XIV. VÚSB

V dnešný deň 11. novembra 1944 bola založená I. slovenská brigáda, ktorú 26. novembra pomenovali XIV. Vojvodinská úderná slovenská brigáda (VÚSB). V II. svetovej vojne zahynulo vyše 5.000 slovenských vojvodinských bojovníkov. Presný počet sa dodnes nevie. Sú však odhady, že v Juhoslávii vo vojne percentuálne najviac obetí padlo z radu Slovákov. Aj ďalší údaj svedčí o hrdinskosti a lojalite našej menšiny: z úhrne 15 vojvodinských brigád, iba slovenská a maďarská menšina formovali národnostné brigády.

 

XIV. VÚSB

 

XIV. VÚSB

 

V druhej polovici augusta 1944 založený bol Novosadský partizánsky oddiel, v ktorom pôsobili dve čaty: slovenská a novosadská. Ony účinkovali v oslobodení Báčskeho Petrovca 15. októbra, Nového Sadu 22. a 23. októbra 1944, ako aj iných okolitých dedín.

 

XIV. VÚSB

 

XIV. VÚSB

 

XIV. VÚSB bola zaradená do 51. divízie a pri zakladaní počítala 200 bojovníkov. Veľmi rýchlo počet členov narastá na 1.200 a neskoršie až na 2.500.

 

XIV. VÚSB

 

XIV. VÚSB

 

Vo svojom zložení XIV. VÚSB mala 3 batalióny, každý z nich asi 720 bojovníkov. V brigáde bolo aj vyše 80 žien. Po niekoľkých mesiacoch , 24. marca 1945 brigáda bola rozpustená a jej batalióny prešli do zloženia VII., VIII. a XII. vojvodinskej brigády.

 

XIV. VÚSB

 

XIV. VÚSB

 

Údaje o tejto brigáde sú zachované v gymnáziu Jána Kollára v Báčskom Petrovci, kde bola brigáda založená, kde je aj Pamätná izba tejto brigády a kde sa na gymnaziálnom nádvorí nachádza pomník padlým bojovníkom. Mnohé údaje o brigáde sú uschované aj v Múzeu Vojvodiny v Novom Sade a jedna ich časť je súčasťou nedávno nainštalovanej výstavy Za horami za dolami - Tri storočia Slovákov vo Vojvodine, ktorú si vo vojvodinskom múzeu možno obzrieť do decembra tohto roku.

O tejto brigáde aj TU:

 

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články