Hajko a Galéria Babka v Bratislave

V priestoroch Národnej banky Slovenska je nainštalovaná výstava insitného maliara Pavla Hajka z Kovačice. Na vernisáži, ktorú usporiadali v pondelok 14. novembra 2016 výstavu slávnostne otvoril guvernér NBS Jozef Makúch a guvernérka Národnej banky Srbska Jorgovanka Tabaković za prítomnosti veľvyslanca Srbskej republiky v SR Šani Dermaku. Kurátor výstavy je Pavel Babka, zakladateľ Galérie a Nadácie Babka Kovačica. Cieľom výstavy je priblížiť tvorbu v súčasnosti jedného z najznámejších maliarov insitného umenia. Výstava je pre širokú verejnosť prístupná od 14. novembra do 2. decembra 2016, od pondelka do piatka, od 9.00 h do 16.00 h.

 

Foto: Roman Benický

 

Foto: Roman Benický

 

Foto: Roman Benický

 

Na obrazoch Pavla Hajka je akoby zidealizovaná minulosť dolnozemských Slovákov. Mytológia a rodná dedina je v maliarových očiach práve tá a taká, v ktorej žije a akú ju chce mať. V tej jeho rodnej dedinke žije aj kohút, vystatovačný panovník, vládca všetkým, čo je mužské, silné, erotické, životné, vplyvné. „Kohút komunikuje s oblohou a osobitnými božskými prameňmi svetla, on komunikuje s nekonečným priestorom, bojuje s druhými o nadvládu, dostáva sa ku mesiacu, k vrcholu krivej veže v Pise a Eiffelovej veže v Paríži. On je všade, a bez neho sa nič nemôže, a keď sa lepšie pozrie, zistí sa, že je kohút symbolickým autoportrétom samého umelca, časťou jeho samého." Napísal novinár a publicista Dragan Milenković a tento jeho text je zverejnený v prospekte k tejto 53. výstave Pavla Hajka v Národnej banke Slovenska.

 

Foto: Roman Benický

 

Foto: Roman Benický

 

Foto: Roman Benický

 

Podobne ako tentoraz v Národnej banke Slovenska, Hajko bol pred tromi rokmi 15.10.2013 v organizácii Galérie Babka prezentovaný aj v Národnej banke Srbska. Jeho retrospektívnu výstavu, ktorou oslávil 60 rokov života a 40 rokov práce, tiež otvorila Jorgovanka Tabaković.

Galéria Babka si aj touto aktuálnou výstavou v Národnej banke Slovenska pripomína štvrťstoročie svojho pôsobenia. Založená bola 1. októbra 1991. Za 25 rokov sa v nej všeličo udialo a slová „Babka" a „Kovačica" sa rozniesli svetom a napovedajú o insite, ale aj o tunajších Slovákoch. Táto naša galéria bola v roku 2001 zo strany UNESCO vyhlásená za svetové stredisko vydavateľskej činnosti insitného maliarstva.

Jedným z cieľov Galérie Babka bolo zapísať kovačické maliarstvo na listinu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. To sa aj podarilo. Na návrh Nadácie Babka Kovačica a Kovačickej obce Národný výbor pre nehmotné kultúrne dedičstvo Republiky Srbsko dňa 18. júna 2012 zapísal insitné maliarstvo Slovákov v Srbsku do Národného registra nehmotného kultúrneho dedičstva Republiky Srbsko.

O Galérii a Nadácii Babka viac TU: http://www.kulpin.net/archiv/22-aktuality/aktuality/9613-stvrtstorocie-galerie-babka

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články