Padina 1806 – 2016

Padina v tomto roku oslavuje 210 rokov príchodu Slovákov do tejto našej banátskej dediny. Pri príležitosti osláv dvojstého výročia Padinčania pripravili 650 stranovú monografiu, ktorá svetlo sveta uzrela až v roku 2010. Koncipovaná bola podobne ako Zborník Padina 1806-1996, ktorý vyšiel pri príležitosti osláv 190 výročia od založenia tejto osady. Knihy boli opatrené bohatou zbierkou starých fotografii z archívu padinských fotografov a kronikárov padinských udalostí. Obrázková príloha v monografii bola skutočne bohatá, avšak nedostatočná grafická úprava fotiek značne ubrala z kvality knihy. Tentoraz Padinčania svojej osade k 210-ročnici venúvajú fotomonografiu. Prezentácia knihy sa uskutoční dnes 11. septembra o 18. h v Galérii Domu kultúry. Okamih pre večnosť – fotomonografia Padiny autorov Michala Kevického a Zuzany Papovej vydáva MOMS Padina. Táto fotodokumentácia bude tiež svedčiť o bohatej histórii Padiny.

 

Foto: Nenad Glišić

 

Foto: Nenad Glišić

 

Foto: Nenad Glišić

 

Vo výstavnej sieni padinského Domu kultúry si návštevníci ešte vždy môžu obzrieť aj krásnu výstavu Zachovajme od zabudnutia. Členky Spolku žien Padina aj tentokrát vynaložili osobitné úsilie a pripravili atraktívnu expozíciu starodávneho padinského ľudového kroja.

V monografii o dvestoročnej Padine o ľudovom kroji: mužskom, ženskom, dievockom, detskom, svadobnom... hodne toho napísala prof. Zuzana Papová, ktorá je aj jednou z autoriek fotomonografie Okamih pre večnosť.

Krásu padinského ľudového kroja predstavenú na výstave v Dome kultúry a zachytenú fotografickým aparátom Nenada Glišića aj my ponúkame.

 

Foto: Nenad Glišić

 

Foto: Nenad Glišić

 

Foto: Nenad Glišić

 

Foto: Nenad Glišić

 

Foto: Nenad Glišić

 

Foto: Nenad Glišić

 

Foto: Nenad Glišić

 

Foto: Nenad Glišić

 

Foto: Nenad Glišić

 

Katarína Pucovská

Foto: Nenad Glišić

 

You have no rights to post comments

urad

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné články