Petkov & Koza – Karikatúra a komiks

Neformálna občianska skupina Kultúrna iniciatíva Maglića a mládežnícke združenie Mládež pre lepší život Maglić dnes podvečer v areáli maglićských bazénov usporiadali vernisáž výstavy na otvorenom Petkov & Koza – Karikatúra a komiks. Výstavou predstavili srbsko-slovenskú dvojicu: karikaturistu z Crepaje Nikolu Petkova a Kysáčana Pavla Kozu, autora komiksov. O nich sa zmienil dobrý znalec týchto dvoch druhov umenia Stevan Lenhart, ktorý výstavu aj pripravil. Hlavnou iniciátorkou podujatia, ktoré by malo byť prvým v rade akcií pod názvom Kultúrny budíček, je Vladimíra Dorčová-Valtnerová.

 

Petkov & Koza – Karikatúra a komiks

 

Petkov & Koza – Karikatúra a komiks

 

Kultúrna iniciatíva Maglića, ktorá bola hlavným organizátorom podujatia, si zvolila srbsko-slovenskú dvojicu ako symbol tamojšieho príkladného spolunažívania rôznych národov a národností. Do programu vernisáže zapojili tiež aj mladú huslistku z Petrovca Marínu Cerovskú s cieľom priblížiť moderné a tradičné.

 

Petkov & Koza – Karikatúra a komiks

 

Petkov & Koza – Karikatúra a komiks

 

Nikola Petkov (1955) karikaturista z Crepaje sa zaoberá ilustráciou a karikatúrou už vyše 20 rokov. „Ostrie karikatúry sa dodnes považuje za účinnú zbraň kritiky voči násiliu , korupcii, nacionalizmu, rasizmu, machináciám, povýšenosti a iným spoločenským kontamináciám. " Napísal v katalógu k výstave Stevan Lenhart. Nikola Petkov svoje ceruzkové ostrie často usmerňuje aj na ďalšie deviácie a výstižne poukazuje na znečistenie planéty a odcudzenosť v rodine a spoločnosti.

 

Petkov & Koza – Karikatúra a komiks

 

Petkov & Koza – Karikatúra a komiks

 

Komiks, ako mladší brat karikatúry, kedysi považovaný za lacnú zábavu, dnes ako deviate umenie má svoje miesto nielen v tlači ale aj v rôznych publikáciách, knižniciach, galériách a múzeách. O tom sa šéfredaktor mládežníckeho časopisu Vzlet Stevan Lenhart rozprával s dlhoročným spolupracovníkom tohto nášho mesačníka Pavlom Kozom.

 

Petkov & Koza – Karikatúra a komiks

 

Petkov & Koza – Karikatúra a komiks

 

Petkov & Koza – Karikatúra a komiks

 

Pavel Koza (1963) autor komiksov z Kysáča, kreslí epizódy s Veľkým Blekom, spolupracoval na seriály Tarzan a v slovenskom mládežníckom časopise Vzlet uverejňoval komiks Laco a Maco, neskôr Kiki a Riki, Jánošík atď. Vypracoval viac titulných strán pre komiksové edície Lunov Magnus Strip a Zlatna serija, ilustroval náš detský časopis Zornička. V spolupráci so scenáristom Predragom Đurićom vlani vydal komiksový album Koniec sveta.

Udalosť podporuje aj Miestne spoločenstvo Maglić, AS PD Maglić, PG Gaćina, Združenie žien Maglića, Domaća mlekara Maglić, ako aj iní sponzori. Mediálnym partnerom bol týždenník Hlas ľudu.

 

Katarína Pucovská

Foto: Martin Pucovský

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Letmo

Miroslav Demák:
     September
     (Rómeo a Júlia)

Už je po všetkom
Koľko je ešte pred nami

Po prvom milovaní odpočívajú
na mojej dlani Romeo a Júlia
Krajina im tíško na viečka sadá
Zo všetkých strán septembrové ráno
padá na zrelé hrozná
...
Vtedy sa nikomu nechce dnu
a nikomu von Bývame zúfalo sami
Asi mám preto Merkucia
zo všetkých najväčšmi rád

Už je po všetkom A toľko
toľko je stále pred nami
(úryvok)

 

Posledné komentáre

Posledné články