20 rokov imaginácie Martina Papa

Predstav si...
Žiadne peklo pod nami
Nad nami len obloha
Predstav si všetkých tých ľudí
Žijúcich pre dnešný deň...

 

20 rokov  imaginácie Martina Papa

 

20 rokov  imaginácie Martina Papa

 

Martin Pap oslavuje dvadsať rokov umeleckej práce. Začal maľovať pomerne neskoro, ako 30 ročný, dnes mu otvorili 30. samostatnú výstavu, na nej sa predstavuje s 30 obrazmi, výstava potrvá 30 dní... Inšpiráciu čerpá z banátskej roviny, z tradičnej slovenskej kultúry, z tanca, mytológie... ale aj z knihy doktora Jozefa Holúbka Z temného kúta. Prečíta dve-tri vety a urobí zopár obrazov... Inšpirácia je aj v hudbe, treba si len vedieť predstaviť – hovorí maliar a František Jakub, majiteľ Art Studio Coop, Družstevná 24 Humenné, Slovensko Martina Papa dnes predstavil s hudbou Imagine Johna Lennona.

 

 

Martin Pap si dokáže predstavovať a zobrazovať svoj vlastný svet už 20 rokov. „Človek sa na tejto pôde trápi, kým dopestuje úrodu a znáša muky ako ten Ježiško na kríži. O tom hovorí môj posledný obraz. Sedliak, ktorý pracuje na zemi, stále sa obracia k Bohu, prosí, aby úroda bola dobrá, ďakuje za dary zeme, bez ohľadu či verí v Boha alebo nie," – mieni Martin Pap.

 

Foto: Art Studio Coop, Humenné

 

Foto: Art Studio Coop, Humenné

 

Častými detailmi na Papových obrazoch sú drevo, tekvica, kukurica, strašidlá. Znázorňuje aj známe osobnosti zo sveta umenia: maliarku Fridu Kahlo, speváka skupiny Rolling Stones Micka Jaggera... ale je tu aj Mona Líza, Ježiš...

 

Foto: Art Studio Coop, Humenné

 

20 rokov imaginácie Martina Papa

 

Tento padinský insitný maliar strednej generácie v priebehu dvadsiatich rokov sa stal maliarom rozpoznateľnej výtvarnej poetiky a ikonografie. „Martin Pap je maliarom bohatej imaginácie. Už na samotných začiatkoch jeho maľby vždy obsahovali akýsi záhadný fantastický strom so suchými, bohato členitými konármi. Stromy Martina Papu akoby boli osou života znázornených dedinských výjavov a preto hádam aj vyrastajú z veľkej tekvice - symbolizujúcej plodnosť a hojnosť." Napísal výtvarný kritik Vladimír Valentík.

 

20 rokov imaginácie Martina Papa

 

Foto: Art Studio Coop, Humenné

 

Prvýkrát svoju tvorbu Pap prezentoval 1996 na spoločnej výstave mladých maliarov z Padiny. Prvú samostatnú výstavu mal už o rok v galérii Domu kultúry Michala Babinku v Padine. Od toho roku a po dnes usporiadal 30 samostatných výstav ako v Srbsku tak aj v zahraničí: v Grécku, Rumunsku ,na Slovensku, v Česku, Čiernej Hore... Účinkoval na mnohých spoločných výstavách, ako aj na výtvarných táboroch, ako doma tak aj v zahraničí. Členom Galérie insitného umenia v Kovačici sa stal v roku 2013.

Strednú školu ukončil v rodnom meste. S manželkou Božanou má dcéry Martinu a Alexandru.

 

Katarína Pucovská

Foto: Art Studio Coop, Humenné

 

Komentárov  

+2 #1 RE: 20 rokov imaginácie Martina PapaDaniel i Smiljana Pi 2016-09-13 00:31
Divna reportaža!
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články