Na RTV narodeninách

Rádio-televízia Vojvodiny (RTV) dnes oslavuje svoje 67. narodeniny. V tento deň v roku 1949 začalo vysielať Rádio Novi Sad a 26 rokov neskôr sa štartovalo s vysielaním programu televízie Nový Sad. Náš pokrajinský verejný mediálny servis by za dva-tri roky mal dostať novú budovu, ktorá by sa mala vystavať na základoch starej budovy, zbúranej v bombardovaní NATO. Maketu nového objektu dnes slávnostne prezentovali na oslavách vojvodinského verejno-právneho servisu.

 

Na RTV narodeninách

 

Na RTV narodeninách

 

Deň republiky 29. november roku 1949 bol slávnostným dňom, kedy sa prvýkrát ozvalo Rádio Nový Sad. Televízny program sa začal vysielať 26. novembra 1975 z krásnej novej budovy na Mišeluku. Bez tohto impozantného objektu vojvodinská rádio-televízia zostala v roku 1999, keď letectvo NATO úplne zničilo celú budovu televízie. Odvtedy sa pracovalo v podnájme, v neadekvátnych priestoroch.

 

Na RTV narodeninách

 

Na RTV narodeninách

 

"Získali sa podmienky, keďže republiková a pokrajinská vláda, spolu s lokálnou samosprávou zmohli silu a uzhodli sa investovať do novej budovy. Bude to budova rozlohy 14.800 metrov štvorcových. Za sedem dní sa vyhlási výberové konanie na sanáciu starej budovy a celého terénu a na budúci mesiac zvolíme vykonávateľa prác", povedal Dr. Miodrag Koprivica, generálny riaditeľ rozhlasu a televízie Vojvodiny otvárajúc výstavu Nový dom pre našu spoločnú RTV. V rámci dnešných osláv udelili niekoľko desiatok výročných odmien a ocenenie Slavuja Hadžića, ktoré získala Svetlana Miljanić z Dokumentárno-vzdelávacieho programu.

 

Na RTV narodeninách

 

Na RTV narodeninách

 

Na RTV narodeninách

 

Na RTV narodeninách

 

V novosadskom rozhlase sa od jeho založenia vysielal program v piatich rečiach, medzi iným aj po slovensky. V novších dejinách pribudli ďalšie programy a tak v súčasnosti okrem v srbskej, maďarskej, slovenskej, rumunskej a rusínskej reči, s ktorými v roku 1949 rádio štartovalo, v súčasnosti sa vysiela ešte aj rómsky, chorvátsky, bunjevský, ukrajinský, macedónsky, čiernohorský, nemecký a albánsky program. Vysiela sa na troch frekvenciách, z ktorých jedna je vyhradená pre srbský, druhá pre maďarský a tretia pre ostatné národnostné menšiny. Srbská a maďarská redakcia majú 24-hodinový program, kým vysielací čas na tretej sieti sa s pribúdaním vysielacích obsahov nových národnostných spoločenstiev neustále mení, kráti a prispôsobuje. Tak je to aj so slovenským programom, ktorý je z niekdajších 7 hodín denného programu skrátený na necelých 5 hodín.

 

Slovenskú redakciu rádia dnes navštívilo aj niekoľko penzistov

 

Slovenskú redakciu rádia dnes navštívilo aj niekoľko penzistov

 

Program po slovensky Rádio Nový Sad sa vysiela na 100,0 MHz a 107,1 MHz predpoludním od 8.00 do 10.00 a popoludní od 15.00 do 18.00 vyjmúc nedele, kedy sa program končí o 17,30 a soboty kedy štartuje o 14, 45 h. Okrem denného, je aj nočný hudobný program a po slovensky ho možno sledovať v utorok a sobotu od polnoci do 6.00 h ráno.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články