Ukončené ústredné oslavy divadla v Petrovci

Ústredné oslavy divadla v Petrovci sa začali v piatok a potrvali počas celého víkendu. Včera v ústredí Matice slovenskej usporiadali inscenované čítanie niekdajších rozhlasových hier dolnozemských dramatikov, v Modrom salóne Slovenského vojvodinského divadla bol zorganizovaný workshop a večer v SVD sa predstavil divadelný súbor z Bratislavy. Pod neformálnym názvom "Medzi tradičným a moderným," ústredný program osláv petrovského ale aj slovenského vojvodinského divadla pokračoval ešte dnes v Novom Sade, kde v Ústave pre kultúru vojvodinských Slovákov otvorili dokumentačnú výstavu Kostýmový svet oceňovanej slovenskej kostýmovej výtvarníčky srbského pôvodu Marije Havran.

 

Eurokontext, SND, hosťovanie opery ND Praha. Kostýmy: Marija Havran (foto archív Marije Havran)

 

Eurokontext, SND, hosťovanie opery ND Praha. Kostýmy: Marija Havran (foto archív Marije Havran)

 

Včera v Dome MSS Ľudovíta Mišíka prebiehal program Divadelné zvukové obrázky – čítanie zabudnutých textov. Jeho autorkou je Milina Florianová a úryvky zdramatizovaných poviedok predniesli Zuzana a Ján Častvenovci, Katarína Melegová-Melichová, Miroslav Babiak a Ondrej Brna. Podujatie malo za cieľ oživiť spomienky na tých, ktorí roky formovali našu divadelnú kultúru a tradície.

 

Foto Martin Pucovský

 

Foto Martin Pucovský

 

Foto Martin Pucovský

 

Foto Martin Pucovský

 

Divadelný ústav v Bratislave vedený riaditeľkou Vladislavou Fekete v Modrom salóne Slovenského vojvodinského divadla usporiadal workshop pre žiakov s výstavou. Výstava je určená stredoškolákom, zachytáva tvorivý proces vzniku inscenácie hry Jany Juráňovej Misky strieborné, nádoby výborné, ktorá vznikla pod režijným vedením Aleny Lelkovej v bratislavskom Štúdiu 12.

 

Foto Martin Pucovský

 

Foto Martin Pucovský

 

Foto Martin Pucovský

 

Workshop bol orientovaný nielen na súvislosti viažuce sa k téme inscenácie, ale predovšetkým na samotný proces vzniku inscenácie a súhru všetkých jej zložiek.

 

Foto Martin Pucovský

 

Foto Martin Pucovský

 

Foto Martin Pucovský

 

Workshop viedli Vladislava Fekete, Juliana Beňová a Andrea Domeová (Foto Martin Pucovský)

 

Po workshope a výstave nasledovalo rovnomenné predstavenie Misky strieborné, nádoby výborné v réžii Aleny Lelkovej, ktoré bolo peknou bodkou za divadelným víkendom v Petrovci. Inscenácia vznikli v rámci Roka Ľudovíta Štúra, ktorý vyhlásila vláda Slovenskej republiky pri príležitosti 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra.

 

Foto Katarína Pucovská

 

Foto Katarína Pucovská

 

Foto Katarína Pucovská

 

V inscenácii ožívajú postavy štyroch známych žien – Adely Ostrolúckej, Aničky Jurkovičovej-Hurbanovej, Maríny Pišlovej-Geržovej a Antónie Júlie Sekovičovej-Braxatorisovej, ktorým sekunduje jediný muž Ján Kalinčiak. Počas života sa nikdy nestretli, ale na javisku dostávajú príležitosť hovoriť o svojich túžbach, pocitoch a životných cieľoch.

O predstavení viac TU: http://kultura.pravda.sk/divadlo/clanok/352006-nemate-radi-sturovcov-ich-zeny-si-oblubite/

Ústredné oslavy venované 150. výročiu slovenského vojvodinského divadla sa dnešným dňom ukončili, avšak program osláv bude pokračovať do decembra.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články