Novoročné stretnutie u Babku

Už niekoľko rokov prvého januára Memoriálne stredisko Dr. Janka Bulíka z Kovačice v spolupráci s Galériou Babka Kovačica organizuje Novoročné stretnutie u Babku. Tak aj tohto prvého januára sme rok začali s kultúrnym programom. Bola to príležitosť na pripomenutie si 120 rokov od narodenia a 75 rokov úmrtia prvého predsedu Matice slovenskej v Juhoslávii Dr. Janka Bulíka (1. 1. 1897 - 30. 1. 1942 ). V kultúrnom programe, za prítomnosti hojného počtu Kovačičanov, ako aj matičiarov z Padiny, Hajdušice, Vojlovice a hostí z Pardubíc z Česka, boli prvýkrát verejnosti predstavené makety historických lodí zhotovené rukami hudobníka , mäsiara, včelára a drevorubača Jána Svetlíka.

 

Foto: Ján Špringeľ

 

Foto: Ján Špringeľ

 

Po novoročnej gratulácii Pavla Baláža, zakladateľa a prvého predsedu Memoriálneho strediska Dr. Janka Bulíka sa prihovoril majiteľ Galérie Babka Pavel Babka, ktorý porovnal insitné umenie a umenie modelára J. Svetlíka.

 

Foto: Ján Špringeľ

 

Foto: Ján Špringeľ

 

Predseda Memoriálneho straediska Dr. Janka Bulíka MaA Ján Dišpiter novoročným vinšom pozdravil a privítal prítomných večierka a uviedol do programu rodinný orchester Svetlíkovcov, ktorí spríjemnili večierok a samú vernisáž spevom a hrou. Na harmonike zahral syn Miroslav a na gitare syn Dávid a otec Ján.

 

Foto: Ján Špringeľ

 

Foto: Ján Špringeľ

 

Ľudmila Lenhartová-Pániková, členka MOMS vo Vojlovici, prispela k obohateniu programu a za sprievodu rodinného orchestra Svetlíkovcou zaspievala pieseň V Kovačickom ríte Miroslav Hráško z Hajdušice a Pavel Povolný -Juhás z Padiny sa tiež prihovorili novoročnou gratuláciou a predseda MOMS Vojlovica Michal Marko výstavu oficiálne otvoril.

 

Foto: Ján Špringeľ

 

Foto: Ján Špringeľ

 

S vareným vínom a teplým čajom zimu sme odohnali. V dobrej nálade organizátorov a návštevníkov, po ukončení tohto kultúrneho podujatia, početní účastníci položili kvety k buste Dr. Janka Bulíka.

 

 

Pavel Baláž

Foto: Ján Špringeľ

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články