Bohatý víkend pred nami

Tohtoročné stretnutie dolnozemských Slovákov VIII. Dolnozemský jarmok sa začal včera a potrvá do zajtra 27. augusta 2016. V tomto roku prebieha v Nadlacu v Rumunsku. Vlaňajší jarmok sa konal v Békešskej Čabe v Maďarsku a predvlaňajší v Kovačici. Toto putovné podujatie Slovákov z Maďarska, Rumunska, Chorvátska a Srbska má za cieľ predstaviť tradičnú gastronómiu, ľudové remeslá, tance, spevy a iné formy tradičnej kultúry dolnozemských Slovákov.

 

Bohatý víkend pred nami

 

Bohatý víkend pred nami

 

Nadlačania oslavujú aj Dni mesta Nadlak, ktoré usporiadajú zajtra a pozajtra 27. a 28. augusta.

 

Bohatý víkend pred nami

 

Ústredné oslavy divadla v Petrovci sa začali včera a potrvajú počas celého víkendu. V Divadelnom klube včera usporiadali premiéru dokumentárneho filmu Paberky z klubovne divadla v Petrovci režiséra Jána Čániho. Dnes o 20.00 v slávnostnej sieni Gymnázia Jána Kollára bude umelecká akadémia Mýtus dolnozemského divadla podľa scenára Annamárie Boldockej-Grbićovej a Jána Čániho. V priamom prenose program bude možné sledovať aj na druhom televíznom programe RTV.

Zajtrajší deň venovaný oslavám 150. výročiu divadla v Petrovci sa začne o 10,00 vo Veľkej sieni Obce Báčsky Petrovec, kde usporiadajú odborné kolokvium Cesta medzi tradičným a moderným. Hlavným organizátorom je Divadelný ústav Bratislava. Účastníci kolokvia: | prof. PhDr. Samuel Čelovský, DrSc., Mgr. art. Dušan Bajin, ArtD., Mgr. art. Ján Čáni, ArtD., Katarína Melegová-Melichová, Annamária Boldocká-Grbić, Mgr. art. Vladislava Fekete, ArtD., Mgr. Juliana Beňová a Doc. dr. Milivoje Mlađenović. Moderátor kolokvia doc. PhDr. Michal Babiak, CSc.

Zajtra o 16.00 hod. na terase a nádvorí Divadla VHV bude divadelný happening: Alfred Jarry: Kráľ Ubu – politické zhromaždenie ľudu. Účinkujú herci Divadla VHV. Adaptácia: Ivan Hansman Jesenský.

Sobotňajší program vyvrcholí o 20,00 divadelnou premiérou Slovenského vojvodinského divadla - predlohy autorov B. Kreft – B. A. Lavreňov: Pod baldachýnom. Réžia Ľuboslav Majera, hrajú Ján Častven – Poručík a Zuzana Častvenová – Mariutka.

 

Bohatý víkend pred nami

 

Slovenské vojvodinské divadlo si týmto remakom pripomenie jednu z prelomových inscenácií divadla VHV z Báčskeho Petrovca – Baladu o poručíkovi a Mariutke v réžii Ľuboslava Majeru z roku 1978. Inscenácia zaznamenala obrovský úspech aj v profesionálnom prostredí a iniciovala diskusie o profesionalizácii slovenského vojvodinského divadla. Nový názov inscenácie Pod baldachýnom napovedá, že ide nielen o jej prenesenie, ale aj o aktualizáciu.

 

Bohatý víkend pred nami

 

V tomto roku Padina slávi 210 rokov príchodu prvých Slovákov... V rámci zajtrajšieho programu o 16,00 hod. v Slovenskom etno múzeu Petráš otvoria výstavu nástrojov na pranie, o 17.00 bude okrúhly stôl so zástupcami obchodných komôr z krajín V4 a o 19.00 slávnostný večer. V programe vystúpia hostia z Českej republiky, Bieleho Blata a domáci súbor Padinčanček.

 

Bohatý víkend pred nami

 

Boľovčania zajtra o 17. hodine, pri príležitosti dedinských osláv, usporiadajú výstavu malieb, drevorezieb a ručných prác Jána Maglovského. Výstava bude nainštalovaná na nádvorí jeho domu a súkromnej galérie v centre Boľoviec.

 

Bohatý víkend pred nami

 

Galéria insitného umenia z Kovačice v sobotu o 19.00 usporiada vernisáž obrazov Maríny Petríkovej.

V Galérii Babka v Kovačici bude ďalšia vernisáž v nedeľu o 16.30. Ide o I. ročník podujatia Bola raz jedna Bibiana.

 

Bohatý víkend pred nami

 

Po slávnostnom otvorení výstavy na nádvorí MS Kovačica nasledovať bude X. Detská svadba. Hra na detskú svadbu bude prezentovať starobylé svadobné zvyky dolnozemských Slovákov v Srbsku.

 

Bohatý víkend pred nami

 

V Báčskom Petrovci oslavy 150. výročia divadelníctva budú pokračovať aj v nedeľu 28. augusta 2016. O 16.00 h v ústredí MSS bude podujatie Divadelné zvukové obrázky – čítanie zabudnutých textov autorky Miliny Florianovej. O 18.00 sa v Modrom salóne SVD začne workshop pre žiakov Misky strieborné, nádoby výborné (ako sa rodí inscenácia), ktorý budú viesť Vladislava Fekete, Juliana Beňová a Andrea Domeová. Výstava je určená pre žiakov stredných škôl, zachytáva tvorivý proces vzniku inscenácie hry Jany Juráňovej Misky strieborné, nádoby výborné, ktorá vznikla pod režijným vedením Aleny Lelkovej v bratislavskom Štúdiu 12. Inscenácia a výstava vznikli v rámci Roka Ľudovíta Štúra, ktorý vyhlásila vláda Slovenskej republiky pri príležitosti 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra.

 

Bohatý víkend pred nami

 

Po ukončení workshopu bude vernisáž a nakoniec aj divadelné predstavenie Misky strieborné, nádoby výborné Štúdia 12, Bratislava. Začiatok predstavenia je o 21.00 hod. V inscenácii ožívajú postavy štyroch známych žien – Adely Ostrolúckej, Aničky Jurkovičovej, Maríny Pišlovej a Antónie Sekovičovej, ktorým sekunduje jediný muž Ján Kalinčiak.

 

Bohatý víkend pred nami

 

V Selenči v Dome kultúry v nedeľu o 20.00 bude koncert súčasných duchovných piesní Pánovi spievajme spolu. Organizátorom podujatia je Komorný zbor Zvony.

 

Bohatý víkend pred nami

 

V Iloku v Chorvátsku v nedeľu o 18.00 usporiadajú 37. Ilocké kultúrne leto. Program bude v Slovenskom dome a organizátorom podujatia je Matica slovenská a Slovenský kultúrno-osvetový spolok Ľudovíta Štúra z Iloku.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

VIERA BENKOVÁ

Novoročná zrkadlová sieň
1. ...
večer predčitujem z nebeskej oblohy
nedosnívané príbehy o živote ľudí...

2. Novoročný vinš

úctivo pristúp k bráne na básni,
postoj pri nej, v pokore a bázni;
nech sa Ti aspoň vo sviatočné dni,
ak nie vždycky a všade,
z dôvery a lásky otvorí;

3. Nový rok...

dni sú sťa dlhý
korálkový náhrdelník,
ktorý nám podaroval čas...

(úryvok)

Posledné komentáre

Posledné články