YMCA Serbia

Na konci roka 2016 organizovala YMCA Serbia v Báčskom Petrovci dve zaujímavé podujatia, ktoré boli zamerané na naše deti a mládež a pred pár dňami sa našim dvom členkám dostalo veľkej cti vystupovať na pôde OSN v New Yorku. Svetové fórum, na ktorom sa zúčastnili Ivana Ilić a Martina Vitezová, opätovne potvrdilo aké dôležité je podporovať mladých ľudí a počúvať ich názory, nápady a myšlienky nielen v Srbsku, ale na celej našej planéte. Keď spoločnosť bude dostatočne podporovať a pozorne počúvať, čo mladých ľudí trápi a kde vidia priestor na zlepšenie postavenia mladých, vznikne priestor pre pokrok.

 

YMCA Serbia

 

YMCA Serbia

 

Celá YMCA delegácia na ECOSOC fóre OSN, iba štyria z Balkánu z čoho dve z Petrovca

 

Celá YMCA delegácia na ECOSOC fóre OSN, iba štyria z Balkánu z čoho dve z Petrovca

 

V decembri (9.12 – 11.12) sa uskutočnilo trojdňové podujatie vedoMOSTY – nové cesty k budúcnosti, ktoré sme organizovali v spolupráci s NRSNM a ďalšími lokálnymi partnermi v našom komunitnom mládežníckom centre VRBARA. Stretnutie bolo určené mladým od 18 do 30 rokov, vedúcim mládežníckych organizácií, dobrovoľníkom a pracovníkom s mládežou, zo slovenských prostredí.

Cieľom tohto stretnutia bolo vzájomné spoznanie sa, predstavenie si práce združení, debata o aktuálnej situácii v mládežníckych združeniach a problémoch s ktorými sa každodenne stretávajú. Ďalej snaha hľadať riešenia týchto problémov prostredníctvom príkladov z praxe, čiže osobných skúseností. Ďalším cieľom bolo umožniť účastníkom, aby zdokonaľovali svoje schopnosti a zručnosti z oblasti komunikácie a tímovej práce. Cieľom bolo aj predstaviť program EDS (Európska dobrovoľnícka služba, program EU pod programom ERASMUS +) a spoznať sa aj s dobrovoľníkmi zo Slovenska, ktorí sú tu na dlhodobej EDS v organizácii YMCA Serbia. Oboznámili sme sa s možnosťami využívať moderné technológie, ktoré by nám uľahčili a urýchlili každodennú prácu v našich organizáciách. V ďalšej časti sme si ukázali na príkladoch z praxe ako správne napísať, graficky upraviť svoj životopis a nakoniec ho správne a čo najlepšie prezentovať pred eventuálnym novým zamestnávateľom.

 

YMCA Serbia

 

YMCA Serbia

 

Ďalším dlhodobejším podujatím ktoré sme v YMCA Serbia organizovali v priebehu decembra, boli Vianočné dielne ktoré sa v priebehu štyroch týždňov uskutočnili v našom komunitnom mládežníckom centre VRBARA. S deťmi sme pripravovali a vyrábali darčeky ktoré mohli podarovať svojim rodičom, najbližšej rodine alebo sebe. Vyrábali sme pohľadnice, slané ozdoby, ozdobovali medovníky, s pomocou dekupáže ozdobovali krabičky alebo maľovali farbami na tašky či tričká. Okrem výroby darčekov, sme chceli pripraviť deťom aj priestor kde by mohli po škole kreatívne stráviť čas a pri teplom čaji alebo šťave spoločne stráviť predvianočný čas, zároveň sme sa snažili ukázať deťom že ako organizácia existujeme a fungujeme v príjemnom zrekonštruovanom prostredí kde sa v priebehu roka uskutoční množstvo zaujímavých podujatí, v ktorých by sa mohli angažovať aj tieto deti a mládež.

 

Veci, ktoré na vianočných dielňach vyrobili, predávali na Vianočných trhoch (Foto Martin Pucovský)

 

Veci, ktoré na vianočných dielňach vyrobili, predávali na Vianočných trhoch (Foto Martin Pucovský)

 

Na konci januára (30.01 – 31.01) sa našim dvom členkám Ivane Ilić a Martine Vitezovej dostalo veľkej cti vystupovať na pôde Organizácie spojených národov v New Yorku. Na ECOSOC Youth Forum vystupovali s prejavmi o možnostiach spoločného dialógu, hľadaní riešení problémov, ktoré trápia našu spoločnosť a zlepšovaní kooperácie medzi zúčastnenými predstaviteľmi štátov celého sveta, pri riešení mládežníckej agendy akou je najmä chudoba, prístup ku vzdelaniu, kvalita života či prístup k pitnej vode a kvalitným potravinám. Medzinárodné fórum opätovne ukázalo, aké dôležité je podporovať mladých ľudí, počúvať ich názory, nápady a myšlienky nielen v Srbsku, ale na celej našej planéte. Keďže, ako už viac krát bolo spomenuté, iba keď spoločnosť bude dostatočne podporovať a pozorne počúvať čo mladých ľudí trápi a kde vidia priestor na zlepšenie postavenia mladých, vznikne priestor pre napredovanie celej našej civilizácie, pretože práve mládež je nositeľom našej budúcnosti. A preto by sa otázkam mládeže malo venovať na štátnej ale i regionálnej úrovni viac priestoru a času. Nie však iba na papieri ale aj v skutočnosti, keďže sme často svedkami že závery z podobných formátov sa pekne čítajú avšak reálny dopad na mládežnícku politiku v jednotlivých krajinách je často nepatrný. Veríme však, že mládežnícka politika sa vo svete a aj v našej krajine postupne zlepší a mládež získa väčší priestor na realizáciu svojich nápadov a myšlienok. Držme si palce a spolu spravme tento svet a našu krajinu krajšou. Presne o to sa aj my v YMCA Serbia pokúšame.

 

YMCA Serbia

 

Peter Ferko

Foto: archív YMCA Serbia

 

O YMCA Serbia viac TU:
http://www.kulpin.net/archiv/22-aktuality/aktuality/8029-spolu-tvorime-ymca-serbia

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články