KUS Metropolitu Stefana Stratimirovića

V Kulpíne od roku 2013 v rámci kulpínskej srbskej pravoslávnej cirkevnej obce a za požehnania episkopa báčskeho pána Irineja, pôsobí Kultúrno-umelecký spolok Metropolitu Stefana Stratimirovića / KUD Mitropolit Stefan Stratimirović. Mladý tanečný spolok, ktorý dnes v plnej sieni kulpínskeho Domu kultúry usporiadal svoj tretí výročný koncert potvrdil, že sa v ňom seriózne pracuje. Umeleckým vedúcim je Miroslav Savić a spevákov a tanečníkov sprevádza orchester Djuru Ranitovića. V KUS Metropolitu Stefana Stratimirovića sú aktívne štyri skupiny: deti, mladšia mládež, staršia mládež a veteráni, ktoré sa dnes aj predstavili. V čele pravoslávneho cirkevného zboru v Kulpíne stojí prezviter Lazar Majstorović, ktorý sa osobitne činí v rozširovaní poľa pôsobenia aj na oblasť kultúry.

 

Foto: Martin Pucovský

 

Foto: Martin Pucovský

 

Foto: Martin Pucovský

 

Foto: Martin Pucovský

 

Foto: Martin Pucovský

 

Prípravný súbor KUS Metropolitu Stefana Stratimirovića, čiže stredná tanečná skupina, vystúpila v nových krojoch, ktoré im zabezpečil kulpínsky pravoslávny cirkevný zbor, ktorý je aj hlavným sponzorom celého súboru.

 

Foto: Martin Pucovský

 

Foto: Martin Pucovský

 

Foto: Martin Pucovský

 

Foto: Martin Pucovský

 

Foto: Martin Pucovský

 

Foto: Martin Pucovský

 

Okrem domácich folkloristov v bohatom kultúrno-umeleckom programe vystúpili aj hostia. Milana Vasić zaspievala srbské pôvodné piesne, Andrej Janka zahral na gajdách, tamburášsky orchester Vila z Nového Sadu, ktorý pracuje pod vedením Ivana Saba a Galine Subotin predviedol skladby domácich a zahraničných autorov a Folklórny súbor Neven z Nového Sadu, podobne ako aj vlani, aj v tomto roku oduševnil svojimi tancami. Folklórny súbor Djuru Jakšića z Maglića, ktorý je už dobre známy kulpínskemu publiku, sa tentoraz predstavil s mladšou tanečnou skupinou. Umeleckým vedúcim všetkých troch účinkujúcich folklórnych súborov je Miroslav Savić. Na záver programu predseda Obce Báčsky Petrovec Srdjan Simić v mene domáceho KUS odovzdal darčeky účastníkom dnešného vydareného večierka. Program moderovala Tatiana Mitićová.

 

Katarína Pucovská

Foto: Martin Pucovský

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články