150 rokov divadla v Petrovci

Pri príležitosti osláv 150. výročia slovenského divadla vo Vojvodine, predseda pokrajinskej vlády Igor Mirović včera večer otvoril divadelné slávnosti v Petrovec. Podčiarkol, že toto jubileum prevyšuje význam lokálnych kultúrnych hodnôt, a má výrazný kultúrny charakter jubilea v oveľa širšom kontexte. Lebo, prvá divadelná skupina Srbov, "Amatérske divadlo", vznikla v roku 1838 v Novom Sade a prvé divadelné predstavenie – Starého vozku Petra – IIIvojvodinskí Slováci hrali už 27. 08. 1866 v Petrovec. Povedal pokrajinský premiér a vyjadril svoj hlboký rešpekt pre všetkých divadelných horlivcov, ktorí investovali a investujú svoj čas, energiu, úsilie a odborné znalosti, aby na divadelných doskách vytvárali nové hodnoty, ktoré nás privádzajú bližšie k sebe a ktoré nás obojstranne obohacujú.

 

http://www.vojvodina.gov.rs

 

http://www.vojvodina.gov.rs

 

Ceremónia sa konala na gymnáziu Jána Kollára a na nej sa zúčastnili najvyšší predstavitelia vojvodinských Slovákov a obecného vedenia, ako aj predstavitelia slovenského veľvyslanectva, pokrajinského verejnoprávneho servisu RTV, herci a početní hostia. Vojvodinská rádio-televízia má úlohu zachovávať tradíciu rozličností – v mene hlavného organizátora akadémie povedal hlavný a zodpovedný redaktor druhého programu Atila Marton, ktorý svoj príhovor prečítal najprv po slovensky a potom aj v srbčine.

 

 

Program moderovali herci Anna Stanivuková a Miroslav Babiak a v ňom účinkovali niekdajší a terajší herci: Anna Tomanová-Makanová, Katarína Melegová-Melichová, Milina Florianová, Ondrej Brna, Vladislava Fekete a ďalší.

Autormi scenára akadémie boli Annamária Boldocká-Grbićová a Ján Čani. Slávnostná akadémia bola venovaná oslave poldruha storočia divadelných predstavení v Petrovci - prvé predstavenie sa hralo v roku 1866.

 

http://www.vojvodina.gov.rs

 

http://www.vojvodina.gov.rs

 

Ústredné oslavy divadla v Petrovci sa začali v piatok a potrvajú počas celého víkendu.

Dnešný deň venovaný oslavám 150. výročiu divadla v Petrovci sa začal vo Veľkej sieni Obce Báčsky Petrovec, kde odborné kolokvium Cesta medzi tradičným a moderným usporiadal Divadelný ústav Bratislava. Na ňom sa zúčastnili: Mgr. art. Dušan Bajin, ArtD., Mgr. art. Ján Čáni, ArtD., Katarína Melegová-Melichová, Annamária Boldocká-Grbić, Mgr. art. Vladislava Fekete, ArtD., Mgr. Juliana Beňová a Doc. dr. Milivoje Mlađenović. Moderátor kolokvia doc. PhDr. Michal Babiak, CSc.

V popoludňajších hodinách na terase a nádvorí Divadla VHV bude divadelný happening: Alfred Jarry: Kráľ Ubu – politické zhromaždenie ľudu. Účinkujú herci Divadla VHV. Adaptácia: Ivan Hansman Jesenský.

Sobotňajší program vyvrcholí o 20,00 divadelnou premiérou Slovenského vojvodinského divadla - predlohy autorov B. Kreft – B. A. Lavreňov: Pod baldachýnom. Réžia Ľuboslav Majera, hrajú Ján Častven – Poručík a Zuzana Častvenová – Mariutka.

Pod neformálnym názvom "Medzi tradičným a moderným," program osláv petrovského ale aj slovenského vojvodinského divadla bude pokračovať aj v pondelok v Novom Sade, kde v Ústave pre kultúru vojvodinských Slovákov otvoria dokumentačnú výstavu oceňovanej slovenskej kostýmovej výtvarníčky srbského pôvodu Kostýmový svet Marije Havran.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články