Mladí dolnozemci

V nadväznosti na minuloročné prvé stretnutie slovenských dolnozemských žiakov včera v Základnej škole Jána Čajaka v Petrovci bolo ďalšie, druhé, ktoré prebiehalo pod názvom Mladí dolnozemci – tvorba a priateľstvo predovšetkým. Seminár, čiže tvorivé dielne na udržiavanie slovenskosti, boli určené žiakom druhého stupňa základných škôl, od šiesteho po ôsmy ročník. Na ňom sa zúčastnili žiaci a učitelia slovenčiny zo základných škôl z Nadlaku (Rumunsko), Békešskej Čaby (Maďarsko), z Iloka (Chorvátsko) a domáci žiaci a učitelia. Projekt bol zameraný na udržiavanie a rozvoj národného a jazykového povedomia a kultúrnej identity slovenských dolnozemských žiakov.

 

Mladí dolnozemci

 

Mladí dolnozemci

 

Mladí dolnozemci

 

Mária Andrášiková, predsedníčka Asociácie slovenských pedagógov, ktorá je nositeľkou projektu, je spokojná aj s týmto druhým ročníkom seminára a podčiarkuje, že ho zrealizovali v spolupráci so Základnou školou Jána Čajaka v Petrovci a vďaka finančnej podpore Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

Na tomto druhom ročníku spoločného dolnozemského výchovno-vzdelávacieho projektu sa zúčastnilo 7 žiakov z Bekešskej Čaby z Maďarska, 7 žiakov z Nadlaku z Rumunska, štyria žiaci z Iloka z Chorvátska a naši domáci žiaci. Bolo ich úhrne 34 žiakov a s nimi pricestovali aj ich učitelia: dvaja z Bekešskej Čaby, dvaja z Nadlaku a jeden z Iloku.

 

Mladí dolnozemci

 

Mladí dolnozemci

 

Mladí dolnozemci

 

Projekt sa realizoval prostredníctvom tvorivých dielní. Jedna dielňa bola zameraná na upevňovanie slovenčiny, druhá angličtiny a tretia bola výtvarná dielňa, na ktorej sa robila grafika. Téma tohtoročného stretnutia boli ľudové rozprávky.

Žiaci navštívili aj niektoré kultúrne inštitúcie v Petrovci.

 

Katarína Pucovská

Foto Martin Pucovský

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Letmo

Miroslav Demák:
     September
     (Rómeo a Júlia)

Už je po všetkom
Koľko je ešte pred nami

Po prvom milovaní odpočívajú
na mojej dlani Romeo a Júlia
Krajina im tíško na viečka sadá
Zo všetkých strán septembrové ráno
padá na zrelé hrozná
...
Vtedy sa nikomu nechce dnu
a nikomu von Bývame zúfalo sami
Asi mám preto Merkucia
zo všetkých najväčšmi rád

Už je po všetkom A toľko
toľko je stále pred nami
(úryvok)

 

Posledné komentáre

Posledné články