SNS, piatok

Piatkový program tohtoročných slávností sa štandardne začal predpoludním s filatelistickou výstavou a pokračoval v matičnom ústredí, kde odhalili bustu nášmu prvému matičnému predsedovi Dr. Jankovi Bulíkovi. Podľa ustáleného programu, napoludnie sa uskutočnilo prijatie delegácií partnerských miest u predsedu Báčskopetrovskej obce. Insitné umenie z Padiny si svoj kútik na prezentáciu našlo v súkromnej galérii Pegaz. Galéria Zuzky Medveďovej tentoraz bola vyhradená pre dve Zuzky: našu akademickú Zuzku a našu insitnú mamu Zuzanu. Foto dokumentačnú výstavu o 150-ročnici petrovského divadelníctva si možno obzrieť vo foyer SVD. Výstava bola otvorená pred začiatkom vstupného programu, ktorý prebiehal v sieni SVD. Keď nový deň svital, rock sa ešte z Vrbary ozýval... Fotografie vo vysokom rozlíšení z piatkových podujatí ponúkame v našej Fotogalérii TU: http://www.kulpin.net/galeria/category/57-5-august-piatok

 

SNS, piatok

 

10.00 - V aule Základnej školy Jána Čajaka v Báčskom Petrovci petrovskí filatelisti dvanástykrát nainštalovali medzinárodnú výstavu známok Petrovec FILA 2016. Na vernisáži sa prihovorila úradujúca riaditeľka školy Vlasta Werleová, predsedníčka MSS Katarína Melegová-Melichová, predseda SFBP Mr. Pavel Lomiansky, predstavitelia slovenského filatelistického zväzu Miroslav Ňaršík a Ivan Tangl a výstavu otvoril predseda Báčskopetrovskej obce Srđan Simić. V hudobných predeloch sa predstavila klaviristka Iveta Kováčová.

11.00 - V Dome MSS Ľudovíta Mišíka dokumentárnu výstavu k 25. výročiu obnovených SNS autorky profesorky dejepisu Anny Struhárovej otvoril prvý predseda obnovenej MSJ Michal Spevák. V matičnom ústredí pribudla busta Dr. Janka Bulíka, prvého predsedu MSJ. Za prítomnosti Bulíkovej vnučky Zuzany Drugovej z Banskej Bystrice, bustu spolu odhalili Katarína Melegová-Melichová, predsedníčka MSS a miestneho MOMS a predseda Matice slovenskej Marián Tkáč. Na husliach zahral Martin Ján Javorník, zaspievala Slovenka Benková-Martinková a Vladimíra Sabová za sprievodu Jána Andrášika.

12.00 - Vo veľkej sieni Zhromaždenia Báčskopetrovskej obce v piatok napoludnie, predseda obce Srđan Simić prijal delegácie partnerských miest: zo Starej Ľubovne, Nitry, Ružomberku, Martina, Nadlaku, Vukováru a Babušnice, ako aj delegáciu z Prahy, v čele s majiteľom spoločnosti CZCHOSLOVAK REAL Vladislavom Stankom, ktorý je zlatým sponzorom tohtoročných SNS a ktorý do Petrovca prišiel spolu s Barborou Palovičovou, riaditeľkou MISS FOLKLOR.

17.00 – V Galérii Pegaz Insitné umenie Padiny zastupujú maliari: Anna Kotvášová, Michal Povolný, Ján Husárik, Vesna Kucháriková-Sabová, Pavel Povolný Juhás, Juraj Ľavroš a Ján Bačúr. Na vernisáži prítomných privítala majiteľka galérie Anna Boldocká- Ilićová, prihovoril sa predseda Báčskopetrovskej obce Srđan Simić a výstavu otvoril Karol Boldocký.

18.00 – Z piatkového programu SNS treba osobitne vyzdvihnúť výstavu Zuzka a Zuzka. Konfrontované akademické a naivné maliarstvo oslovilo milovníkov výtvarnej tvorby a bravúrny potlesk po prečítaní eseje Michala Babiaka o našich dvoch maliarkach, snáď nikdy doteraz v tej galérii tak silno neznel. Prítomných na vernisáži obrazov akademickej maliarky Zuzky Medveďovej a insitnej maliarky Zuzany Chalupovej privítal Pavel Čáni, riaditeľ Múzea vojvodinských Slovákov a galérie GZM a o tvorbe týchto svetoznámych maliarok hovorila Mária Raspírová, riaditeľka Galérie insitného umenia v Kovačici a Vladimír Valentík, výtvarný kritik. Program moderovala Tatiana Mitićová a vernisáž hrou na harmonike ozvláštnil Kovačičan Emil Nemček.

19.00 – Kurátorom dokumentárnej výstavy, ako aj autorom príležitostného katalógu 150 rokov divadla v Petrovci (1866 – 2016) je Vladimír Valentík a vydavateľom publikácie je Múzeum vojvodinských Slovákov Báčsky Petrovec a Centrum – slovenská kultúrna koordinácia. Materiál pre výstavu a archívne fotografie s použitím výstavy Petrovská divadelná cesta autorov Vladimíra Valentíka, prof.Dr. Samuela Čelovského a Jána Černáka. Prítomných na vernisáži privítala riaditeľka Slovenského vojvodinského divadla Viera Krstovská a prihovoril sa režisér Ľuboslav Majera, predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí Vladimír Skalský. A výstavu otvoril Pavel Čáni, riaditeľ Múzea vojvodinských Slovákov. Výstava je nainštalovaná v predsieni SVD.

19.00 – Predseda Obce Báčsky Petrovec Srdjan Simić prijal vysokých hostí tohtoročných Slovenských národných slávností: veľvyslankyňu slovenskej republiky v Srbsku Dagmar Repčekovú, podpredsedu pokrajinskej Vlády Đorđeho Milićevića,predsedníčku NRSNM Annu Tomanovú Makanovú, predsedníčku Matice slovenskej v Srbsku Katarínu Melegovú Melichovú, členov pokrajinskej Vlády a ďalších.

20.00 – Zypa Cupák znovu na Dolniakoch. Scenár vstupného programu SNS, opierajúc sa na humoristickú novelu Jána Čajaka ml., vypracovala Katarína Melegová- Melichová a režisérom bol Ján Makan. V programe hrali Milina Florianová a Miroslav Babiak, spievali Slovenka Benková-Martinková a Sabína Trbarová-Amidžićová a tancovali folkloristi SKOS Jednota z Hložian.

V mene organizátorov SNS prítomných pozdravili Anna Tomanová-Makanová, predsedníčka NRSNM, Srđan Simić, predseda Báčskopetrovskej obce a Katarína Melegová-Melichová, predsedníčka Matice slovenskej v Srbsku. Prihovoril sa i minister vzdelávania, výskumu a športu Slovenskej republiky Peter Plavčan. Program otvorili J.E. Dagmar Repčeková, veľvyslankyňa SR v Belehrade a podpredseda vlády AP Vojvodiny Đorđe Milićević.

22.00 – Na štvrtom koncerte rockovej hudby Rocktón vystúpili štyri kapely: Dekadencija, Zemljotres, After my Grace a Industrijski kombinat. Koncert prebiehal vo Vrbare a jeho ideovým tvorcom je Vladimír Valentík.

FOTOGRAFIE VO VYSOKOM ROZLÍŠENÍ Z PIATKOVÝCH PODUJATÍ PONÚKAME V NAŠEJ FOTOGALÉRII TU:
http://www.kulpin.net/galeria/category/57-5-august-piatok

 

Katarína Pucovská

Foto Martin Pucovský

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články