Dvojdňové vojenské defilé v Novom Sade

Promenádne defilé Gardy Vojska Srbska sa začne zajtra o 16. hodine v Novom Sade. Kolóna sa bude pohybovať od Komande 1. brigády v Dunajskej ulici, po Námestie slobody, kde pri pomníku Svetozara Miletića usporiadajú egzercír Gardy i vykonajú ukážkové cvičenia príslušníkov Špeciálnej brigády. V sobotu sa bude pokračovať v oslavách 72. výročia vyslobodenia Nového Sadu v II. sv. vojne a pri tejto príležitosti v pokrajinskom sídelnom meste budeme mať nevídanú parádu. Usporiadajú tu spoločnú schôdzu republikového a pokrajinského parlamentu a na brehu Dunaja (na Keji) bude aj vojenská paráda.

 

 

Vyše 700 členov riečnej flotily, špeciálna letecká brigáda a brigáda protivzdušnej obrany v ukážkových akciách a vykonávaním najzložitejších operácií na brehu rieky, vo vode a vzduchu budú simulovať boje s únoscami a teroristami. Nad mestom bude lietať viac ako 20 lietadiel, medzi ktorými aj Mig 29 a 21 a helikoptéry. V pozemnej časti cvičenia sa prezentuje 40 vozidiel bojovej techniky, vrátane noviniek nášho vojenského priemyslu - obrnené vozidlo Lazar, ďalekonosná húfnice Nora, off-road vozidlá, raketometov a raketových systémov.

Ministerstvo obrany Srbska na svojom webe informuje o generálnej próbe v ústrety sobotňajšieho podujatia v Novom Sade:
http://www.mod.gov.rs/cir/10167/generalna-proba-prikaza-operativnih-sposobnosti-vs-na-svecanosti-u-novom-sadu-10167

Podľa istých vojenských zdrojov, začiatkom novembra v Srbsku budeme mať ešte jedno vojenské ukážkové cvičenie s prezentáciou výzbroje. V ňom budú účinkovať aj vojská z Ruskej Federácie a Republiky Bielorusko. Toto trilaterálne cvičenie bude prebiehať pod názvom Slovanské bratstvo 2016, avšak nateraz neuvádzajú mesto, v ktorom cvičenie vykonajú.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články