33. Klobasiciáda v Turiji

Zajtra sa začne a pokračovať bude aj v sobotu a nedeľu (25. – 26. februára) svetoznámy festival klobás 33. Klobasiciáda v Turiji. V ústredný deň, v sobotu napoludnie, na scénu privezú najdlhšiu klobásu na svete. Tá by mala byť dlhá 3033 metrov. Tento rok sa klobása vyrobená pre Guinnessa bude predávať za 500 dinárov bežný meter. Preto organizátori vyzývajú: "Buďte poriadne hladní a príďte do Turije." Klobásu už dnes začali robiť, aby do soboty na poludnie mohli začať s jej predajom na námestí v centre osady. Tam bude prebiehať aj hudobno-tanečný program, na ktorom vystúpi Kultúrne stredisko Vreteno Kysáč, folklórne súbory z Novej Pazovy, KUD Svetozar Marković z Nového Sadu a ďalší.

 

Foto: kobasicijada.rs

 

Foto: kobasicijada.rs

 

Pre tohtoročnú najdlhšiu klobásu zakáľaných bude tridsať prasníc hmotnosti 270 až 330 kilogramov. Táto časť práce bude prebiehať v bitúnkoch v Novom Bečeji, a potom mäso prepravia do Turije. Návštevník, ktorý v sobotu príde do Turije z najvzdialenejšieho mesta sveta, tento rok dostane 3 kilá klobásy ako pamiatku na Turijskú klobasiciádu.

Inak organizátori 33. Klobasiciáde, v ústrety centrálnemu podujatiu, usporiadali propagačnú ochutnávku v Sombore, Subotici a Novom Sade. Každému z týchto miest darovali 30 kilogramov klobás, ktoré vyprážali na mestských námestiach.

Turijská Klobasiciáda najnovšie dostala aj svoju hymnu:

 

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články