Hraškova insita v Kovačici

Dnes o 19. hodine v Galérii Babka Kovačica slávnostne otvoria štvrtú samostatnú výstavu Miroslava Hraška pod názvom: Úprimnosť – Skromnosť – Nevinnosť – Pokora... O maliarovej tvorbe bude hovoriť výtvarný kritik Vladimír Valentík a výstavu otvorí Peter Susko, zástupca veľvyslankyne Slovenskej republiky v Srbsku." Mirovo maliarstvo nie je naivné, ono je nevinné. To, čoho sa už veľká väčšina strednej generácie slovenských insitných maliarov v Srbsku dávno vzdala, z Mirových obrazov stále dýcha: je to úprimnosť, pokornosť, blízkosť , nevinnosť." Takto hodnotí tvorbu Miroslava Hraška majiteľ Galérie Babka Pavel Babka. Na vernisáži vystúpi operná speváčka Lenka Turčanová.

 

Hraškova insita v Kovačici

 

Miroslav Hraško sa narodil vo Vršci v roku 1990, vyrástol a žije v Hajdušici. Vo Vršci ukončil strednú elektrotechnickú školu, avšak zaoberá sa včelárstvom. Vo voľnom čase maľuje a od roku 2011 sa najviac venúva olejomaľbe. Jeho obľúbené maliarske motívy sú príroda, rovina, rieka. Tento maliar mladšej generácie sa vyznáva, že mu maľovanie prináša vnútorný pokoj.

 

Hraškova insita v Kovačici

 

Miroslav Hraško je jedným z maliarov, ktorí sú na zozname slovenského insitného umenia v Srbsku a ktorý je súčasťou zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Srbska. O tom viac TU: http://www.babka.rs/sk/files/slovenske_insitne_maliarstvo.pdf

 

Hraškova insita v Kovačici

 

Lenka Turčanová pochádza zo slovenského mesta Žilina. Spevu sa venovala už od detstva na ZUŠ v Žiline a úspešne ho absolvovala na Žilinskom konzervatóriu a v štúdiách ďalej pokračovala na Janáčkovej Akadémii Múzických Umění Brně. Zameriava sa najmä na operný repertoár, piesne a taktiež diela pre koncertné prevedenie.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Čo všetko sa ešte treba dozvedieť o prírode
Čo všetko treba poobjavovať v zozname
jej zázrakov
Nech ťa ochraňuje táto dobrá zem
I rastlinky nech ti pomôžu
Tí matrikári časov
Si v polohe vtáka Vo všetkých bodoch
jeho príčinlivého letu odrazu

Nízko a celkom blízko
Akoby v sebe Prúdi vzduch v človeku
V zastavenom víchre celkového diania
V ohlášaní sa snehu
v snehu

Posledné komentáre

Posledné články