledné komentáre

Posledné články