Moje Kongo – Ján Beláni

Ján Beláni, rodák z Pivnice, vyše polstoročia žijúci v Austrálii, si pred dvomi rokmi k 80. narodeninám doprial 33 kilometrovú prechádzku!!! Rád mal aktivitu a dobrodružstvá, a to od malička. Pred 60 rokmi túžil ísť do Konga, ale jeho Anička zatúžila po Austrálii. Neskoršie si predsa splnil vlastné veľké túžby a stal sa misionárom v Papue Novej Guinei a dvakrát bol aj v Južnom Sudáne, kde založil cirkev a sirotinec. Pracoval obetavo, stále a všade. V Austrálii pomohol vybudovať Evanjelický zbor Krista Pána v Lavertone s halou, Slovenský dom, Slovenský spolok Ľudovíta Štúra... Pri jednej z posledných jeho návštev rodiska, rodinný dom dal zrenovovať a potom ho daroval pivnickému cirkevnému zboru. Odmena za takú nezištnú prácu jednoducho nemohla vystať. Pri príležitosti Dňa Austrálie 26. januára 2015 panovníčka Alžbeta II. ho medzi inými osobnosťami ocenila vysokým štátnym vyznamenaním Radom Austrálie za zásluhy s právom používať titul OAM.

 

Ján Beláni pred podnikom

 

Ján Beláni pred podnikom

 

Manželka Anna

 

Manželka Anna

 

O živote a vyznamenaní Jána Belániho sme pred dvomi rokmi písali TU: http://www.kulpin.net/archiv/22-aktuality/aktuality/7816-hrdy-slovak-v-cudzine-na-ktoreho-sme-vsetci-hrdi

Ján Kulík, pôvodom Petrovčan, tiež dlho rokov žijúci v Austrálii dlho rokov sleduje prácu Jána Belániho a o tomto nanajvýš zaujímavom a úspešnom Slovákovi napísal obsiahly text. V ňom uvádza:

Tu podávam len fakty o životnej púti Jána Belániho. Ako každú osobu, aj jeho môžeme podať nielen v tých najkrajších farbách, ale aj v tmavých. Za týchto skoro 50 rokov, ako sa poznáme, neraz sme boli spolu v rozličných výboroch (cirkevný, spolkový...) a veru sme sa aj pohádali. Nemali sme rovnaký náhľad na určité veci. Hlavne sa to týkalo plánovania krokov krajanského života, ako stavanie cirkevného strediska, stavanie Slovenského domu, určovania cesty spolkového života a pod. Lenže, človeka nikdy nesúďme podľa jeho, pre nás „mylného názoru", ale podľa výsledkov. A za nim sú výsledky. Mnohé. To mu uznala aj vláda Austrálie a udelila mu „Order of Australia" (Rad Austrálie). Veľké vyznamenanie pre nášho Slováka, ktorý sa pričinil o lepší a bohatší život v tejto jeho adaptovanej krajine. Gratulujeme.

Celý text o zaujímavej životnej púti iste jedného z najúspešnejších Slovákov si možno prečítať TU:

 

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články