Dočasná práca občanov Srbska na Slovensku

Srbsko a Slovensko čoskoro podpíšu novú dohodu o sociálnej istote a ochrane robotníkov, ktorí zo Srbska odchádzajú pracovať na Slovensko. Ohlásil včera v Bratislave minister pre prácu, zamestnávanie, sociálnu a bojovnícku ochranu Srbska Aleksandar Vulin. Vulin a jeho slovenský kolega Ján Richter sa dohodli o nadviazaní priamej komunikácie medzi ministerstvami oboch krajín, resp. medzi ich inšpektorátmi. Srbský minister zdôraznil, že si Srbsko neželá, aby robotníci odchádzali z krajiny, avšak ak sa na ten krok predsa rozhodnú, prisľúbil, že štát podnikne všetky opatrenia na ich ochranu. Spoluprácu so SR označil za veľmi dobrú, podľa jeho slov problémom sú však nesvedomité agentúry, ktoré využívajú robotníkov zo Srbska a zároveň podvádzajú slovenský štát a slovenských zamestnávateľov.

 

Foto: www.employment.gov.sk

 

Foto: www.employment.gov.sk

 

Taktiež aj podľa predbežných zistení slovenských kontrolných orgánov stovky srbských občanov pracujú na Slovensku nelegálne, pričom o tom sami nevedia. Srbskí robotníci nevedia kam idú a čo ich tam čaká, pretože agentúra registrovaná v Srbsku ich ďalej usmerňuje na agentúry registrované v Maďarsku, Rumunsku alebo v Česku. Ozrejmil Vulin, čo prenáša tlačová agentúra Tanjug. Podľa ministrových slov početní robotníci zo Srbska, ktorí pracujú na Slovensku, nemajú sociálne a penzijné poistenie, čím poškodzujú nielen srbský a slovenský štát, ale aj seba, keďže pracujú načierno a nemajú evidovanú ani pracovnú stáž. Týmto spôsobom sa porušujú aj zákony, tak srbský, ako aj zákony v tých krajinách, kam naši robotníci odchádzajú.

Na webovej stránke slovenského Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny v správe o stretnutí dvoch ministrov, obsiahlejšie sa píše o zintenzívnení spolupráce so Srbskom a o podvodných praktikách zahraničných agentúr dočasného zamestnávania, ktoré na Slovensko vysielajú pracovať srbských občanov.

 

Foto: www.employment.gov.sk

 

Foto: www.employment.gov.sk

 

V správe zverejnenej na webe slovenského ministerstva sa uvádza, že k porušovaniu pravidiel zamestnávania cudzincov dochádza najmä zo strany agentúr dočasného zamestnávania, ktoré si zakladajú zahraničné filiálky, aby mohli obchádzať platnú slovenskú legislatívu. Ako informujú jednou z takýchto agentúr je aj spoločnosť Largo Slovakia, ktorá vytvorila v Maďarsku svoju filiálku Largo Hungaria a v Srbsku filiálku Largo Plus Serbia. „Podľa predbežných informácií ona sprostredkovala minimálne 680 zamestnancom príchod na územie Slovenska, najmä pre firmu Samsung s tým, že v Maďarsku sfalšovali všetky dokumenty, ktoré súvisia s ich sociálnym zabezpečením. Na základe sfalšovaných dokumentov im firma vydala pracovné zmluvy, títo zamestnanci však nie sú sociálne poistení ani v Maďarsku a ani na Slovensku," hovorí minister práce Ján Richter. Dodáva, že situáciu bude rezort riešiť nielen sankciami, ale požadovať bude aj vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti. O tejto problematike už rokoval aj s rezortnými kolegami z Maďarska a Českej republiky.

Aby sa zamedzilo takýmto podvodom na srbských občanoch, ministri sa dohodli na intenzívnejšej vzájomnej komunikácii. Prioritou im bude, aby takíto pracovníci mali garantované sociálne aj pracovné práva.

O stretnutí dvoch ministrov viac TU:
https://www.employment.gov.sk/sk/informacie-media/aktuality/zintenzivnenie-spoluprace-srbskom.html

http://www.rtv.rs/sr_ci/politika/dogovor-o-zastiti-nasih-radnika-u-slovackoj_807585.html

 

Katarína Pucovská

 

Komentárov  

0 #4 podvodnici z agentury LARGO...AGENT 2017-03-15 09:32 Citovať | Nahlásiť administrátorovi
0 #3 Pozor na vecRNK 2017-03-15 09:30 Citovať | Nahlásiť administrátorovi
+6 #2 práca na SlovenskuJaroslav Lačok 2017-03-15 01:45
Od 01.03.2013. roka, nadobudla platnosť nová prísnejšia medzinárodná Dohoda o sociálnom a zdravotnom zabezpečení, čo znamená že nemôžete a nesmiete odchádzať pracovať a študovať na Slovensko ,, ako na výlety '' !! Kedy sa budu konať rozhovory medzi Soc. poisťovňou- ústredie v Bratislave a RF PIO v Belehrade? Stále sa rozprávame len o kultúre, o tom kto čo napísal, nakreslil, a o tom ktoré problémy majú študenty alebo pracovníci na Slovensku, nikto nič nerozpráva. Neodborný ľudia vysvetľujú dôležité údaje a informacije, naplácajú 200 Eur, čitam inzeráty v tlači, na FB, mnohý mi nevedeli vysvetliť to čo som chcel vedieť. Mňa nezaujíma či budem mať spoločnú sprchu, kuchyňu, či dostanem jedálny lístok, či nas bude v izbe dvaja, traja a podobne. Mňa zaujímajú iné údaje od ktorých súvisí moja osuda na Slovensku. Čo je dôležitejšie, aby sme vedeli kto čo napísal, akú knihu,akú báseň, kto čo nakreslil, či viac používal čiernu alebo bielu farbu, alebo aby nam deti, rodičia, rodina, susedovci, neboli odsúdení na trest odňatia slobody, alebo aby nemuseli zaplatiť vysoké pokuty, aby nemali dlhy a podobné. Niekto vám vysvetlil ktoré obdobie sa uznáva a ktoré potvrdzuje pre právo a výšku dôchodku ? Čo ktoré obdobie znamená, čo je štúdium, školenie, a učebný pomer? Doba zamestnanosti, doba nezamestnanosti, potom uchádzanie o zamestnanosť, poberanie dávok z nezamestnanosti, obdobie na úrade práce, potom kedy je niekto samostatná činná osoba, obdobie starostlivosti o deti, od kedy do kedy trvá toto obdobie, a podobné? Ako niekto može byť poistení v tom istom čase aj na Slovensku a aj u nás? Nikto nevie či bude pracovať alebo študovať len na Slovensku alebo aj inde v Nemecku, Rakúsku, Švajcarsku, Češku, Anglicku, alebo aj v Kanade, Austrálii? Každý ktorý nema u nás odpracovaných min. 12 mes. može sa vrátiť a odpracovať. Obdobie na Slovensku a u nás sa spočíta. Nevie sa čo sa može stať, nedaj Bože úraz v práci, taká a taká dijagnoza, a čo potom?
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
+3 #1 Kde je Merník?Janko 2017-03-15 00:13
Kde je teraz Branislav Mernik kandidát za výborníka Demokratickej strany v obci Báčsky Petrovec? Kde je ten obľúbený Marčokov jugend kaderník?
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články